banner8

banner13

banner6

'Bursa, sınai mülkiyet alanında öncü kent'

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr.

Gündem 27.08.2020, 08:48 27.08.2020, 08:48
'Bursa, sınai mülkiyet alanında öncü kent'
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, yılın ilk 7 ayında Türkiye’de yerli patent başvurularında geçen yıla göre yüzde 14 artış yaşandığını belirterek, “Türk girişimcisinin dinamizmini gösteren bu artış, pandemiye rağmen ülkemizin geleceğinin de parlak olduğuna işaret ediyor.” dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Türk Patent ve Marka Kurumu işbirliğinde Sınai Mülkiyet Hakları konusunda online seminer düzenlendi. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan’ın da katıldığı programda Bursa iş dünyasına “Patent/Faydalı Model Temel Kavramlar, Tescili ve Tescil Sonrası İşlemler”, “Marka Kavramı, Tescili ve Tescil Sonrası İşlemler” ve “Coğrafi İşaret Kavramı, Tescili ve Tescil Sonrası İşlemler” konuları anlatıldı.

7 ayda yüzde 14 artış

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, fikri ve sınai mülkiyet konusunda Bursa’nın öncü kentler arasında yer aldığını söyledi. Kentin patent, tasarım, marka ve faydalı model başvurularında Türkiye’de ön sıralarda bulunduğunu ifade eden Burkay, bu durumun Bursa’nın teknoloji ve yenilik alanında kaydettiği gelişmenin bir neticesi olduğunu söyledi.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, pandemiye rağmen Türkiye’de sınai mülkiyet başvurularının arttığını söyledi. 2020 yılının ilk 7 aylık döneminde yerli patent başvurularının geçen seneye göre yüzde 14 arttığının bilgisini verdi. Bursa’nın da Türkiye’de sınai mülkiyet açısından en önde gelen iller arasında yer aldığını kaydeden Asan, “2019 yılının verilerine göre Bursa marka ve faydalı model başvurularında dördüncü, patentte üçüncü, tasarım başvurularında ise ikinci sırada yer aldı” dedi.

Yorumlar (0)
17
kapalı
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?