banner34

banner50

banner6

Havaalanları yeniden aktif hale geliyor

Havaalanları yeniden

Gündem 01.03.2010, 22:00 01.03.2010, 22:00
Havaalanları yeniden aktif hale geliyor
Havaalanları yeniden
aktif hale geliyor

Yunuseli ve Yenişehir Havaalanlarını yeniden aktif hale getirmek için Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yollarının Devlet Bakanı Faruk Çelik ile ortak yürüttüğü çalışmalar sonuca bağlanıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesinin Yunuseli Havaalanının yeniden hava ulaşımına açılması için başlattığı çalışmalar, ilgili bakanlıklar nezdinde de sürüyor. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe, Ulaştırma ve Milli Savunma Bakanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüyle yaptıkları görüşmelerin sorunsuz bir şekilde devam ettiğini ve kısa zaman içinde olumlu bir sonuç alınacağını söyledi. Hava, kara ve deniz ulaşımı projelerine büyük önem verdiklerini dile getiren Başkan Altepe, İstanbul ile deniz ulaşımının sorunsuz sağlandığını şimdi ise hava ulaşımı konunda önemli bir ilerleme kaydettiklerini vurguladı. Bursanın hava ulaşım ağının geliştirilmesi gerektiğini hatırlatan Başkan Altepe, "Yunuseli Havaalanı 15 yıl öncesine kadar aktif olarak kullanılıyordu, Bursada da 25e yakın özel uçak vardı. Buranın tekrar sivil uçuşlara açılmasını ve her türlü havacılık eğitiminin burada verilmesini istiyoruz dedi.
Altepe, "Bakanımız Faruk Çelik de bu konu üzerinde hassasiyetle duruyor. Ulaştırma ve Milli Savunma Bakanlıkları ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü arasındaki prosedürler tamamlanıyor. Bugüne kadar bir sorun yaşanmadı. Önümüzdeki günlerde prosedürlerin tamamlanmasını bekliyoruz diye konuştu.
ANADOLUJET İLE DEVAM EDİYORUZ
Yenişehir Havaalanı, SunExpressten sonra yeni anlaşmasını Türk Hava Yollarının diğer şirketi olan AnadoluJet ile gerçekleştirdi. AnadoluJet ile Yenişehir Havaalanından yapılacak uçuşlar 2 Nisanda Ankara seferlerine başlayacak. Ankara-Bursa arasında Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri AnadoluJet ile gerçekleşecek uçuşlar ile ilgili konu THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçunun Devlet Bakanı Faruk Çelik ile yaptığı görüşmede sonuca bağlandı. Topçu, "İlk ay vergiler dahil tüm koltuklar 44 TLden satılacak. Bu sürede aktarmalı ikinci uçuşlar için de ücret farkı alınmayacak. Ankaradan 26 noktaya bağlantılı olarak uçuşlar gerçekleştirilecek dedi.
THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Bursadan Avrupanın bazı şehirlerine uçak seferleri düzenleneceğini söyledi. Topçu, "Yenişehir Havaalanından yazın Avrupanın bazı başkentlerine uçak seferleri koyuyoruz. Tur operatörleri Balkanlara uçuş rezarvasyonlarını doldururlarsa onlara da uçak veririz.
Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı ise Bursa havayolları ile ilgili henüz somut bir plan olmadığını fakat bu konuda çalışma yapacaklarını belirtti.

Sayı: 721 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18