banner34

banner6

'En hızlı büyüyecek ülkelerin başındayız

"En hızlı büyüyecek

Gündem 01.02.2010, 22:00 01.02.2010, 22:00
'En hızlı büyüyecek  ülkelerin başındayız
"En hızlı büyüyecek
ülkelerin başındayız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından reel sektörden sorumlu olarak atanan AK Parti Bursa Milletvekili Sedat Kızılcıklı, 2010 yılının Türkiye ekonomisi açısından iyi geçeceğini savundu. Kızılcıklı, Türkiyenin küresel krizden pek çok ülkeye göre daha az etkilendiğini vurguladı.
DAHA FAZLA ZENGİNLİK
"Bize göre daha fazla demokrasi, özgürlük, şeffaflık ve daha fazla zenginlik tüm sıkıntıların çözümü için en önemli anahtar diyen Sedat Kızılcıklı, AK?Partinin iktidarda olduğu 7 yıl boyunca önemli yatırımlar gerçekleştirdiğini belirtti. Cumhuriyet tarihi boyunca toplam 6 bin kilometrelik duble yol yapıldığını anımsatan Kızılcıklı, AK?Parti döneminde ise, 7 yılda 10 bin kilometreden fazla duble yol yapıldığını anlattı.
Kızılcıklı, "140 bin derslik yaptık. Her ilin üniversitesi oldu. 100ü aşkın baraj, 350 bini aşkın toplu konut yapıldı. Yaşanan ve artık geride kalmakta olan son kriz bizim krizimiz değildi. ABDde başlayan ve bütün dünyayı saran bu sıkıntılı ortamdan ülke olarak biz de etkilendik elbette. Ancak özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimi, parti kapatma davası gibi gelişmeler olmasaydı bu kriz daha hafif atlatılabilirdi. Dünya genelinde 2008 yılının son çeyreğinde başlayan ve 2009 yılına damgasını vuran krizin bazı ülkelerdeki etkisi şiddetli oldu. Örneğin İzlanda ekonomik açıdan iflas noktasına geldi. Son dönemde de Yunanistan zor günler yaşadı. Önceki kriz dönemlerinde fatura vatandaşa kesilirken, bizim dönemimizde böyle bir politika izlenmedi. Aksine, Hükümetimiz Maliyenin imkanlarından fadakarlık etti ve vatandaşın bütçesine katkı sağladı. Gelir ve kurumlar vergisi oranları düşürüldü. ÖTV ve KDV indirimleri uygulandı. SSK priminde indirim yapıldı. Kısa çalışma ödeneği büyük bir kolaylık sağladı. İstihdam teşvik edildi. Bunlar göz ardı edilmemesi gereken uygulamalardır dedi.
2010 yılının her açıdan çok daha iyi geçeceğini belirten Kızılcıklı, faiz oranlarının düştüğünü ve işsizlikte kısmi gerileme gözlendiğini aktardı.
Kızılcıklı, "Bütçe açığı beklentilerin altında gerçekleşti. Bütçe açığının GSMHya oranı yüzde 12.5-13 düzeyindeyken kriz ortamında bile bu oran yüzde 4.9a düştü. Eğitimden sağlık hizmetlerine kadar her alanda önemli yatırımlar gerçekleştiriliyor. Önümüzde çok daha güzen yıllar bulunuyor. OECD verilerine göre Türkiye, önümüzdeki yıllarda en hızlı büyüme performansını gösterecek ülkelerin başında geliyor diye konuştu.

Sayı: 717 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18