banner8

banner6

IMF'den toparlanma için karantina uyarısı

IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun Ekim 2020 sayısının 2. bölümünü “Büyük Karantina: Ekonomik Etkiyi İnceleme” başlığıyla yayımladı.

Gündem 12.10.2020, 20:50 12.10.2020, 20:50
IMF'den toparlanma için karantina uyarısı
IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun Ekim 2020 sayısının 2. bölümünü “Büyük Karantina: Ekonomik Etkiyi İnceleme” başlığıyla yayımladı. Raporda; “Karantinaların enfeksiyonları azaltmadaki etkinliği, salgını kontrol altına almada başarılı olursa ve gönüllü sosyal mesafenin boyutunu sınırlarsa daha hızlı bir ekonomik toparlanmanın yolunu açabileceğini göstermektedir” ifadelerine yer verildi. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yeni çalışması, yeni tip koronavirüs salgınına karşı uygulanan sıkı karantina önlemlerinin uzun vadede ekonomik toparlanmayı hızlandırabileceğini ortaya koydu. Covid-19 salgınının yayılmasını kontrol altına almak için birçok ülkenin karantina önlemlerine başvurduğunun aktarıldığı raporda, ekonomik faaliyetin “dramatik” bir şekilde daraldığı kaydedildi.

"Politika yapıcılara uyarı"

Raporda, “Ekonomik daralmadan büyük ölçüde karantina önlemleri sorumlu olsaydı, kaldırıldıklarında hızlı bir ekonomik toparlanmanın beklenmesi mantıklı olurdu.” denildi. Karantina ve gönüllü sosyal mesafe önlemlerinin ekonomik durgunluğu tetiklemede neredeyse karşılaştırılabilir bir rol oynadığına işaret edilen raporda, “Karantina önlemleri kaldırılsa bile sağlık riskleri devam ederken ekonomiler potansiyelin altında işlemeye devam edecektir.” ifadesine yer verildi.

“Sağlık risklerinin üzerine gidilmesi  ön şart”

Karantinaların salgını önemli ölçüde azaltabileceğinin vurgulandığı raporda, şunlar kaydedildi: “Karantina önlemleri, enfeksiyonu önemli ölçüde azaltmak için yeterince sıkı olmalıdır. Karantinaların enfeksiyonları azaltmadaki etkinliği, salgını kontrol altına almada başarılı olursa ve gönüllü sosyal mesafenin boyutunu sınırlarsa daha hızlı bir ekonomik toparlanmanın yolunu açabileceğini göstermektedir. Bu nedenle karantinaların kısa vadeli ekonomik maliyetleri daha güçlü bir orta vadeli büyümeyle telafi edilebilir.”

 

 

Yorumlar (0)
12
sisli