banner34

banner50

banner6

Fabrika-i Hümayuna Bakanlıktan onay çıktı

Fabrika-i Hümayuna Bakanlıktan onay çıktı

Gündem 22.03.2010, 22:00 22.03.2010, 22:00
Fabrika-i Hümayuna Bakanlıktan onay çıktı
Fabrika-i Hümayuna Bakanlıktan onay çıktı

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile modacı Faruk Saraç tarafından restore edilen Fabrika-i Hümayunun Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksek Okulu olarak eğitime açılması Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Modacı Faruk Saraçın işbirliğiyle gerçek kimliğine kavuşacak olan Fabrika-i Hümayunda restorasyon çalışmaları hızla sürerken, Bakanlar Kurulu Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksek Okulunun kuruluşunu onayladı. Restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursanın dünya saraylarına ipek dokuyan kent olarak bilindiğini belirterek, Fabrika-i Hümayunla bu misyonun yeniden yerine getirileceğini söyledi.
BU BİR SORUMLULUK PROJESİ
Başkan Altepe, Modacı Faruk Saraçla proje ortaklığı yaptıkları Fabrika-i Hümayunda devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve AK Parti İl Başkanı Nagip Vardarın da katıldığı inceleme gezisinde Modacı Faruk Saraçtan çalışmalar hakkında bilgiler alan Başkan Altepe, tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması yönünde yaptıkları çalışmaların büyük bir bölümünde kent dinamikleriyle proje ortaklığı yaptıklarını hatırlattı. Fabrika-i Hümayun projesine modacı Faruk Saraçın talip olduğunu ifade eden Başkan Altepe, "Hiçbir masraftan kaçınmadan, göz nuru dökülerek çalışıldığını görüyoruz. Çünkü bu bir ideal projesi, bir sorumluluk projesi dedi.
BAKANLAR KURULU ONAYLADI
Restoras çalışmaları hızla sürerken, okulun eğitime açılmasıyla ilgili olarak da iyi bir performans sergilendiğini dile getiren Başkan Altepe, "Sırada yüzlerce dosya beklerken, 14 Ocakta YÖKten, 6 Martta da Bakanlar Kurulundan Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksek Okulunun kuruluşla ilgili karar çıktı. Kozadan tasarıma kadar ipeğin üretim serüveninin eğitiminin verileceği okulumuz önümüzdeki eğitim yılına yetiştirilecek dedi.
Fabrika-i Hümayunun 1997 yılında dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Erdem Saker tarafından Tekelden satın alınarak Bursaya kazandırıldığını hatırlatan Başkan Altepe, Bursanın dünya saraylarını giydiren kent olarak tanındığını, Fabrika-i Hümayunun faaliyete geçmesiyle bu misyonun yeniden yerine getirileceğini kaydetti.
Bursaya genç modacılar yetiştirmek ve hizmet etmek için misafir olarak geldiğini vurgulayan Modacı Faruk Saraç ise, meslek hayatındaki 29uncu yılda okulunun resmen kurulmuş olmasının gururunu yaşadığını belirtti. Fabrikanın 1852 yılındaki çalışma sistemi ne ise aynı sistemi orijinaline sadık kalarak yeniden kuracaklarını ifade eden Saraç, "Atalarımızdan aldığımız emaneti aynı şekliyle geleceğe taşımak istiyoruz. Ana binada birinci kat fuaye alanı olacak. İkinci katta ipeğin işlendiği dokuma tezgahları olacak. Buraya gelen konuklarımız 1852 yılındaki dokuma tezgahlarının sesini yine duyacak. Üçüncü kat ise yaşayan bir müze olarak düzenlenecek. Burada moda günleri düzenleyeceğiz. Dünyaca ünlü modacıları buraya davet ederek, provaları gençlerimize göstereceğiz. 80e yakın üretim kadromuzla haftanın 6 günü farklı etkinliklere ev sahipliği yapacağız dedi.
ÜCRETSİZ EĞİTİM
Saraç, "Yetiştirme yurtlarında kalan gençlerimizi sokağa bırakmak yerine sanat sahibi yapmayı ilke edindim. Sayısını önümüzdeki günlerde netleştireceğiz ama yetiştirme yurtlarında kalan 18 yaşını doldurmuş, 15-20 arasındaki gencimize burada 2 yıl ücretsiz eğitim vereceğim. diye konuştu.

Sayı: 724 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18