banner34

banner50

banner6

KOSGEB KALIP SEKTÖRÜNE DESTEK VERECEK

KOSGEB KALIP SEKTÖRÜNE DESTEK VERECEK

Gündem 24.12.2012, 22:00 24.12.2012, 22:00
KOSGEB KALIP SEKTÖRÜNE DESTEK VERECEK
KOSGEB KALIP SEKTÖRÜNE DESTEK VERECEK

Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği (UKUB) Yönetim Kurulu Üyeleri KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplanı ziyaret ederek sektördeki kuruluşlara destek vermesini istediler. Ziyarette konuşan UKUB Başkanı Şamil Özoğul, Türkiyede kalıp sektöründeki firmaların büyük bölümünün KOBİ düzeyinde olduğunu belirtip KOSGEBin sektöre gereken desteği vermesi halinde Türkiyenin dış pazarda rekabet gücünün daha da artacağını söyledi.
KOSGEBin Ankaradaki merkez binasında önceki gün gerçekleşen ziyarette UKUB Başkanı Şamil Özoğul, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Koç ve Kurumsal İletişim Direktörü Begüm Dikkan hazır bulundular. UKUB Başkanı Şamil Özoğul derneklerinin 2002 yılında kurulduğunu ve üye sayılarının200ü geçtiğini söyledi. Özoğul Türk kalıp sektörünün henüz emekleme aşamasında olduğunu belirterek, "Sektörümüzün önü açık. Ülkemizdeki sanayi geliştikçe kalıp ihtiyacı artıyor. Ancak sektörümüzdeki firmaların büyük bölümü KOBİ düzeyindeki işletmelerdir. Bu firmalara KOSGEBin vereceği destek çok önemlidir. Gelişime açık olan firmalarımız gereken desteği alabilirlerse teknolojilerini geliştirerek üretim kalitelerini daha da arttıracaklar dedi.
Konuşmasında Türkiyede üretim sektörünün son yıllarda büyük bir atılım içine girdiğini de söyleyen Şamil Özoğul, imalat sektörü gelişirken kalıp sektörünün de aynı paralelde gelişmesi gerektiğini belirterek, "Maalesef kalıp sektörüne gereken önem verilmiyor. Oysa her ürünün bir kalıbı vardır. Bizde, Nasılsa kalıbı ithal ederiz düşüncesi var. Bu çok yanlış bir düşüncedir. UKUB olarak bu yanlıştan dönülmesi ve ülkemizde kalıp sektörünün stratejik öneminin algılanması için mücadele ediyoruz. Sizden beklentimiz sektörümüzdeki firmalara KOSGEB olarak gereken desteği vermenizdir diye konuştu.
- KAPLAN; "GEREKEN DESTEĞİ VERECEĞİZ
KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ise Şamil Özoğulu dinledikten sonra, UKUB heyetinin ziyaretinin kalıp sektörünün ülke sanayii için önemini anlama yönünde kendileri açısından büyük faydası olduğunu söyledi. KOSGEB olarak Türkiyedeki KOBİ işletmelerinin küresel pazarda söz sahibi olması için çalıştıklarını vurgulayan Kaplan, "Kalıp sektöründe faaliyet gösteren KOBİlerin, KOSGEB desteklerinden azami ölçüde faydalanması gerekiyor. UKUB ile ortak bir çalışma içine girerek, sektördeki işletmelerin verdiğimiz desteklerden azami ölçüde yararlanması için gerekenleri yapmaya hazırız şeklinde konuştu.
- KOSGEB BİRİMİ KURULACAK
Öte yandan KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan UKUB tarafından kuruluş çalışmaları devam eden Kalıpçılar Vadisi OSBde kuruma yer tahsis edilme halinde, KOSGEB Hizmet Birimi kuracaklarını da söyledi. Böyle bir birimin Kalıpçılar Vadisi OSB içinde yer almasının kalıp üreten işletmeler ile KOSGEB arasındaki ilişkileri güçlendireceğini vurgulayan Kaplan, "Sektöre büyük katkısı olacağına inandığım Kalıpçılar Vadisi OSBde KOSGEB Hizmet Birimi bulunması sektöre büyük fayda getirecektir diye konuştu.

Sayı: 868 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18