banner8

banner6

banner17

Bursa'nın anayasası olmalı

CÜNEYT ALKIŞ Bursa sevdasını ön planda tutan pek çok akademisyen, mühendis ve iş insanından oluşan Bursa Platformu, çalışmalarını kentlilik bilinci yararına 14 yıldır sürdürüyor. Kurulduğu günden bugüne Bursa için fikirler üreten, Bursa’nın önceliklerinin altını çizmeye gayret gösteren Bursa Platformu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Suat Gülçimen, Bursa’nın lobisi için çalıştıklarını ifade etti.

Gündem 15.03.2021, 20:21 15.03.2021, 20:21
Bursa'nın anayasası olmalı
CÜNEYT ALKIŞ

Bursa sevdasını ön planda tutan pek çok akademisyen, mühendis ve iş insanından oluşan Bursa Platformu, çalışmalarını kentlilik bilinci yararına 14 yıldır sürdürüyor.

Kurulduğu günden bugüne Bursa için fikirler üreten, Bursa’nın önceliklerinin altını çizmeye gayret gösteren Bursa Platformu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Suat Gülçimen, Bursa’nın lobisi için çalıştıklarını ifade etti.
Tüm dinamiklerle kentin ortak bir anayasasının belirlenmesi ve uygulanacak projelerin buna göre olması gerektiğini vurgulayan Gülçimen, “Siyaset üstü bir yapı olarak Bursa lobisi yapıyoruz. Bursa’nın önceliklerinin altını çizmeye, kentin risklerini ön plana çıkartıp, ilgili kurumlarla iletişim kurmaya gayret gösteriyoruz. Bursa’nın anayasası belirlenmeli ve 2050 yılı planları yapılmalı” dedi.
Yerel yönetimlerin önceliklerini doğru belirlemesi gerektiğini ifade eden Gülçimen, “Yerel yönetimler göreve geldiğinde elinde önemli 3 konu oluyor. Zaman dilimi, bütçe ve yapılacaklar. Bunları iyi yönetmelisiniz. Bursa’nın önceliklerini değil de kendi hayallerinizi veya partinizin/delegelerinizin size dayattığı öncelikleri ön plana alırsanız, bütçeniz yetmez, 5 yıl da çok kısa gelir. Bir bakarsınız 5 yıl sonra yapmanız gerekenleri yapmamış veya çok azını yapmış, yapmamanız gerekenleri de yapmışsınız” şeklinde konuştu.
“Bursalılar termal için şehir dışına çıkıyor”
Her yıl Bursa için öncelikli bir konu belirlediklerini ifade eden Gülçimen, bu yıl da termal kaplıca turizmi konusunu gündemde tutmaya çalıştıklarını söyledi. Bursalıların termal kaplıca imkanlarından stifade etmek için şehir dışına çıktığını ve bunun kabul edilemeyeceğini söyleyen Gülçimen, “Bursa termalde yıllar önce ilk akla gelen kentti. Bugün ise sıralamada ve sektörden aldığı payda çok gerilere düştü. Bursa, termal kapasitesinin çok azını kullanabiliyor. Çekya’da kaplıcalarıyla ünlü Karlovy Vary isimli küçük bir kent var ve yılda yaklaşık 10 milyon turist alıyor. Bursa’nın turizmden aldığı payı değerlendirdiğimizde ne durumda olduğunu görebiliyoruz” dedi. Deprem gerçeğini de dile getiren Gülçimen, Bursa’nın deprem riski yüksek bir bölgede olduğunu ancak bunu dikkate alan bir çalışma yapılmadığını vurguladı. Gülçimen, “Bursa’nın önünde hızlı büyümesinden gelen bir sürü riski var. Deprem bunların en önemlisi. Kentsel dönüşüm arsa veya parsel bazında olmaz, master planı olması gerekiyor. Yapısı riskli olan konut sahipleri, kamu ve özel sektör taşın altına elini koymalı. Deprem her an gelebilir. Hem konut olarak hem de sanayi olarak riskli durumdayız. Allah göstermesin büyük bir depremle karşılaştığımızda can kayıplarının yanı sıra üretim tedarik zincirlerimiz de kopar ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğabilir” diye konuştu.
İyi planlama yapan yönetimler tarihe geçer
Kentle ilgili stratejik planlama yapabilmemiz için kentin anayasası olması gerektiğini söyleyen Gülçimen şöyle konuştu, “Bursa’nın anayasası belirlenmeli ve 2050 yılı planları yapılmalı. Bursa’nın gelecek 30-40 yılını planlamadan ve tüm ilgili kurumlarla kentin anayasasını belirlemeden proje uygulamak doğru değildir. Tüm bu planlamaları iyi yapan ve adımları başlatan yönetimler ve ekipler Bursa’nın tarihine geçer.”
“KOBİ’lere yönelik bir sanayi bölgesi oluşturulmalı”
Ekonomimizin çok önemli bir payını oluşturan KOBİ’ler adına bir sanayi bölgesi de planlanması gerektiğinden bahseden Gülçimen, sözlerini şöyle noktaladı: “Bursa, KOBİ’ler için çok önemli bir şehir. Bursa’da ciddi bir KOBİ altyapısı var. Bunlarla ilgili, meslek kurumları da taşın altına elini sokmalı.
Çok önemli sanayi bölgesi yatırımları yapan Oda’mızın ticaret erbabı için de proje üretmesini istiyoruz. Organize Ticaret Bölgesi diye 15 yıldır ilgili yönetimlere sunduğumuz bir proje var, bunun hayata geçmesinin faydalı olacağı kanısındayız.”

Yorumlar (0)
banner14
18
kapalı
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?