banner34

banner6

- 'İHRACATA YÖNELİK DEVLET YARDIMLARI SEMİNERİ FİRMALARA IŞIK OLDU.

- "İHRACATA YÖNELİK DEVLET YARDIMLARI SEMİNERİ FİRMALARA IŞIK OLDU.

Gündem 21.01.2013, 22:00 21.01.2013, 22:00
-	'İHRACATA YÖNELİK DEVLET YARDIMLARI  SEMİNERİ FİRMALARA IŞIK OLDU.
- "İHRACATA YÖNELİK DEVLET YARDIMLARI SEMİNERİ FİRMALARA IŞIK OLDU.
- SEVİMLİ: " DEVLET YARDIMLARI İHRACATTA BONUSTUR
BURSA- 2012 yılında Türkiyenin 151,9 milyar dolarla kırdığı ihracat rekoruna, 20,4 milyar dolarlık katkı koyan Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), yeni yıla bu oranın daha da yukarı çıkarılması için üyelerine yönelik bilgilendirme toplantısı ile başladı. Dış ticaret konusunda üyelerini eğiten Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), üyesi olan ihracatçı firmalar için "İhracata Yönelik Devlet Yardımları konusunda bilgilendirme toplantısı düzenledi.
İhracat pazarındaki çeşitliliği arttırmak ve firmaların ihracatta devlet desteklerinden yararlanmalarını sağlamak amacıyla UİB de düzenlenen seminere çok sayıda firma temsilcisi katıldı. Seminerde, ihracata yönelik devlet yardımlarını anlatan Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri Mustafa Caner Sevimli, devletin ihracat yapmak isteyen firmaların arkasında olduğunu söyledi.
Pazar araştırması ve pazara giriş, e-ticaret sitelerine üyelik, sektörel ticaret heyetleri, limitler, yurtdışı fuarlarına katılım, çevre maliyetleri, Türk Malı imajının yerleşmesiyle Türk ürünlerinin yurtdışında markalaşması, uluslararası rekabetçiliğin desteklenmesi ve geliştirilmesi başlıklı desteklerden kimlerin, nasıl yararlanacağı konusunda bilgi veren Sevimli, şöyle devam etti. "Hiçbir şirket devlet yardımlarından yararlanmak için kurulmamıştır. Ancak devlet yardımları ihracatta bonustur. Devlet diyor ki yurtdışında iki mağaza açtınız üçüncüsünü ben açacağım. Gerekli konularda size destek sağlayacağım yeter ki ihracat yapın. Sektörel şirketler ve dış ticaret sermaye şirketleri devlet yardımlarından farklı oranda yararlanıyor. Ancak devlet desteklerinden bazı büyük firmaların yararlanamadığı görülüyor. Evrak eksikliği, yeteri kadar ilgilenilmemesi gibi nedenlerle alınamayan desteklerden fayda sağlamak için şirket yöneticilerinin gerekli özeni göstermesi gerekiyor. İhracatta devlet yardımları konusunda Ekonomi Bakanlığı web sitesinde bütün mevzuat mevcut. Püf noktası da tebliği doğru okumak ve usulüne uygun olarak istenen evrakları doldurarak ilgili departmanlarla paylaşmak.
İhracat yapmak isteyen şirket ve işbirliği kuruluşlarına birçok konuda destek verildiğinin altını çizen Sevimli, sınai ve ticari şirketlerin yararlandığı Yurtdışı Pazar Araştırması destekleri kapsamında ulaşım, araç kiralama, konaklama, giderleri noktasında yüzde 70 oranında ve proje başına en fazla 7 bin 500 dolar destek verildiğini, e-ticaret sitelerine üyelik giderleri için de yine şirketlerin yüzde 70 oranında ve en fazla 10 bin dolara kadar desteklendiğini belirtti. Sevimli, "Devlet ihracat yapmak isteyen şirket ve işbirliği kuruluşlarına olanak sağlıyor. Desteklerden yararlanın dedi.
EVRAK EKSİKSİZ OLMALI
Yurtdışı pazarlama ve alım heyeti programları kapsamında ulaşım konaklama tanıtım ve organizasyon giderleri ve proje kapsamında yine istihdamda yüzde 75 yardımın sağlandığını önemle belirten Sevimli, destek alınabilmesi için evrakların eksiksiz ve özenle hazırlanması gerektiğini ifade etti.
Şirketlerin ihtiyaç duyduğu mali ve hukuki raporları, uluslararası destek kapsamında firmalara sunan devlet desteklerinin, şirketler için yüzde 60, İhracatçı Birlikleri, Odalar gibi işbirliği kuruluşları için yüzde 75 destek verdiğini ifade eden Sevimli, raporlamalara ve ön onay alma konusuna dikkat edilmesi gerektiği konusunda da uyarılarda bulundu.
İhracatta 2023 yılında 500 milyar dolar hedefinin tutturulması için firmaları ihracata yönlendirmek adına devletin verdiği desteklerin, şirketleri ve birlikleri ihracata özendirdiğini belirten Gümrük Müşaviri Mustafa Caner Sevimli, "İşsizlik sıkıntı yaratıyor. İhracat varsa üretim de vardır. Üretim varsa istihdam da vardır. Üretim ve istihdam varsa o ülkenin dış ticaret açığında azalma var. İhracat her ülkenin krizden çıkış reçetesidir dedi.

Sayı: 872 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18