banner34

banner6

Çalıya ikinci sanayi bölgesi

Çalıya ikinci sanayi bölgesi Metal ve otomotiv yan sanayi ağırlıklı 170e yakın tesise sahip Çalı Sanayi Bölgesi yeni talepleri karşılayamadı, yeni bir alan sanayiye tahsis edildi. uBELEDİYE KATKISI Çalı Sanayici ve İşadamları Derneği (ÇASİAD) Başkanı Remzi Topuk, Çalı Sanayi Bölgesindeki fabrika sayısının yeni katılımlarla 170e yaklaştığını, Çalı Belediyesinin yeni yatırım taleplerini karşılamak için sanayiye ikinci bir alan tahsis ettiğini belirtti.

Gündem 10.07.2006, 21:00 10.07.2006, 21:00
Çalıya ikinci sanayi bölgesi
Çalıya ikinci sanayi bölgesi
Metal ve otomotiv yan sanayi ağırlıklı 170e
yakın tesise sahip Çalı Sanayi Bölgesi yeni talepleri
karşılayamadı, yeni bir alan sanayiye tahsis edildi.
uBELEDİYE KATKISI
Çalı Sanayici ve İşadamları Derneği (ÇASİAD) Başkanı Remzi Topuk, Çalı Sanayi Bölgesindeki fabrika sayısının yeni katılımlarla 170e yaklaştığını, Çalı Belediyesinin yeni yatırım taleplerini karşılamak için sanayiye ikinci bir alan tahsis ettiğini belirtti.
uBÜYÜK FABRİKA ZOR
Topuk, sözkonusu yerin KOBİ tarzı işletmeler için ideal olduğunu söyleyerek, "Alan olarak mevcut yerin dörtte biri kadar olan bu bölümde büyük metrekareli fabrika kurmak zor. Artık Çalıda büyük fabrika yapılabilecek kadar alan kalmadıdedi.
Çalı Sanayici ve İşadamları Derneği (ÇASİAD) Başkanı Remzi Topuk, Çalı Sanayi Bölgesindeki fabrika sayısının yeni katılımlarla birlikte 170e yaklaştığını söyledi. Ağırlıklı olarak metal ve otomotiv yan sanayi tesislerinin bulunduğu Çalı Sanayi Bölgesinin altyapı anlamında birçok sorununu hallettiğini anlatan Topuk, gündemin ilk sırasında doğalgazın yer aldığını kaydetti.
Bursagaz ile yaptıkları görüşmelerin olumlu geçtiğini anlatan Topuk, firmanın doğalgaz yatırım programına girebilmek için Bölge sanayicisinin 1 milyon 100 bin dolarlık destek vereceğini kaydetti. Topuk, doğalgaz konusunda son kararı Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun vereceğine dikkat çekti. Çalı Belediyesinin yeni yatırım taleplerini karşılamak için sanayiye tahsis ettiği ikinci bir alandan da bahseden Topuk, sözkonusu yerin KOBİ tarzı işletmeler için ideal olduğunu kaydetti. Topuk, Bölgedeki gelişmeler ile Yönetim Kurulunun hedefleri hakkında şu bilgileri verdi:
Kirletici sanayiye izin yok
"Çalı Sanayi Bölgesinde kirletici sanayiye ne yerel idare ne de biz izin vermiyoruz. Çalı, yeşillikler arasında, dağın eteğinde derenin kenarında yer alan güzel bir bölge. Bu güzelliklerin bozulmasına müsaade etmeyiz.
Bölgede yıllar önce yaptığımız altyapı çalışmaları var. Mesela evsel arıtma için devreye alınan sistemimiz çalışıyor. Fakat bu, sanayi geliştikçe yetmez hale geliyor. Yine elektrik konusunda ciddi yatırımlar yapmıştık. Ama Çalıdan sonra Kayapa, Hasanağa ve Akçalar derken iyileşme gerektiriyor. Yetkililerle görüşmelerimiz başladı.
Sanayi olan yerlerde kanalizasyon, elektrik, su, telefon gibi altyapı hizmetlerini yer altına aldık. Ciddi bölümde yolların üst kaplamaları paket taşlarla yapıldı.
Sanayiye yeni alan
Çalı Belediyesinin yakın zamanda sanayiye tahsis ettiği ikinci bir alan var. Burada henüz hiçbir altyapı çalışması başlamadı. Alan olarak mevcut yerin dörtte biri kadar olan bu bölümde büyük metrekareli fabrika kurmak zor. Parseller küçük. Artık Çalıda büyük fabrika yapılabilecek kadar alan kalmadı. Bu nedenle ikinci sanayi bölgesi de, daha çok KOBİ tarzı işletmeleri bünyesinde barındırabilir. Fakat orada da arsa fiyatı m2 başına 200 YTL civarında. Çalı, büyük fabrikalar için doğru bir adres değil. Yeni yerin mantık olarak sanayiye tahsisi doğru bir karar. Çünkü mevcut sanayinin devamı ve konutlardan uzak.
Doğalgaz ile ilgili Ankaradan gelecek olumlu haberi bekliyoruz. Doğalgazın Hasanağadaki TOKİ konutlarından ve Üçevlerden Çalıya getirilmesi planlanıyor. Bizim Bölge ile ilgili bir proje yoktu. Bursagaz ile görüşmelerimiz sonucunda yatırımın 1 milyon 100 bin dolarlık kısmının sanayiciler tarafından karşılanacağı sözünü verdik. Şimdi yanıt bekliyoruz. Şu anda önceliği tamamen doğalgaza verdik. Doğalgazı, tesislere kalite getirecek diye de istiyoruz. Birçok firma LPG kullanıyor. Ama bunun için fabrikasında belli bir alanı çevirmek zorunda. Çok pahalı arazide bir de bunun için yer ayırıyorlar.
Arsalar çok pahalı
Çalıda sanayi arsasının m2 fiyatı 200 YTL civarında. Belki de ülkenin en pahalı sanayi arsası Bursada. Bu, yer olmadığından kaynaklandığı gibi kültürle de ilgili. Bursa, kültür olarak herşeyi bir bütün olarak yaşamaya alışmış. Mustafakemalpaşa OSBde arsa fiyatları, Bursa ile mukayese edilemeyecek kadar çok ucuz. Ama giden yok.
KOBİ cenneti Çalı
Çalı Sanayi Bölgesi, 5-10 fabrikanın dışında ağırlıklı olarak KOBİlerin faaliyet gösterdiği yer olarak kalacak. Bu, sevinilecek bir durum. Buradan bir enerji doğuyor. Çalıda belli büyüklüğe ulaşan firmalar buradan çıkıp büyük OSBlere gidiyor. Beyçelik örneğinde olduğu gibi. Yarın buna TKG ve Bold gibi firmalar da eklenecek. Bölgemizde, hedefi olan, ileriye gitmeyi isteyen, kalite ve organizasyona önem veren bir sanayici tipi var. Çalı ne kadar ileri gider bilemem ama Bölgedeki firmaların çoğu ileriye gidecek.
E-Ticaret Sistemi
Bursa sanayisinde önemli yere sahip Çalı Sanayi Bölgesinde kapsamlı bir e-ticaret sistemi uzun süren çalışmaların ardından kuruldu. Yaklaşık 8 bin kişinin istihdam edildiği Bölgede, e-ticaret ile hedef; her geçen gün büyüyen ekonomi pastasından daha fazla pay alabilmek.
Dünyanın globalleşmesi ve bilgisayar teknolojisinin kullanılması ile artık ne şehirlerin ne de ülkelerin sınırlarının kalmadığını belirten Topuk, "Gelişen teknolojilerde ayakta durup para kazanmanın yolu tek başına durmaktan değil güç birliği içinde olmaktan geçiyor dedi.
ÇASİAD E-Ticaret Sistemi, üye olan firmaların; kendilerini daha iyi tanıtmalarını, ürünlerini pazarlamalarını, on-line ihale açmalarını, diğer ihalelere katılmalarını, diğer üye firmalarla mesajlaşmalarını, duyuru ve iş ilanı bırakmalarını, doldurulan CV formlarını incelemelerini sağlayan bir sistem.
ÇASİADa 36 yeni üye
ÇASİAD, 36 yeni üye ile gücüne güç kattı. Yeni üyeler plaketlerini Çalı Belediyesi ile düzenlenen piknikte aldı. Topuk, "Çalıda güzel şeyler oluyor. Olmaya da devam edecek dedi. ÇASİAD Yönetiminin Belediye ile uyum içerisinde çalıştığını dile getiren Topuk, Bölgenin kalkınması ve sorunlarının giderilmesi için büyük gayret gösterdiklerini vurguladı. Sanayi bölgesinin elektrik, yol ve doğalgaz gibi önemli sorunları olduğunu dile getiren Topuk, Çalıya hizmetlerin bir an önce gelmesi için girişimlerin sürdüğünü anlattı.
Çalı Belediye Başkanı Ali Karamık da yaptığı konuşmada, "Çalı, sanayi ile içiçe olan bir kasabamız. İşadamlarının sorununu kendi sorunumuz olarak görüyoruz. Sanayi bölgemizin sorunlarını gidermek için de ÇASİAD ile birlikte çalmadık kapı bırakmıyoruz. Kısa zaman içinde ilave birçok hizmet bölgemize gelecek dedi.

Sayı: 531 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18