banner8

banner6

BTB'den 9 ayda 334 milyon liralık işlem hacmi

Bursa Ticaret Borsası, ülkenin dört bir yanındaki tarım üreticisi ve tüketicilerini tek bir merkezi platformda toplayan Türkiye Ürün İhtisas Borsası A. Ş.

Gündem 12.10.2020, 20:50 12.10.2020, 20:50
BTB'den 9 ayda 334 milyon liralık işlem hacmi
Bursa Ticaret Borsası, ülkenin dört bir yanındaki tarım üreticisi ve tüketicilerini tek bir merkezi platformda toplayan Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. (TÜRİB) Elektronik Ürün Senetleri (ELÜS) piyasasında, yılın ilk 9 ayında gerçekleştirdiği 334 milyon liralık işlem hacmiyle, sisteme üye ticaret borsaları arasında ilk 10’da yer aldı.

Tarım ürünlerinin alım satımının elektronik platform üzerinden şeffaf ve güvenilir bir şekilde yapılabilmesini sağlayan TÜRİB’in, tarım sektörü ve ekonomisinin büyümesine destek olmak üzere 2019 yılında faaliyete geçtiğini hatırlatan Bursa Ticaret Borsası (Bursa TB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, TÜRİB’in kısa bir zamanda çok fazla yol kat ettiğini söyledi.

Bursa Ticaret Borsası’nın TÜRİB`de işlem hacmi yüzde 22 arttı

TÜRİB ELÜS piyasasında, Ocak-Eylül döneminde 90 bin 313 emir üzerinden 5 milyar 158 milyon 372 bin kilogram ürünün el değiştirdiğini, 7 milyar 725 milyon 777 bin liralık da işlem hacminin gerçekleştiğini belirten Başkan Özer Matlı, aynı dönemde TÜRİB ortağı ve acentesi olan Bursa Ticaret Borsası’nın da 1768 işlem adedi, 256 milyon 402 bin kilogramlık işlem miktarı ve 334 milyon 971 bin liralık işlem hacmiyle, alımda en fazla işlem yapan borsalar arasında 6. sırada yer aldığına dikkat çekti. Başkan Matlı aynı zamanda, Bursa TB’nin korona virüs salgınına rağmen TÜRİB’teki işlem hacmini yılın ilk 6 aylık dönemine kıyasla Ocak-Eylül döneminde yüzde 22 oranında artırma başarısı gösterdiğini vurguladı.

“TÜRİB, üreticinin gücüne güç kattı”

Dünyada tarım ticareti sisteminin hızla değiştiğini vurgulayan Başkan Özer Matlı, “Tarım ürünlerinin yüksek standartlarda saklanması ve korunmasının sağlandığı lisanslı depoculuk sistemi, tarımsal üretimin geleceği açısından dönüm noktası olurken, üreticimizin gücüne de güç katmıştır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu