banner34

banner50

banner6

Dünyada küresel kriz

Dünyada küresel kriz

Gündem 31.12.2012, 22:00 31.12.2012, 22:00
Dünyada küresel kriz
Dünyada küresel kriz
Türkiye yükselen yıldız!


Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği (BOSİAD) 2012 yılı ekonomi değerlendirme ve 2013 yılı hedefleri belirleme toplantısı Çelik Palas Otel'de yapıldı.


Toplantıya AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ve CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan olmak üzere tüm BOSİAD yönetimi de tam kadro katıldı. BOSİAD Genel Sekreteri Rasim Çağan'ın ekonomi verileri üzerine hazırladığı sunumuyla start alan toplantıda dünya genelinde yaşanan küresel krize rağmen Türkiye'de ki büyümenin yavaşlasa da devam ettiğine dikkat çekildi. Özellikle Euro bölgesindeki ekonomik çöküşün verilerini ortaya koyan Çağan, Yunanistan'ın % 144 kamu borcunu örnek göstererek Türkiye'de bu rakamın % 36 olduğunu vurguladı.

2013'de temkinli bir büyüme sürecinin yaşanacağını belirten Çağan, "Tüm dünyada krizin etkilerini görmek mümkün. Özellikle 2013'de ABD'yi çok zorlu bir süreç bekliyor. 2010 yılında % 10.4 büyüme gösteren Çin'in 2012 sonunda % 7.4 oranına gerilediğini yani Çin'deki ekonomik büyümenin hız kaybederek sürdüğünü görüyoruz. Türkiye'de ise büyüme beklenen oranın altında kalmasına rağmen istikrarlı bir biçimde sürüyor. 2013 yılı sonunda % 4 oranında bir büyüme beklemek yanlış olmaz. Özetle şunu söylemekte gerekir Dünyada ki küresel krize rağmen Türkiye yükselen bir yıldız gibi yoluna istikrarlı bir biçimde devam ediyor ve edecektir dedi.

Ekonomik verilerin sunumu ardından konuşma yapan BOSİAD Başkanı Mustafa Barutçuoğlu, iş adamlarını nadide bir çiçeğe benzeterek, İş adamları zor bulunan nadide birer çiçek gibidirler. O yüzden onları korumak ve büyümeleri için gereken koşulları sağlamak gerekir. Çek yasasının il çıktığı gün düşüncelerimizi belirtmiştik. Bugün ne kadar haklı olduğumuzu üzülerek görmekteyiz. Dünya genelinde küresel kriz yaşanmasına karşın, Türkiye'nin istikrarlı ve temkinli bir biçimde büyüme göstermesi elbette bizleri sevindirmekte. Ancak yeni pazarlar ve alternatif çözümlerle bu büyümeyi daha da genişletmemiz gerekir dedi.

Başkan Barutçuoğlu'nun ardından kısa bir açıklama yapan AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin'de, "10 yıllık iktidar dönemimizde çok şükür olsun ki bizden önce yaşanan ekonomik krizleri bizler bu ülkeye yaşatmadık. O dönemleri yaşamış iş adamları olarak bugün bu rakamları duymak gurur verici. Tüm dünya ekonomik krizle boğuşurken Türkiye'nin 10 yıllık istikrarı küçük adımlarla büyümenin de önün açmıştır. Bizler iktidara geldiğimiz 230 Milyar olan ihracat rakamımız bugün 8 Trilyon'a ulaşmıştır. Hepinizin bildiği gibi hedef 2023 projemizde bu rakamı 500 Trilyona ulaştırmak istiyoruz. Türkiye'nin önünde yeni ufuklar açtık ve bunun devamını da sağlayacağız dedi.

BOSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ferit Sünneli ise toplantıda geçtiğimiz kasım ayında yapılan Teknik Lise Çalıştay'ından söz ederek, "Sanayicilerimiz için en büyük sıkıntı teknisyen ekibi bulmaktır. Bu nedenle geçtiğimiz kasım ayında bir Teknik Lise Çalıştayı düzenledik. Projemizi hazırladık ve bu konuda okul yapımı için girişimlerimizi başlattık. Eğer sanayi de teknisyen açığını kapatabilirsek, üretimde önemli bir yol alarak ülkenin kalkınmasında da faydalı olacağız diye konuştu.

Sayı: 869 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18