banner8

banner13

banner6

Seracılıkta jeotermal başarı

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu Prestige Şirketler Grubu’na bağlı Yaşarlar Seracılık, Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde jeotermal seralarda ürettiği domatesleri, Rusya ile Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine ihraç ediliyor. 1950’li yıllarda kurulan ve Bursa başta tekstil olmak üzere turizm, otelcilik alanlarında faaliyet gösteren Prestij Grup, tarım alanında yaptığı yatırımlarla da adından söz ettiriyor.

Gündem 14.12.2020, 20:15 14.12.2020, 20:15
Seracılıkta jeotermal başarı
Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu Prestige Şirketler Grubu’na bağlı Yaşarlar Seracılık, Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde jeotermal seralarda ürettiği domatesleri, Rusya ile Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine ihraç ediliyor.

1950’li yıllarda kurulan ve Bursa başta tekstil olmak üzere turizm, otelcilik alanlarında faaliyet gösteren Prestij Grup, tarım alanında yaptığı yatırımlarla da adından söz ettiriyor. Afyon Sandıklı bölgesinde 110 bin m2 alanda son teknolojiler ile kurulmuş, termal sera tesisinde yılda 5 bin 500 ton domates üreten firma, ürettiği domatesleri Avrupa, Orta Doğu Ülkeleri ve Rusya’ya ihraç ediyor.
Yaşarlar Seracılık’ın ihracat başarısından bahseden Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Yaşar, “Üretimimizde insan sağlığına zararlı hiçbir madde kullanmıyoruz. Yaşarlar Seracılık olarak ‘İyi Tarım Sertifikası’na sahip olarak güvenli ve hijyenik gıdayı tüketicilerle buluşturuyoruz. Son teknolojiyle, hijyenik bir şekilde ürettiğimiz domatesleri yurtiçinde seçkin marketlere satmanın yanı sıra, ihraç ederek ülkemize döviz kazandırıyoruz” dedi.
Jeotermal yönden zengin bir il olan Afyonkarahisar’da, seracılığa olan ilgi oldukça yüksek. Şehrin 1379 dekarlık alanında seralar kurulu. Kentteki jeotermal seralarda yılda 70 bin tonun üzerinde domates üretiliyor. Prestige Group’a bağlı Yaşarlar Seracılık da bölgedeki önemli tarım firmalarının başında geliyor.
Bölgede üretilen domates genellikle Avrupa ve Orta Doğu ülkelere ile Rusya’ya ihraç ediliyor. Afyonkarahisar’dan bu yıl 750 ton domates çeşitli ülkelere ihraç edilerek, 45 milyon liranın üzerinde gelir elde edildi.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?