banner8

banner13

banner6

Deprem güçlendirmede etkili bir yöntem:

Karbon Lifli Polimer (CFRP-Kompozit) sistemi Tekstil sektörünün önde gelen üreticilerinden Elvin Tekstil'in bünyesinde kurulan teknik tekstil fi rması TECHEL, komple bina analizi ve anahtar teslimi güçlendirme yapıyor. TECHEL Kompozit Tekstil Sanayi'den yapılan açıklamada, Bursa Yeni Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası başta olmak üzere Türkiye'deki pek çok bina, fabrika, köprü, enerji ve altyapı tesislerinin güçlendirilmesinde TECHEL marka karbon lifli polimer (FRP) sistemleri kullanıldığı ifade edildi.

Gündem 07.10.2019, 21:00 07.10.2019, 21:00
Deprem güçlendirmede etkili bir yöntem:
Karbon Lifli Polimer (CFRP-Kompozit) sistemi

Tekstil sektörünün önde gelen üreticilerinden Elvin Tekstil'in bünyesinde kurulan teknik tekstil fi rması TECHEL, komple bina analizi ve anahtar teslimi güçlendirme yapıyor.
TECHEL Kompozit Tekstil Sanayi'den yapılan açıklamada, Bursa Yeni Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası başta olmak üzere Türkiye'deki pek
çok bina, fabrika, köprü, enerji ve altyapı tesislerinin güçlendirilmesinde TECHEL marka karbon lifli polimer (FRP) sistemleri kullanıldığı
ifade edildi.
Çalıda faaliyet gösteren TECHEL Kompozit Tekstil Sanayi'den yapılan açıklama şöyle devam etti: "Ülkemiz deprem kuşağında yaşıyor ve depremler nedeniyle asırlardır, büyük maddi ve manevi kayıplara uğruyor. Gelinen noktada ülkemiz, etkili bir deprem stratejisi oluşturma arayışındadır. Yıkıp tekrar yapmaya dayanan kentsel dönüşüm, rant yaratması nedeniyle tercih edilmektedir. Ancak, büyük maliyetleri yanı sıra mevcut yerleşim yerlerinde daha fazla kat ve yapı izni sonucundaki ilave yoğunluklar trafik ve alt yapı vb. pek çok kentsel sorun yaratmaktadır. Buna karşılık, klasik güçlendirme ve karbon kompozit takviyesi ile hızlı ve ekonomik çözümler, mevcut binalarda hayat ve faaliyet devam etmekte iken yapılabilmesi çok büyük bir imkandır. Bu nedenle mevcut yapıları yıkmadan güçlendirme seçeneği kentsel dönüşümdeki aksayan yönleri düzelten hızlı, ekonomik ve pratik bir çözümdür. Bu nedenle gerek Bakanlık gerekse Belediyelerin bu yöntemi daha çok değerlendirmeleri gerekmektedir.Çünkü bu yeni yöntemler gelişmiş ülkelerde, özellikle ABD'de ve Asya ülkelerinde son 20-30 yıldır çok etkili bir şekilde kullanılmaktadır.
Yapılan açıklamada, "Biz TECHEL markamızla karbon kumaşı dokuyor, bir çözüm ortağımız reçinesini yapıyor, diğer çözüm ortağımızda uygulamasını gerçekleştiriyor. Komple bina analizi ve anahtar teslimi güçlendirme yapıyoruz. Bursa Yeni Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası başta olmak üzere ülkemizdeki pek çok bina, fabrika, köprü, enerji ve altyapı tesislerinin güçlendirilmesinde TECHEL marka karbon lifli polimer (FRP) sistemleri kullanılmıştır.Ürünlerimizin uygulama aşamasındaki kalite testleri akredite laboratuarlarda yapılmaktadır. Epoksi vb. kimyasallarımız CE sertifikasını haizdir. Karbon lifli polimer CFRP Bu yöntem en uygun maliyetli, süratli ve etkin sonuçlar sunmaktadır.Bu sistemle konutlar içinde yaşanırken, fabrikalar üretimleri devam ederken güçlendirilebilmektedir ifadelerine yer verildi.

Sayı: 1219 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?