banner34

banner6

'Bursanın planlaması yok

"Bursanın planlaması yok

Gündem 22.02.2010, 22:00 22.02.2010, 22:00
'Bursanın planlaması yok
"Bursanın planlaması yok

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Bursanın kaçak ve çarpık büyümesinin nedeninin plansızlık olduğunu söyledi.
Bursanın en önemli sorununun plansızlık olduğunu belirten Şahin, kentin 1950 yılından itibaren plansız bir şekilde büyüdüğünü vurguladı.
Kaçak yapılaşmanın kontrol edilemediğini öne süren Şahin, vatandaşın kaçak yapıya adeta sevk edildiğini aktardı.
Bürokratik işlemlerin uzun ve pahalı olmasının vatandaşı kaçak yapılaşmaya yönlendiren bir diğer unsur olduğuna işaret eden Şahin, Bursada halihazırda 12 sanayi sitesinin varlığını sürdürdüğünü kaydetti.
Bu sanayi sitelerinin de başlangıçta kaçak yapıldığını vurgulayan Şahin, "Bursadaki kontrol mekanizması ve denetimlerin iyi yapılamaması vatandaşı da sanayiciyi de kaçak yapılaşmaya sürüklüyor. Planlama sistemi eğer iyi bir şekilde işletilebilseydi, bugün Bursa bu kadar büyük bir kaçak yapılaşma sorunu ile mücadele etmek zorunda kalmazdı dedi.
Dünya üzerinde en önemli şeyin toprak olduğunu ileri süren Şahin, özellikle tarım topraklarının ülkeler için hayati önem taşıdığına dikkati çekti. Atalarımızın geçmişte bu topraklar için canını feda ettiğini hatırlatan Şahin, "Plansızlık kaçak yapılaşma sorununu da diğer birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Uludağ yamaçları gün geçtikçe konutlar ile doluyor. Bursanın bu noktada bir sahiplenme sıkıntısı yaşadığını düşünüyorum. Bursa, yıllardır da iyi bir şekilde yönetilmiyor. Belediye başkanları ile birçok platformda bir araya geliyoruz. Yaşanan aksaklıkları kendilerine iletiyoruz. Ancak maalesef yine de bir düzelme göremiyoruz diye konuştu.
Akademik odaların her şeye itiraz eder bir yapıya büründürüldüğünü de vurgulayan Necati Şahin, sanayicilerin yaptığı her yatırıma da şüphe ile bakılmaya başlandığını söyledi.
Yapılan yatırımların arkasında mutlaka farklı bir durum arandığına işaret eden Şahin, akademik odaların bu olumsuz imajdan kurtarılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Sayı: 720 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18