banner34

banner6

SÖNMEZ: KURUMSALLAŞAMAYAN AİLE ŞİRKETİ SİLİNİP GİDER

SÖNMEZ: KURUMSALLAŞAMAYAN AİLE ŞİRKETİ SİLİNİP GİDER

Gündem 19.11.2012, 22:00 19.11.2012, 22:00
SÖNMEZ: KURUMSALLAŞAMAYAN AİLE ŞİRKETİ SİLİNİP GİDER
SÖNMEZ: KURUMSALLAŞAMAYAN AİLE ŞİRKETİ SİLİNİP GİDER

BURSA –Bebe Çocuk Konfeksiyonu Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneğinin (BEKSİAD) Almira Otelde düzenlediği Aile Şirketleri Yönetimi konulu toplantıda aile şirketlerinin sorunları ve geleceğe yönelik yapılması gerekenler masaya yatırıldı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Celal Sönmezin konuşmacı olduğu toplantıya bebe çocuk konfeksiyonu sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda girişimci katıldı.
Aile Şirketleri Yönetimi konulu toplantının açılış konuşmasını yapan BEKSİAD Başkanı Rıdvan Güler, bebe çocuk konfeksiyonu sektörünün Bursada Osmanlı döneminden bu yana faaliyet gösterdiğini belirterek, "Bugün Türkiyedeki bebe ve çocuk konfeksiyonu üretiminin yaklaşık yüzde 80i Bursada gerçekleştirilmektedir dedi. Sektörün yüzlerce firma ve binlerce çalışanıyla Bursaya katma değer sağladığının altını çizen Güler, "Kalite ve sunumda en son trendleri takip ederek dünyayla yarışır hale gelmiş durumdayız diye konuştu.
GÜLER: VİŞNE CADDESİ ARTIK VİŞNE TİCARET BÖLGESİ OLDU
Bebe ve çocuk konfeksiyonu şirketlerinin büyük bir kısmının aile şirketlerinden oluştuğuna dikkat çeken BEKSİAD Başkanı Rıdvan Güler, belediyelerin yaptığı düzenlemelerden sonra yenilenen Vişne Caddesinin de açılışıyla birlikte sektörün geleceğe emin adımlarla ilerleyeceğini vurguladı. Güler, "Vişne Caddesini Bursaya ve dünyaya tanıtma fırsatını bulduk. Bugün caddemizde her devletten, her milletten, farklı dillerden insanları ticaret yaparken görmeye başladık dedi. Güler, Vişne Caddesini bir ticaret merkezi olmaktan öte, Vişne Ticaret Bölgesi adıyla duyurmaya başladıklarını anlattı.
SÖNMEZ: TÜRKİYENİN EN BÜYÜK SORUNU MARKA OLUŞTURAMAMAK
Bursada tekstilin duayen ismi Sönmez Holding ve BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez de katılımcılara, bir girişimcinin başarıyı yakalama yolunda yapması gerekenler ve aile şirketlerinin durumu hakkında bilgiler verdi. Sermaye, emek ve teknolojinin ticaretin olmazsa olmazları arasında bulunduğunu anlatan Sönmez, Türkiye ekonomisinde en zor bulunan unsurun girişimci olduğunu söyledi. Rekabetin hızla yayıldığı küresel ekonomide ayakta kalmanın yeni yerler keşfetmekten geçtiğine değinen Sönmez, "Gidilecek yer, yapılacak iş çok. Tekstilde maliyetler bizi zorluyor. Bu yüzden yüzümüzü Çin, Hindistan ve Bangladeş gibi ülkelere çevirmeliyiz dedi. "Türkiyenin en büyük sorunu marka yaratamamaktır diyen Sönmez, "Eğer markamız olursa, aynı kalitedeki bir ürünü yüzde 100 daha pahalı fiyatlara ihraç edebiliriz diye konuştu.
KURUMSALLAŞAMAYAN AİLE ŞİRKETİ SİLİNİP GİDER
Aile şirketlerinin sorunlarına da temas eden Sönmez şunları söyledi:
"Türkiyede işletmelerin yüzde 95i aile şirketi Ancak aile şirketlerinin sadece yüzde 10u 3. nesle kadar devam edebiliyor. Bunların da sadece yüzde 1inde aile üyeleri işi yürütüyor. Bu yüzden aile şirketlerinin geleceğini doğru planlaması gerekiyor. Kuşak çatışmaları da aile şirketlerinin önünde büyük bir engel Ayrıca kurumsallaşamama sorunu bir aile şirketinin sonunu hazırlayan en büyük etken 1. kuşak aile şirketi yöneticisi değişime inanmazsa ve o şirket kurumsallaşamazsa silinip gider.
Gecenin sonunda BEKSİAD Başkanı Rıdvan Güler, Celal Sönmeze, yaptığı konuşmadan ötürü teşekkür ederek plaket takdim etti.

Sayı: 863 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18