banner8

banner6

İlk çeyrekte yüzde 7 büyüdük

Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüme kaydetti. Türkiye’nin ilk çeyrek büyüme performansı Bursa iş dünyasında mutlulukla karşılandı.

Gündem 31.05.2021, 23:25
İlk çeyrekte yüzde 7 büyüdük

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ilk çeyreğine (ocak-mart) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı.
Buna göre, GSYH tahmini, zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 7 artış gösterdi. Türkiye bu rakamla Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında en çok büyüyen ülke oldu.İlk çeyrekteki pozitif büyüme performansı Bursa iş dünyasında mutluluk uyandırdı. İş dünyasının ilk çeyrek büyümesiyle ilgili görüşleri ise şu şekilde oldu:


Hüseyin DURMAZ 
Bursa OSB YK Başkanı 

Türkiye, pandeminin gölgesinde geçen 2020 yılını büyüme ile kapatan az sayıda ülkeden biri olmuştu. Açıklanan verilere göre yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüyen ülke ekonomimiz, 2021 yılına da kaldığı yerden başladı. Kendini dünya ekonomisinin önde gelen ülkelerinden ayrıştırarak büyümesini sürdüren ülkemizin ihracat ve üretim odaklı anlayışı ve Türk sanayicisinin büyük fedakârlığıyla geleceğe emin adımlarla yürüyeceğine olan inancımız tamdır.

Erol GÜLMEZ 
NOSAB YK Başkanı 

Türkiye ekonomisinin salgın şartlarına rağmen dinamizmini koruyup, üretim ve ihracat odaklı büyümesini devam ettirmesi mutluluk vericidir. Açıklanan rakamlar da bunun en güzel göstergesidir. Sanayicimizin bu süreçte azimle çalışması, Türkiye ekonomisinin salgının etkilerinden görece daha az etkilenmesine imkan tanımıştır. Alınan ekonomik tedbirler ve açıklanan teşvikler de bu süreçte sanayicimizin önünü açarak, pandemi koşullarına rağmen ihracatta önemli başarılara imza atmasını sağlamıştır. 
Önümüzdeki süreçte aynı azim ve kararlılıkla üretmeye ve ihracata odaklanarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu doğrultuda yılın ikinci çeyreğinde büyüme rakamlarının çift hanelere ulaşacağını ve yılı daha iyi noktalarda bitireceğimizi düşünüyorum.

Yalçın TOY 
Kayapa OSB YK Başkanı 

Yılın ilk çeyreğinde, beklentilerin üzerinde yüzde 7 büyümemiz, ülke ekonomimizin ve sanayicimizin dinamik yapısının gücünü göstermektedir. Özellikle, geçen yılın ikinci yarısından itibaren sanayide çarkların hızlanmasıyla artan üretim ve ihracatımız bu başarıya vesile olmuştur. Ekonomi alanında atılacak olumlu adımlarla bu başarıyı yılın tamamına yayıp, 2021’i pozitif bir büyümeyle tamamlayacağımız kanaatindeyim.

Ergun Hadi TÜRKAY
BUSİAD YK Başkanı

20201’in ilk çeyreğinde yüzde 7,0’lık büyüme büyük umut ve Türk insanın azminin ve çalışkanlığının göstergesi oldu. 2020’de pandemi nedeniyle yavaşlayan büyümemiz umarım bu yıl pandemi etkisinin azalmasıyla tekrar hızlanacaktır. Bu süreç bizim bu hızlanmayı kalıcı kılmamımızın önemini gösterdi. Dinamik ve esnek anlayışımız, içine düştüğümüz zorluklardan çabuk çözüm üretmemizi sağladı. Dinamizm ve esneklik güzel bir meziyet ancak bir o kadar önemli olan da planlı, şoklara dayanıklı, kuralları belli olan bir ekonomik yapı oluşturmaktır. Turizmin istenilen düzeyde olmasa da devreye girmesiyle ikinci çeyrekte de büyümenin sürmesini bekliyoruz. Ardından yıllık büyümede de çok iyi rakamlar göreceğimize inancımız tam.

Nilüfer ÇEVİKEL 
DOSABSİAD YK Başkanı

Büyümenin hız kesmeden devam edebilmesi çok önemli. Bunun için üreticiyi destekleyen reformların yapılması, çıtayı çok daha yukarı taşımamızı sağlayacaktır. İçinde bulunduğumuz yılda küresel ticarette ciddi bir toparlanma olması bekleniyor. Büyük hasarlara yol açan 2020’nin ilk çeyreğini yüzde 4,5’lik pozitif büyüme ile kapatma başarısını gösteren ve 2021’in ilk çeyreğinde de yüzde 7 oranında büyüyen ekonomimiz, ihracattaki yeni rekorların ve sanayicimizin durmaksızın üretim ısrarının etkisiyle rayına oturma yönünde sinyaller veriyor. Ülkemizi küresel arenada pozitif yönde ayrıştıran son büyüme rakamları, başka sektörlerde negatif bir seyir olsa da sanayinin katma değer artışının etkisiyle ortaya çıkmıştır. İhracat pazarlarımızın genişlemesiyle birlikte ekonomimizin yılı yüzde 5’in üstünde bir değerle kapatacağına yönelik inancımız tamdır.

Nihat ALPAY -MÜSİAD 
Bursa Şubesi YK Başkanı

Yılın ilk çeyreğinde beklentinin üzerindeki bu büyüme rakamları ekonomimizin pandemi şartlarına rağmen canlılığını sürdürdüğüne işaret. Ümit ediyorum bundan sonra aşılanmanın da yaygınlaşmasıyla birlikte hizmetler sektöründe de bir normalleşmeye gidilir ve ülkemiz yılın geri kalanında da bu büyümesini sürdürmesini ümit ediyoruz.

Ömer YILDIZ
BEKSİAD YK Başkanı 

İlk çeyrekte beklenti rakamlarını aşmamız bizler için sürpriz değil. Çünkü ihracattaki olumlu gelişmelerin ve hedeflerin aşılmasının bu büyüme rakamlarına yansıyacağını düşünmüştük. Bu manada pandemiye rağmen dünya ekonomilerinin küçüldüğü böyle bir dönemde ülkemizin büyüme ivme yakalaması bizleri mutlu ediyor. İnşallah önümüzdeki günlerde pandemiden zarar gören küçük esnafımızla ilgili de tedbirler alınarak bu büyüme daha da tabana yayılmış hale getirilir.

Mustafa ANDIÇ 
İMSİAD Başkanı 

Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde beklentinin üzerinde yüzde 7’lik bir büyüme gerçekleştirdi. Pandemiye rağmen gerçekleşen bu büyüme gelecek adına iş dünyasını umutlandırdı. Ancak sektörümüzde yaşanan sıkıntıları da dile getirmekte fayda var. Bu büyümenin sürdürülebilir olması için inşaat sektörünün de içinde bulunduğu tedarik sıkıntısının çözülmesi ve malzeme fiyatlarındaki aşırı zamların dizginlenmesi adına muhakkak önlem alınması gerekiyor. Aksi halde lokomotif sektör olan inşaatta yaşanan bu sıkıntılar sektörün daralmasına ve dolayısıyla işsizliğe sebep olacaktır.

Murat KAYA 
GESİAD YK Başkanı 

2020’nin mart ayından itibaren yaklaşık 15 aydır zor bir dönemden geçiyoruz. Bu süreçte ülke ekonomimiz her şeye rağmen dünyadaki diğer ülke ekonomilerine göre pozitif ayrıştı. Temennimiz bu olumlu gelişmelerin daha da artarak devam etmesidir. Buna her açıdan ihtiyacımız var. Ben 2021 yılı ikinci yarısının toparlanma adına önemli bir dönem olacağını düşünüyorum.

Gürsel DURMUŞ 
ARSİYAD YK Başkanı
 
Büyüme rakamları, tedarik zincirinde yaşanan sıkıntıdan ülkemizin üretim kapasitesini artırarak faydalandığını gösteriyor. Bu olumlu bir gelişme. Bunun dezavantajı parasal genişlemenin enflasyon etkisi ve döviz kurlarındaki yukarı doğru baskı. Bu olumlu gelişmenin sürdürebilirliği açısından üretim ve ihracat odaklı büyümeye devam etmeli, aynı zamanda döviz kurlarındaki baskı da azaltılmalıdır.

Emre YILDIZ ASKON 
Bursa Şube YK Başkanı 

2021 yılının ilk çeyreğindeki yüzde 7’lik büyüme iş dünyası olarak bizleri sevindirdi. 6 bandında beklenen büyüme rakamının aşılması da mutluluk verici. Türkiye bu ekonomik büyüme oranı ile G20 ülkeleri arasında Çin’den sonra en fazla büyüme oranını yakalayan ülke oldu. Pandemi günlerinde pek çok ülkede daralma yaşanırken Türkiye’de büyüme olması, pandemi sonrası için dönem için bizlere umut aşılıyor.

Fatih ŞAKİR 
BALKANTÜRKSİAD
YK Başkanı 

Ekonomimiz, 2021 yılının ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde bir büyüme performansı sergileyerek yüzde 7 büyüme kaydetti. Pandeminin etkilerini yavaş yavaş üzerimizden attığımızın göstergesi. Normal hayata geçişimiz ve aşılanma hızının da artması ile güzel günlerin daha yakın olduğunu düşünüyorum.

Osman AYBİL 
İMOS YK Başkanı 

Ülke ekonomimiz yılın ilk çeyreğinde üstelik pandemiye rağmen yüzde 7’lik bir büyüme performansı göstererek dünyada Çin’in arkasından 2. oldu. İlk çeyrekte sanayi sektörü yüzde 11,7 ve imalat sanayisi sektörü de yüzde 12,2 büyüdü. Mobilya sektörü olarak, ülkemizin üretimine, ihracatına ve büyümesine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Normalleşmeyle beraber yılın kalanında da çok daha hızlı büyümeye devam etmeyi umuyorum.

Mustafa K. ŞERBETÇİOĞLU 
TÜMSİAD Bursa Şb. Başkanı 

Ülkemizin ilk çeyrekteki yüzde 7’lik büyüme ile OECD ve G/20’de Çin’in ardından 2. olması sevindirici ve gelecek adına umut verici bir başarıdır.
Bu başarı devlet millet dayanışmasının bir ürünüdür. Hükümetimizin aldığı ekonomik tedbirler, teşvikler ve iş dünyamızın özverili çalışmaları ile yılın ikinci çeyreğinde bu başarının devam edeceğine ve büyüme oranımızın daha da artacağına inanıyorum.

Ahmet ER 
BATISİAD Başkanı 

Tüm dünya koronavirüs kıskacındayken sosyal hayat ve ekonomiler de bu durumdan doğal olarak olumsuz etkilendi. Ancak ülke ekonomimiz Covid-19’un etkisine rağmen 2020 yılının ilk çeyreğini büyüme ile kapatmıştı. 2021 yılında da beklentiyi aşarak yüzde 7’lik bir büyüme gerçekleştirdik çok şükür. Bu veriler, gelecek adına bizleri umutlandırıyor.

Yorumlar (0)
16
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?