banner8

banner13

banner6

Lokomotif sektör...

Lokomotif sektör...

Gündem 19.08.2019, 21:00 19.08.2019, 21:00
Lokomotif sektör...
Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkan Adayı ve İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkan Yardımcısı Şerafettin Demir ve Çalışma Grubu, TETSİAD üyeleri ile bir araya geldi. Toplantıda söz alan Ahmet Nazif Zorlu, Yaşar Küçükçalık ve TİM Başkanı İsmail Gülle gibi isimler de sektörü büyütmek için birlik ve beraberlik içinde olmanın önemine dikkat çekti.

Sektörün duayenlerinin de aralarında bulunduğu etkinlikte konuşan Şerafettin Demir, 13 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne sahip ev tekstili sektörünü geliştirmek için hazırladıkları projelerden dördünü açıkladı.
27 Ağustos'ta yapılacak TETSİAD Genel Kurulu'nda aday olan Şerafettin Demir, TETSİAD üyelerinin birlik olması gereğine dikkat çekti ve yönetim olarak hazırladıkları projelerden dört tanesini açıkladı. Demir, şunları söyledi: "Bunlardan ilki eğitim. Sektörümüzün bilgisini ve deneyimini üniversitelere köprü göreviyle aktarması lazım. Sektörümüzdeki bütün bilgili insanlarımızın üniversitelerde ders verdirmek istiyoruz. Diğer projemiz ise fuar merkezine yönelik. Bizim sektörümüzün yarası fuar merkezi. Türkiye'de ürünlerimizi satabileceğimiz mekanımız yok ve bir fuar merkezine ihtiyacımız var. Bu işe sahip çıkacağız, STK'ların tamamını arkamızı alacağız. Bir diğer projemiz ise yeni bir Sultanhamam yaratmak. Ben her zaman ‘Sultanhamam Üniversitesi'nden mezun oldum' diyorum. Biz o kültürü tekrar yaşatmak zorundayız. Eskiden 3 - 5 sene sıra bekler, yine de yer bulamazdınız. Şimdi ise orası artık turistik bölge. Kıyıda köşede tekstil işleri yapılıyorsa bu bizim yanlışımız. Bize yeni bir merkez gerekiyor. Başka bir projemizle ise; ithalatı önleyeceğiz. Halihazırda yüzde 30 veya yüzde 50 gibi kapasitelerle çalışan firmalarımız var. Hangi ürünler ithal ediliyorsa, biz onları burada nasıl yapabiliriz diye düşüneceğiz. Böylece hem üretimi içeriye kaydıracağız hem de aynı mallarda ihracat şansımız artacak.
MAKİNELERİ FARKLI ÜRÜNLER İÇİN ÇALIŞTIRACAĞIZ
Demir, yapmayı planladıkları çalışmaların ana başlıklarını ise şöyle açıkladı: "Özellikle sektörümüzde ithal edilen ürünleri ortaya koyarak, makinelerin talep edilen farklı ürünler için de çalışmasını sağlayacağız. Durumu çok iyi analiz ederek çözümleriyle birlikte sunarsak, üretim aşamasında devlet ve hükümet kademesinden de teşvikler almamız mümkün olacaktır. Şu anda Türkiye'nin marka değeri en büyük Evteks fuarını TETSİAD gerçekleştirmektedir. Pazarlama noktasında çok daha iyi bir fuar merkezine de ihtiyacımız var. Atatürk Havalimanı bunun için son derece uygun konumda olacaktır. Satış noktasında ise 600 yıllık Kapalıçarşı ile sektör temsilcilerine üniversite olan Sultanhamam örneğinde olduğu gibi, doğru bir noktada doğru bir proje ile dünyanın dört bir yanından alıcı çekecek yeni çarşılar yaratmak da istiyoruz. Sanayi - üniversite işbirliğini de kalifiye işgücü yetişmesi anlamında son derece önemsiyoruz. Sektörümüz için kenetlenmemiz ve birlikte hareket etmemiz gerekiyor.
İTHALATIN YERİNE
YERLİ ÜRETİM ÖNCELİĞİ
Genel Kurul'da kendi yönetimlerinin seçilmesi durumunda en büyük önceliklerinden birinin ithalat konusu olacağını ifade eden Demir, şöyle devam etti:
"Ev tekstilinde ithalat konusuna büyük önem veriyoruz. İthal edilen ürünleri tek tek inceleyeceğiz. Hangi ürünlerin neden ithal edildiğine dair detaylı çalışmalar yapacağız. Sorun teknoloji mi, fiyat mı, bizde üretilmemesi mi? Bunları net bir şekilde ortaya çıkarıp ithalatın yerine yerli üretimi nasıl koyacağımızı araştıracağız. Dünyadaki tüm tekstil, hammadde ve konfeksiyon ihracatından Türkiye'nin aldığı pay sadece yüzde 3.5. Geri kalan yüzde 96.5'lik bölüm, bizim için çok büyük bir potansiyel oluşturuyor. İthalatın yerine yerli üretimi koyabilirsek dünya tekstilindeki payımız da giderek artacak ve işlerimiz büyüyecek.
"BİRLİK OLMAK GÜÇLÜ
OLMAYI SAĞLAR
TİM Başkanı İsmail Gülle, "Ev tekstili dünya pazar payından yüzde 5 pay alıyor. İhracatta da çok başarılı performanslar sağlıyor. Şerafettin Demir benim yol arkadaşım. Birlik olmak güçlü olmayı sağlar. Seçimin sektörümüze hayırlı olmasını diliyorumdedi.


ZORLU VE KÜÇÜKÇALIK'TAN
BERABERLİK VURGUSU
• Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, konuşmasında birlik olmanın önemine işaret ederek, şöyle devam etti: "2000'li yıllarda iki tane ev tekstil fuarı vardı. Bir ülkede ilk defa iki tane dernek aynı gün iki ayrı ev teksili fuarı düzenliyordu. Buna çok üzülmüştüm. ‘Bunda birlik olamazsak nasıl başarılı oluruz' diye düşünmüştüm ve iki derneğin birleşmesi şartıyla başkan olmuştum. 8 sene sonra tek fuar ve tek dernek olarak yolumuza devam ettik. Bugün, Türk ev tekstili bir marka haline gelmiştir. İhracatımızı yüksek seviyelerde yapıyor olmamız, bu birlik ve beraberlikle olmuştur. Derneğimiz, hiçbir zaman başka bir yön aramamıştır. Bundan sonra da birlik ve beraberliğimizi bozmayalım.
• 2010 - 2016 yılları arasında TETSİAD Başkanlığı yapan Yaşar Küçükçalık, TETSİAD'ın 30 yıl önce kurulduğunu ve üyelerin aidatları ile bugünlere geldiğini vurgulayarak, "TETSİAD hiçbir kurumdan maddi bir destek almadı. Ülkemizin yüz akı olan EVTEKS fuarımıza katkımız çok büyük. Bugün dünyada bizim mesleğimizi icra eden tüm müşterilerimizin ajandasında EVTEKS'in olması küçümsenemez. Fakat bunları daha iyi anlatmamız lazım. Hep beraber bir arada olmamız çok güzel oldu. Yaşanan olayların bizi bir araya getirmesi beni mutlu ediyor. Ev tekstili sektöründeki şirketlerin TETSİAD'dan başka bir araya geleceği platform yok. Derneğimize gözümüz gibi bakmalıyız. Buraya sahip çıkmak hepimizin görevi dedi.


ETKESER: KOŞMAMIZ GEREKİYOR
• Bursa Çalışma Grubu adına söz alan Harput Holding Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Etkeser ise, TETSİAD Bursa Şubesinin yeniden hayata geçirilmesini sektör adına önemsediklerine dikkat çekti. Etkeser konuşmasında, "Bursa'da 330 civarında TETSİAD üyemiz bulunmaktadır. Sektörün ana ürünlerinin büyük çoğunlukla üretildiği şehrimizden, yeni üyelerimizin kazandırılması derneğimize ve sektörümüze ivme kazandıracaktır. Şubemizin yeniden hayata geçirilmesi ise, Bursa'daki sektör firmalarının sorunlarına çözüm odaklı çalışmayı hızlandıracaktır. Bu işin kültürünü barındıran Bursa'yı küçümsemek mümkün değildir, ancak dünya pazarındaki payımıza baktığımız da şunu da söylememiz gerekiyor ki, biz hakikaten az çalıştık artık koşmamız gerekiyordedi. İbrahim Etkeser, tekstilin Bursa için çok önemli bir sektör olduğunu ancak şehrin daha da ileri gitmesi gerektiğini söyledi. Kendisinin TETSİAD'ın bütünlüğünden yana olduğunu ifade eden Etkeser, derneğin yeniden Bursa'da şube açmasının sevindirici olduğunu, bu kararın derneğin Bursa'daki üye sayısını da artıracağını belirtti.
Bursa çalışma grubu başkanı Etkeser, üyelerin açılacak şubeyle daha da fazla kenetleneceklerini ve bir araya gelip, ortak problemlerine çözüm yolları bulmalarının da kolaylaşacağını söyledi.
Bursa'da genel kurul nedeniyle yapılan çalışmalar süresince pek çok üyeyle sohbet imkânı bulduklarını belirten Etkeser, "27 Ağustos'ta yapılacak olan Genel Kurul'da yaptığımız çalışmaların sonucu ve kenetlenmemizin gücü herkes tarafından görülecektir dedi.


İRMAN: BÜYÜK
BİR POTANSİYELE SAHİBİZ
• Minteks Şirketler Grubu Başkanı Özkan İrman da, Türkiye'de ara elemanlarından yatırımlarına kadar tekstil sektöründe büyük bir potansiyel olduğuna işaret ederek, yeni ve yenilikçi bir yönetim anlayışıyla ev tekstilini yeniden şahlandırmak istediklerini söyledi. TETSİAD Başkan Adayı Şerafettin Demir ve yönetiminin yayınladığı manifestonun çok net ve çok önemli olduğunu ifade eden İrman, sektörün dinamiklerinin harekete geçirilmesiyle ev tekstilini güzel günlerin beklediğine inandığını söyledi.

Sayı: 1212 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
17
kapalı
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?