banner34

banner50

banner6

Girişimcinin güveni artmaya devam ediyor

Girişimcinin güveni artmaya devam ediyor

Gündem 22.02.2010, 22:00 22.02.2010, 22:00
Girişimcinin güveni artmaya devam ediyor
Girişimcinin güveni artmaya devam ediyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının (BTSO) gerçekleştirdiği Girişimci Güven Endeksinin 2010 Ocak sonuçlarına göre, endeks yüzde 24,5 oranında arttı.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının (BTSO) üç ayda bir oluşturduğu "Girişimci Güven Endeksi 2010 yılı Ocak ayı sonuçları açıklandı.
BTSO tarafından 2004 yılı Nisan ayından bu yana düzenli olarak yapılan çalışmada, "Girişimci Güven Endeksi değeri Ocak 2010da bir önceki dönem endeks değerine göre yüzde 24,5 oranında artarak 83,2 olarak hesaplandı.
Endeks değeri Ekim 2009 döneminde ise Temmuz 2009 dönemi değerine göre yüzde 2,5oranında artarak yüzde 66,9 olarak hesaplanmıştı. Son dört dönemdir endeks değeri arka arkaya artıyor.
Ocak ayı son haftasında gerçekleştirilen çalışmada; BTSOya kayıtlı 203 işletme sahibinin, cari dönem girişim ortamı ile ilgili değerlendirmeleri ve yeni bir girişim kararı içinde olup olmadıkları sorgulanarak, girişimci güven endeksi hesaplandı.
Anket için seçilen firmaların sektörlere göre dağılımı incelendiğinde, görüşülen şirket sahiplerinin yüzde 19,2si tekstil ve konfesiyon, yüzde 15,3ü inşaat ve yapı sektörü, yüzde 12,3ü gıda-hayvancılık, yüzde 8,9u makine ve metal sektörü, yüzde 5,4ü hizmet, yüzde 5,4ü otomotiv, yüzde 4,9u nakliye, yüzde 3,9u finans, yüzde 3,9u kimya, yüzde 3,4ü ağaç, orman ürünleri ve mobilya, yüzde 3ü bilişim, yüzde 2,5i sağlık, yüzde 2,5i plastik, kauçuk ve sünger, yüzde 2si turizm, yüzde 2si elektrik ve elektronik, yüzde 1,5i basın-matbaa, yüzde 1i eğitim, yüzde 1i deri-ayakkabı, yüzde 0,5i madencilik, yüzde 1,5i diğer sektörlerde faaliyet gösterdiklerini belirtti.
Şirketler büyüklüklerine göre incelendiğinde de, 203 katılımcının yüzde 96,1i Kobi, yüzde 3,9u ise büyük ölçekli şirket statüsünde oldukları görüüyor.
YİNE BU İŞİ KURARDIM... DİYENLER ARTTI
Ankete katılan işletme sahiplerinin, "Ülkenin bugünkü ekonomik şartlarını değerlendirdiğinizde, girişim ortamını nasıl buluyorsunuz? şeklindeki ilk soruya; girişimcilerin yüzde 20,2si uygun, yüzde 48,8i ise uygun değil cevabını verdi.
Aynı soruya, üç ay önce uygun diyenlerin oranı yüzde 17,7 ve uygun değil diyenlerin oranı da yüzde 63,5 olarak tespit edilmişti.
Söz konusu verilere göre; girişim ortamına ilişkin görüşlerde; üç ay önceye göre girişim ortamı uygun diyenlerin oranı artarken, uygun değil diyenlerin oranında azalış oldu.
Kararsızım diyenlerin oranında ise artış görülüyor. Üç ay önce girişim ortamı konusunda kararsızım diyenlerin oranı yüzde 18,7 iken, bugün kararsızım diyenlerin oranı yüzde 31 olarak gerçekleşti.
"Ülkenin bugünkü ekonomik şartlarını değerlendirdiğinizde, halihazırdaki işletmenizi kurar mıydınız? sorusuna ise; girişimcilerin yüzde 29,1i evet ve yüzde 43,8i ise hayır yanıtını verdi. Üç ay öncesinde aynı soruya, ankete katılanların yüzde 27,1i evet yanıtını verirken, yüzde 52,7i ise hayır yanıtını vermişti.
Bu veriler ise; "yine bu işi kurardım... diyenlerin, üç ay öncesine göre arttığı dikkat çekerken, hayır kurmazdım diyenlerin oranının ise azaldığını gösteriyor. Üç ay önce mevcut işletmelerin kurulumuna ilişkin bu soruya, kararsızım diyenlerin oranı yüzde 20,2 iken, bugün bu oran yüzde 27,1 olarak gerçekleşti. Yani, kararsızım diyenlerin oranında da, bir artış olduğu görülüyor.
BURSALI İŞADAMLARI YENİ YATIRIM KONUSUNDA DA İYİMSER
"Ülkenin bugünkü ekonomik şartlarını değerlendirdiğinizde, "Bugün itibariyle yeni bir girişim yapar mısınız? şeklindeki üçüncü soruya ise girişimcilerin yüzde 23,2si evet, yüzde 57,1i ise hayır yanıtını verirken, üç ay önce aynı soruya girişimcilerin yüzde 17,2si evet, yüzde 67si ise hayır yanıtını vermişti. Bu sonuca göre, yeni yatırım yaparım diyenlerin oranı artarken, yeni yatırım yapmam diyenlerin oranı ise azaldı.
Yeni bir yatırım yapma konusundaki kararsızların oranında ise artış oldu.
Yeni bir girişim yapmaya ilişkin soruya kararsızım diyenlerin oranı üç ay önce yüzde 15,8 iken bugün itibariyle, yüzde 19,7 olarak gerçekleşti.
GİRİŞİMCİ GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE 83,2
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Mayıs 2004ten bu yana 3 ayda bir düzenli olarak yapılan Girişimci Güven Endeksinin 100den büyük olması, iktisadi faaliyetlere ilişkin girişimci güveninde iyimser bir tutum olduğunu gösterirken, 100den küçük olması da kötümser bir tutum olduğunu, 100 olması ise girişimci güveninde ne iyimser ne de kötümser durum olduğunu gösteriyor.
"Girişimci güven endeksinin yüzde 83,2 olması, Bursada faaliyet gösteren girişimcilerin, ülkenin bugünkü ekonomik şartlarını değerlendirdiklerinde; mevcut girişim ortamı konusunda, kötümser oldukları anlaşılıyor.
Önümüzdeki aylarda da düzenli olarak gerçekleştirilip, sanayi üretim endeksinin devirleri ile karşılaştırıldığında; iş dünyasına, ekonomik faaliyetlerdeki genişleme ve daralmalara ilişkin dönüm noktalarını önceden haber veren önemli bir rehber niteliğine de kavuşması hedeflenen "Girişimci Güven Endeksi ile aynı zamanda, Bursa iş dünyasına, ekonomik faaliyetlerine ilişkin kritik kararlar öncesinde ışık tutabilmek amaçlanıyor.

Sayı: 720 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18