banner34

banner50

banner6

Merinos Stadı otel olacak

Merinos Stadı otel olacak

Gündem 15.03.2010, 22:00 15.03.2010, 22:00
Merinos Stadı otel olacak
Merinos Stadı otel olacak

Büyükşehir Belediyesi, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezini daha aktif hale getirmek amacıyla Merinos Stadı`nı yıkıp yerine konaklama tesisi yapmak için harekete geçti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi ile bütünleşecek bir konaklama tesisini hayata geçirmek için Merinos Stadı`nı kaldırmayı planladıklarını söyledi. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi inşaatının bitme aşamasına geldiğini ve koltukların yerleştirilmeye başlandığını kaydeden Altepe, artık merkezin işletilmesi konusuna yoğunlaştıklarını belirtti. Bu konuda Almanya`nın Berlin ve Münih kentleri ile Fransa`nın Lyon ve Nice kentlerindeki önemli kongre merkezlerini incelediklerini hatırlatan Altepe, bu merkezlerin önemli bir gelir elde etmese bile bulundukları kentlere çok büyük ekonomik katkı sağladığını ifade etti.
Altepe, yaklaşık 260 bin metrekarelik parkın içinde yer alan Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi`nin Avrupa`daki benzerlerinden önemli bir eksiği bulunmadığını kaydederek, geçen dönem 110 milyon TL ve bu dönemde 60 milyon TL harcanan merkezin Bursa`ya en fazla katkıyı sağlaması için ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı. Kongre merkezinin faaliyete geçmesiyle konaklama tesisi sıkıntısı yaşanacağına dikkat çeken, Altepe, "Kongre merkezinin karşısında bulunan Merinos Stadyumu, otoparkı bulunmaması, tribünlerinin olması gibi nedenlerle verimli bir şekilde kullanılamıyor. Amatör spor kulüplerine destek vermek adına Hipodrom mevkiinde 3 adet spor sahası yapacağız. Merinos Stadyumunu da buradan kaldırıp, yerine kongre merkezi ile bütünleşecek konaklama açısından onu destekleyecek bir konaklama tesisi yapılmasını düşünüyoruz. Stadyum, Özel İdare mülkiyetinde onlar da bu konuya sıcak bakıyor diye konuştu.
CHP`li Meclis Üyesi Ceyhun İrgil de, bu kongre merkezini önemsediğini belirterek, bu merkezin işletilmesi için profesyonellerin de içinde bulunduğu mekanizmanın sağlanması gerektiğini ifade etti. Kongre Merkezi`nin aktif bir şekilde işletilebilmesi için ya Yenişehir ya da başka küçük havaalanlarının faaliyete geçmesinin gerektiğini kaydeden İrgil, "Uluslararası havaalanı olmadan kimse kongrelerini burada yapmayı kabul etmez. İstanbul`dan konuk gelecek. Bin 500 kişiyi nasıl Bursa`ya getireceksiniz? İstanbul`dan Mudanya`ya feribot seferlerinin arttırılması ve düzenli olarak gece seferlerinin de yapılması gerekiyor. Teklifim kongre merkezinin kongrelere ücretsiz olarak verilmesidir. İyi ve akıllıca kullanırsak bu kentin ne fabrikaya ne başka bir sanayiye ihtiyacı kalır dedi.

Sayı: 723 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18