banner34

banner6

Test Merkezi Bursa'ya

Test Merkezi Bursa'ya

Gündem 22.10.2012, 21:00 22.10.2012, 21:00
Test Merkezi Bursa'ya
Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği BUSİAD Yüksek Danışma Kurulu geçtiğimiz günlerde düzenlenen BUSİAD II Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı'nda bir araya geldi. Kurul genel ekonomik durum ile ilgili önemli saptamalarını kamuoyu ile paylaştı.
Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Hulusi Şentürk, uzunca bir süredir Türkiye'nin gündemini meşgul eden Otomobil Test Merkezi için yer seçim sürecinin sonuna yaklaştıklarını vurguladı. Projenin yeri konusunda aday olan Antalya ve Bursa arasında kararı Çevre ve Orman Bakanlığı belirledi.
Bakanlık Antalya'daki arazi hakkında olumsuz rapor verince geriye aday olan Bursa kaldı. Hulusi Şentürk, dört gözle bekledikleri 100 milyon dolarlık yatırım için, "2011 kârımız 18 milyon TL. Bankadaki 796 milyon TL'nin yarısına Maliye el koydu ancak hâlâ 400 milyon TL'miz var. Bir kuruş kredi kullanmadan bu yatırımı yapacağız" diye konuştu.
Test Merkezi projesini gündeme aldıklarında Türkiye'deki yedi otomobil üreticisine danıştıklarını anlatan Şentürk, süreçle ilgili şu bilgileri verdi:
"Geçen yıl yurtdışında araştırma yaptık. Böyle bir yatırım için 35 milyon euro civarında bir rakam verdiler. TSE rahatlıkla bu yatırımın altından kalkabilir." Şentürk yatırımın yeriyle ilgili olarak da, "Son olarak Antalya ve Bursa finale kalmıştı. Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan Antalya için izin gelmedi. Dolayısıyla bir tek Bursa kaldı. Bursa'da iki yer gösterildi;
TİGEM ve Yenişehir'de mera arazisi. Dört gözle bu kararın verilmesini bekliyoruz" dedi.
Yurtdışında 60 yeni ofİs
Türkiye'de 35 yıldır tartışılan yüksek gerilim laboratuvarı yapacaklarını söyleyen Şentürk, "Türkiye'den Romanya'ya tonlarca ağırlığı olan trafoları TIR'larla gönderip 1.8 milyon euroya test ettiriyorlar. Şimdi biz 10 milyon euroluk bir projeyle bu testleri Türkiye'de yapacağız" dedi. Şentürk ayrıca nükleer santrallerde yapılan test ve gözetlemelerle ilgili olarak da deneyimli bir şirketle ortaklığa gidebileceklerini ifade etti.
Parseker: TİGEM daha şanslı
Şehrin bu yatırım için her türlü katkıyı yapacağını ifade eden BTSO Meclis Başkanı, İlhan Parseker'e göre aday araziler arasında TİGEM daha şanslı. Parseker, "300 bin dönüm içindeki TİGEM arazisi Tarım Bakanlığı'nda. Arazinin 15 bin dönümü kireç bazlı bir toprak. Biz bunun 3 bin dönümünü istiyoruz. Yenişehir arazisinin çözümü biraz daha zor" değerlendirmesinde bulundu.

Sayı: 859 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18