banner34

banner50

banner6

Bilim ve Teknoloji Merkezi açıldı

Bilim ve Teknoloji Merkezi açıldı

Gündem 22.10.2012, 21:00 22.10.2012, 21:00
Bilim ve Teknoloji Merkezi açıldı
Bilim ve Teknoloji Merkezi, Bursa Büyükşehir Belediyesi-Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliği ve Mehmet Zorlu Vakfı katkıları ile kente kazandırıldı. Merkez, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in de katıldığı törenle kapılarını açtı.
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan Bilim ve Teknoloji Merkezi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in de katıldığı törenle Atatürk Kongre Kültür Merkezi'ndeki yerinde kapılarını ziyaretçilerine açtı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaklaşık 12 bin metrekare alan üzerine inşa edilen ve gerek teknolojik donanımı gerekse mimarisiyle Türkiye'ye örnek olacak Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin önümüzdeki yıl TÜYAP Fuar alını yanındaki yerinde hizmete gireceğini söyledi.
Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliği ve Mehmet Zorlu Vakfı katkıları ile Bursa'ya kazandırılan ve ‘Bilimin Serüvene Dönüştüğü Yer' sloganıyla tüm Türkiye'ye model olması hedeflenen Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde (Merinos AKKM) hazırlanan 2 bin 500 metrekarelik alanda kapılarını ziyaretçilerine açtı.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kenti geleceğe taşıyacak, stadyum, belediye binası, büyük parklar, raylı sistemler gibi yatırımları aralıksız sürdürürken, en önemli önceliklerinin eğitim olduğunu söyledi. Hükümetin de en önemli önceliğinin eğitim olduğunu ve eğitime en fazla bütçenin AK Parti iktidarı döneminde ayrıldığını hatırlatan Başkan Altepe, “Çünkü gençlerimiz bizim geleceğe dair güvencemiz. Kentimiz için, ülkemiz için onların vizyon sahibi, birikim sahibi, görgülü, eğitimli, sporcu, sağlıklı ve donanımlı olması yolunda çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Bize bağlı olmamasına rağmen bugüne kadar 250'nin üzerinde okulun eksiklerini giderdik. Yine 2-3 okul arasına spor salonu, spor sahaları yaparak, gençlerimiz sporcu ve sağlıklı bireyler olması için çalışıyoruz” dedi.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise 1960'larda Amerika ve Kanada'da kurulan ilk bilim merkezlerinden bu güne dünyada 300 milyon kişinin Bilim ve Teknoloji merkezlerini ziyaret ettiğini söyledi. Bakan Ergün, 2023 yılına kadar başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere 81 ilde bilim ve teknoloji merkezleri kurmayı hedeflediklerini söyledi.

Sayı: 859 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18