banner34

banner50

banner6

BUGÜMDER, asgari ücret tarifesine tepkili

BUGÜMDER

Gündem 01.02.2010, 22:00 01.02.2010, 22:00
BUGÜMDER, asgari ücret tarifesine tepkili
BUGÜMDER, asgari ücret tarifesine tepkili

Bursa Gümrük Müşavirleri Derneği (BUGÜMDER), uygulamaya konan Asgari Ücret Tarifesine tepki gösterdi.
Yeni fiyat tarifesinin, ucuz işçilik ve kalitesiz hizmeti körükleyeceğini aktaran BUGÜMDER Başkanı ve Türkiye Gümrük Müşavirleri Dernekleri İcra Kurulu Genel Sekreteri Suat Yücelen, fiyatlarda yapılan bu müdahalenin farkında olmadan dış ticarete zarar vereceğini söyledi.
Suat Yücelen, Gümrük Müşavirleri Dernekleri tarafından belirlenen asgari ücret tarifelerinin Müsteşarlıkça onaylanması gerekirken, iş dünyasından gelen yoğun baskılar üzerine bu kararın değiştirildiğinin altını çizdi.
Yeni fiyat tarifesi ile sigortalı ve gümrüklerde iş takibi yapmaya yetkili gümrük müşavir yardımcısı çalıştıran ve vergisini veren kayıt altındaki gümrük müşavirlerinin ayrı ayrı etkilenmeye başlayacağına dikkati çeken Yücelen, bu durumun birçok firmanın kapanmasına, binlerce çalışan kişinin işsiz kalmasına neden olacağını söyledi.
Bu karar ile maliyetlerin altında yapılacak işler, kalitesiz hizmet, memnuniyetsiz bir müşteri ve çalışan grubunun oluşmasına sebebiyet vereceğini belirten Yücelen, "Dış ticaret erbabının ve TİM, fiyatlara müdahale etmekle farkında olmadan dış ticarete zarar verecek. Yeni fiyat tarifesi, ucuz işçilik ve kalitesiz hizmeti körükleyecek. Dernekler olarak amacımız kesinlikle dış ticarette ilave maliyetler yaratmak değil aksine sektördeki haksız rekabetin ve kayıt dışılığın önüne geçmek dedi.
1996 yılından beri bir dış ticaret işleminde ana hizmeti gümrük müşaviri vermesine rağmen, tüm hizmet kalemleri içinde en düşük ücreti yine gümrük müşavirlerinin aldığının altını çizen Yücelen, "Nasıl yemek sektöründe ucuz etin sorgulanması isteniyorsa, biz de ucuz gümrük müşavirliği ücretinin sorgulanmasını istiyoruz. Şayet maliyetlerin altında ve ucuza gümrük müşavirliği hizmeti alıyor iseniz her an yasalarla karşı karşıya gelmeye de hazır olmalısınız, bu bugün olmasa bile işlem tamamlandıktan sonra 5 yıl içinde her an olabilir dedi.

Sayı: 717 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18