banner34

banner6

Sanayici-belediye, arıtma sorununu birlikte çözecek

Sanayici-belediye

Gündem 01.02.2010, 22:00 01.02.2010, 22:00
Sanayici-belediye, arıtma sorununu birlikte çözecek
Sanayici-belediye, arıtma sorununu birlikte çözecek

"Arıtma sistemi
olmadan
çalışan sanayicilerin önüne geçilmesi gerekli.

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği (DOSABSİAD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selim Yedikardeş, Sayman Hasan Moral, Yönetim Kurulu Üyeleri Ayhan Yılmaz, Hakan Kale ve DOSAB Bölge Müdür Yardımcısı Serhat Şengül, BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcıyı ziyaret ederek atıksu arıtma konusundaki sıkıntılarını dile getirdi.
Yedikardeş, sanayi dışında muhtelif fabrikaların derelere atık su arıtma tesislerinin olmaması, hem çevreyi hem de haksız rekabetten dolayı 30 milyon dolar arıtma tesisi yapmış DOSAB gibi sanayi bölgelerini zora soktuğunu söyledi. DOSABSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selim Yedikardeş, "Çünkü bizler bu işleri yaparken Devletten hiç yardım almadan kendi imkanlarımız ile bu tesisleri kurduk. Şu an da sanayimiz günlük 70 bin metre küp atık su kapasitelidir. Biz şu an da atık suyumuzu atarken de ayrı bir bedel ödemekteyiz. Üretim yaptığımız sürece bizler de atık su bedeli ödüyoruz. Biz şu anda derelere salma yapan işletmelerin Çevre İl Müdürlüğü, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ tarafından acilen şartlandırılmasını istiyoruz şeklinde konuştu.
DOSAB bünyesinde üretim yapan sanayiciler olarak yaşadıkları sıkıntıların çözüme kavuşturulmasını istediklerini belirten DOSABSİAD Başkan Yardımcısı Yedikardeş, arıtma sistemleri olmayan sanayicilerin önüne geçilmesi gerektiğini kaydetti.
DOSAB Arıtma Tesislerinin günlük 70 bin metreküp atıksuyu arıtma kapasitesine sahip olduğunun bilgisini veren Yedikardeş, tesisin ortalama olarak 45 bin metreküp atıksu arıtma kapasitesi ile çalıştırıldığını kaydetti.
Arıtma tesislerinin daha faydalı kullanılmasını istediklerini dile getiren Yedikardeş, ayrıca arıtma tesisi olmayan diğer fabrikaların geçici olarak DOSABa atık sularını belli bir bedel ve BUSKİnin yönlendirmesi ile kabul edebileceklerini bildirdi.
Amaçlarının hem kendi tesislerinin tam kapasite ile çalışması hem de çevrenin temizliğine katkı sağlamak olduğunu ifade eden Yedikardeş, "Bizler her halükarda bu tesisin tam kapasite ile çalışıyormuş gibi vergisini ödüyoruz. Arıtma tesisine sahip olmayan firmalar BUSKİnin yönlendirmesi ile atıklarını bizim tesislere yönlendirsinler. Maliyet fiyatları ile bu işi yapmaya hazırız. Amacımız Bursaya katkı sağlamak diye konuştu.
Gösterdikleri duyarlılıktan dolayı DOSABSİAD Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür eden BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, organize olamamış sanayicilerin atıkları konusunda kararlılık ile çalıştıklarını belirtti.
Dürüst bir şekilde üretim yapmaya devam eden sanayicilerin, haklarının korunması adına çok daha duyarlı davranmaya çalıştıklarını aktaran Çetinavcı, "BUSKİ olarak bizim görevimiz atıksuyu olmayan işletmelere ruhsat vermemek. Belediye Başkanımızın da bu konuda bizlere verdiği direktifler doğrultusunda deşarj yönetmeliğini katı bir şekilde uyguluyoruz. Sanayicilerimiz ile birlikte çalışarak bu sorunların üstesinden geleceğiz şeklinde konuştu.

Sayı: 717 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18