banner8

banner6

MARSİFED Başkanı Kaya'dan kredi çağrısı

SEMİH AYDIN Bursa, Eskişehir ve Bilecik’teki 10 iş insanı derneğinin bağlı olduğu Marmara ve İç Anadolu Sanayici İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MARSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya, bölgedeki iş insanlarının pandemi sürecinde yaşadığı zorlukları, nitelikli eleman sıkıntısını ve KOBİ’lerde dijital dönüşümü EKOHABER’e değerlendirdi. Pandemi döneminde sunulan destek ve teşviklerin firmalar için çok önemli olduğuna değinen MARSİFED Başkanı Ramazan Kaya, bazı sektörlerin bu teşvik ve muafiyetlerden faydalanamadığına dikkat çekti.

Gündem 23.11.2020, 20:20 23.11.2020, 20:20
MARSİFED Başkanı Kaya'dan kredi çağrısı
SEMİH AYDIN

Bursa, Eskişehir ve Bilecik’teki 10 iş insanı derneğinin bağlı olduğu Marmara ve İç Anadolu Sanayici İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MARSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya, bölgedeki iş insanlarının pandemi sürecinde yaşadığı zorlukları, nitelikli eleman sıkıntısını ve KOBİ’lerde dijital dönüşümü EKOHABER’e değerlendirdi.

Pandemi döneminde sunulan destek ve teşviklerin firmalar için çok önemli olduğuna değinen MARSİFED Başkanı Ramazan Kaya, bazı sektörlerin bu teşvik ve muafiyetlerden faydalanamadığına dikkat çekti. Son aylarda ticari kredi kullanımının da zorlaştığına vurgu yapan Kaya, ticari kredilerdeki yavaşlamanın büyüme hızıyla paralel olduğunu söyledi.
Bursa ambalaj sektörünün önemli firmalarından Akademika Ambalaj’ın sahibi Ramazan Kaya, bir dönem Bursa Genç İş İnsanları Derneği (GESİAD) Yönetim Kurulu Başkanlığı’nda bulundu. Halen Bursa, Eskişehir ve Bilecik’teki 10 iş insanı derneğinin bağlı olduğu MARSİFED’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Kaya, pandemi döneminin iş dünyasına etkisini, nitelikli elemana ulaşmakta yaşanan zorlukları, üniversite-sanayi işbirliği konusunda gerçekleştirilen çalışmaları ve KOBİ’lerde dijital dönüşüm hakkında EKOHABER’e açıklamalarda bulundu.
Pandemi döneminde özellikle hizmet sektöründe üretim kaybı yaşandığına dikkat çeken Kaya, bilhassa Eskişehir gibi bir öğrenci kentinde, okulların kapalı kalmasından dolayı esnafın ciddi sıkıntılar yaşadığını kaydetti.

Pandemiyle birlikte hükümetin aldığı KGF kredileri, muafiyetler ve teşviklerin iş dünyasına bu sıkıntılı süreçte bir nebze de olsa rahatlama yaşattığını dile getiren MARSİFED Başkanı Ramazan Kaya, ancak bazı sektörlerin muafiyet ve teşviklerin kapsamına alınmadığını söyledi. Kaya, “Faaliyet gösterdiğim ambalaj sektöründe biz devletin sunduğu imkanlardan yararlanamadık. Aynı şekilde makine sektörü gibi bazı sektörler de bu teşvik ve muafiyetlerin dışında kaldı. Önümüzdeki dönem bu kapsamın biraz daha esnetilerek, tüm sektörleri içine alması lazım” dedi.

“Kredilerdeki yavaşlama, büyüme hızıyla paralel”
Mayıs aylarında krediye ulaşmaktaki kolaylığın son aylarda tersine döndüğüne işaret eden Kaya, “Pandeminin ilk çıktığı aylarda ticari kredilerdeki artış oranı yüzde 110’ları bulmuştu ancak son dönemde bu rakam yüzde 11’lere kadar geriledi. Şu anda bir frene basma söz konusu. Bana göre ticari kredilerdeki yavaşlama, büyüme hızıyla da paralel. Ticari krediler artarken, buna bağlı olarak yatırımlar da artıyor ve ülkenin büyüme hızında artış yaşanıyor. Bize göre bankaların kredi kullandırma konusunda daha esnek olması gerekiyor” diye konuştu.
Borç yapılandırmasının şirketlere katkı sağlayacağına inandığını belirten Kaya, “Bu yapılandırma olmasaydı şirketler önümüzdeki dönemi daha sıkıntılı geçirebilirdi. Uluslararası bir araştırmaya göre bütün dünyada pandemiye bağlı olarak, 2021’in ilk üç ayında kapanan firma sayısında yüzde 35’lere varan bir artış olacağı öngörülüyor. Pandemi süreci uzadıkça, ekonomik olarak sorun yaşayan firmaların durumu daha da güçleşecektir” şeklinde konuştu.

“Dijitalleşmede çok gerideyiz”
Pandemiyle birlikte dijitalleşmenin ön plana çıktığını fakat Türkiye’deki KOBİ’lerin bu dönüşümü yeterince sağlayamadığını dile getiren Kaya, bunun sebeplerini ise şöyle açıkladı; “Türkiye’de bazı büyük ölçekli firmalar Endüstri 4.0’a geçiş sağlasa da ülke ortalamasına baktığımızda yüzde 2,5 olduğunu görüyoruz. Dijitalleşmede çok gerideyiz. Bunun en önemli sebebi ise KOBİ’lerin finansmana ulaşmakta yaşadığı zorluklar. Ancak, şirket sahiplerinin de bu konuya çok önem vermesi, dijitalleşmeye inanması lazım. Dünya gittikçe bu yöne doğru gidiyor. Bizim de onlarla rekabet edebilmemiz için, dijitalleşme sürecini tamamlamamız lazım. TÜRKONFED bu konuyla ilgili çalışmalar yapıyor, firmalara dijitalleşme konusunda mentörlük yapıyor. Bu noktada hem işverenlerin bu konunun bilincinde olması lazım hem de bu teknolojileri kullanacak kalifiye elemanı bulmanız lazım.”

“Ödeme vadeleri kısa tutulmalı”
Türkiye’deki işletmelerin yüzde 98’ini KOBİ’lerin oluşturduğunu ve ekonominin can damarı olduğunun altını çizen Kaya, KOBİ’lerin finansmana daha rahat ulaşması için büyük ölçekli işletmelerin ödeme vadelerini 30 – 60 gün gibi kısa vadelerde tutulması gerektiğini söyledi. Kaya, “KOBİ’lerimizin ayakta durabilmesi, nakit akışını sağlayabilmeleri için kısa vadelerde ödeme yapılması KOBİ’leri rahatlatacaktır” dedi. Bursa’nın otomotivde ciddi bir altyapısı ve tecrübesi bulunduğuna işaret eden Kaya, TOGG Fabrikası’nın Bursa’da kurulmasının isabet olduğunu kaydetti. Kaya, “Osmangazi Köprüsü’nün açılmasıyla İstanbul, İzmit, Adapazarı, Yalova ve Bursa neredeyse birbiriyle birleşmiş durumda. Bu anlamda Bursa önümüzdeki dönemde çok daha fazla yatırımı çekebilecek konumda. Ancak bizim katma değeri yüksek, daha teknolojik ürünler imal eden, dijitalleşmiş bir sanayiye geçiş yapmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kaya’dan mesleki eğitim vurgusu
Mesleki eğitim noktasında verilen eğitimi yetersiz bulduğunu dile getiren Kaya, “Meslek lisesi mezunu biri olarak, şu anda meslek liselerine yönelik ilginin azaldığını gözlemliyorum. Benim dönemimde meslek liselerine sınavla öğrenci alıyorlardı ve buradan mezun arkadaşlarımızın hepsi güzel yerlere geldiler. Şimdi meslek liseleri düşük puanlı öğrencilerin tercihi haline geldi. Fakat biz yine de buradan çıkan öğrencileri tercih ediyoruz ama yeterli seviyede olmadıkları için kendi işletmelerimizde onlara eğitim vererek, yetiştirmek zorunda kalıyoruz” dedi. Beyaz yakada işsizlik anlamında bir sıkıntı yaşanmadığını ancak mavi yakada bunun tam tersi bir durum yaşandığını ifade eden MARSİFED Başkanı Kaya, “İlan verdiğimizde beyaz yakaya başvuruyla mavi yakaya başvuru arasında çok büyük farklılık yaşanıyor. Bu işsizlik ortamında bile mesleki ya da yetiştirilmek üzere eleman bulmakta zorlanıyoruz. Bunda elbette pandeminin de etkisi var” diye konuştu. Açıklamalarında üniversite-sanayi işbirliğine de değinen Kaya, bu konuda yapılan çalışmaların sürdürülebilir olmadığını kaydetti. Kaya, üniversite – sanayi işbirliği çalışmalarının çok önemli bir konu olduğuna vurgu yaparak, “Üniversitelerin, meslek liselerinin sanayinin ihtiyaçlarına göre bölümler açmaları lazım. Bu istihdam için de çok önemli bir konu. Bazı bölümler var ki gençler buralardan mezun olduktan sonra iş bulmakta zorlanıyorlar. Veya bazı bölümlerin isimleri değiştirilerek, burs ya da staj imkanları sunularak gençler için daha cazip bir hale getirilebilir” dedi.

Yorumlar (0)
16
kapalı
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?