banner34

banner50

banner6

Medical Park İddialar-II

Medical Park İddialar-II Peki denetim adına neler yapılmış Medical Park hastanesine ve bu denetim sonucunda neler çıkmış? Bursadaki özel hastane ve sağlık kuruluşları hem Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü hem de Genel Müdürlüğe bağlı Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığınca denetlenmektedir. SGK İl Müdürlüğü çeşitli defalar mezkur hastanede denetimler yapmış ve sözleşmeye aykırı fiiller nedeni ile hastane sözleşmesi feshedilmiştir.

Gündem 03.05.2010, 21:00 03.05.2010, 21:00
Medical Park İddialar-II
Medical Park İddialar-II

Peki denetim adına neler yapılmış Medical Park hastanesine ve bu denetim sonucunda neler çıkmış? Bursadaki özel hastane ve sağlık kuruluşları hem Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü hem de Genel Müdürlüğe bağlı Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığınca denetlenmektedir.
SGK İl Müdürlüğü çeşitli defalar mezkur hastanede denetimler yapmış ve sözleşmeye aykırı fiiller nedeni ile hastane sözleşmesi feshedilmiştir. Daha sonra hastane ile 2007 yılında sözleşme yapılmış ancak bu kez de yapılan denetimlerde miadı dolmuş tıbbi malzeme kullanıldığı gerekçesiyle 08.05.2009 tarihinde sözleşme tekrar feshedilmiştir. Hastane mahkemeye müracaat etmiş ve mahkeme bu fesih işleminin yürütmesini durdurmuştur. Dava sürmektedir. Bütün bu denetimler sonucunda Medical Park hastanesine yaklaşık 3.000.000 TL cezai şart uygulanmıştır.
Bakanlık Teftiş Kurulu hem miadı dolmuş ilaç kullanımının hem de diğer konularla ilgili (fark ücreti istenmesi, tam zamanlı çalışan doktorlar adına başka doktorun görev yapması gibi) denetimini sürdürmektedir.
Konuyu ilk olarak CHP İl Başkanlığı ve parti meclisi üyesi sevgili dostum A. Nihat IRKÖRÜCÜ gündeme getirmiş ve CHP milletvekili arkadaşım Abdullah ÖZER bu iddiaların bir bölümünü soru önergesi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine taşımıştır.
Sadece geçtiğimiz 2009 yılında SGK mezkur hastaneye 30.000.000 TLnin üzerinde ödeme yapmıştır. (Eski rakamlarla otuz trilyon) Elbette bu ödemelerin enine boyuna inceleneceği tabidir. Ancak bu yoğun faturalama kendiliğinden olmamıştır. Sözleşmeye aykırı olarak toplu sağlık taramaları, ücretsiz check-up kampanyaları yapılmıştır. Sendikalar, fabrikalar, toplu olarak sigortalı çalışanlarını Medical Park Hastanesine yönlendirmişler ve hem sigortalılara hem yakınlarına Pazar günleri dahil check-up yapılmış ve bu kişilerden MR, Tomografi, Sintigrafi gibi tetkikler istenmiş ve bunlar kuruma fatura edilmiştir.
Dahiliye uzmanları kendi branşları dışında hastalardan beyin MR, boyun MR, bel MR ile sintigrafi BNP gibi tetkikleri istemişlerdir.
Geçen haftaki yazımda da bahsettiğim gibi medula sistemi tüm bu yapılan usulsüz işlemleri tespit etmek amacı ile yürürlüğe sokulmuştur. Gerek medula üzerinden, gerek kurum müfettişlerinin hastalarla yaptıkları görüşmelerden check-up kampanyası dahilinde muayene olan ve tetkikleri yapılan sigortalı hastaların tedavi masraflarının check-up yada sağlık taraması olarak yapıldığı belirtilmeksizin kuruma fatura edildiği tesbit edilmiştir. Bu konuda kurumun incelemeleri devam etmektedir. Bu incelemeler sonucunda ne çıkacağını bilmiyorum. Umarım hiçbir usulsüz işleme rastlanmaz. Ama kamu adına bu olayın sonuna kadar takipçisi olduğumun bilinmesini isterim.
Sonuç olarak iddialar çok ciddidir. Ve bu ciddi iddialar bakanlık ve kurum tarafından titizlikle araştırılmaktadır. Bürokratların hem Bursa hem Ankara aşamasında görevlerini hiçbir baskı altında olmaksın yaptıklarını biliyorum. Hastane yönetiminin şikayetlerine rağmen hukuk içerisinde kalmak kaydı ile bu araştırmalar rutin olarak devam edecektir.

Sayı: 730 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18