banner34

banner6

Bu sene şanslıyız

Bu sene şanslıyız Geride bıraktığımız kış dönemi ülkemiz iyi yağış aldı. Toprak suya doydu, heyelan riski oluşturacak düzeyde gelen yağışın bir olumlu tarafı var; yağmur suları yüzeysel suların debisini arttırırken kirlilik yüklerinde seyrelmeye neden olmakta.

Gündem 03.05.2010, 21:00 03.05.2010, 21:00
Bu sene şanslıyız
Bu sene şanslıyız

Geride bıraktığımız kış dönemi ülkemiz iyi yağış aldı. Toprak suya doydu, heyelan riski oluşturacak düzeyde gelen yağışın bir olumlu tarafı var; yağmur suları yüzeysel suların debisini arttırırken kirlilik yüklerinde seyrelmeye neden olmakta.
Nilüferin yatağı birçok yerde genişledi ve dere boyunca Nilüfere ulaşmak çoğu yerde imkansız hale geldi. Kapımızda bekleyen yaz yağmurlar sayesinde Nilüferin temiz akacağı görülmektedir. Temiz akacak bir Nilüfer, zirai faaliyetlerde temiz sulama imkanı demek yani sağlık demektir. Bu sene şanslı olduğumuz söylenebilir.
Seneye yağmurlar bu sene gibi yoğun gelmezse ne yapacağız? Bir başka deyişle yağışlar eskiden olduğu gibi normal seyrine döndüğünde durumumuz ne olacak?
Kirli sularla yetişen sebze ve meyveyi yemeye devam edeceğiz. Fosseptik gibi kullanılan Marmaradan çıkan deniz ürünlerini tüketeceğiz.
Nilüfer Havzasında bulunan köylerden insanlarla konuştuğunuzda kentsel ve sanayi atıksu arıtma tesislerinin devreye girmesinden sonra derenin su kalitesinde bir değişim olmadığını söylemektedir. Yeni devreye giren ve dereye direkt deşarj yapan arıtma tesisi sahipleri de bu konudan muzdariptir. Onlar simsiyah akan dereye masraf yaparak arıttıkları suyu vermelerinin anlamsız olduğunu ifade etmektedir. Bu durum arıtma tesislerini çalıştırmak isteyenlerin motivasyonlarını ortadan kaldırmaktadır.
Kamu kayıt altındaki sanayicileri denetleyebilmektedir. Özellikle sanayi bölgeleri bu noktada disiplin altına alınmaktadır. Ancak hala Nilüferde iyileşme sağlanamaması bize kontrol edilemeyen atıksu deşarjlarını düşündürmektedir.
Vatandaşımızın sağlığını korumak ve sanayi de haksız rekabeti önlemek için atıksu deşarjlarının kayıt altına alınması gerekmektedir. Kamunun bu amaçla hızlı ve etkin bir saha çalışması yapmasına ihtiyaç vardır.

Sayı: 730 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18