banner34

banner50

banner6

Arap Baharı siyasi krize kurban oldu

Ortadoğu ve özellikle Suriye ile yaşanan siyasi sıkıntılar turizm sektörünün Bursalı temsilcilerini Arap Baharı olarak adlandırılan turist kitlelerini geri çekmesi anlamında tedirgin etti. Bursalı turizmci genel sayıda düşüş beklese de 2013'ten umutlu.

Gündem 22.10.2012, 21:00 22.10.2012, 21:00
Arap Baharı siyasi krize kurban oldu
Ortadoğu ve özellikle Suriye ile yaşanan siyasi sıkıntılar turizm sektörünün Bursalı temsilcilerini Arap Baharı olarak adlandırılan turist kitlelerini geri çekmesi anlamında tedirgin etti. Bursalı turizmci genel sayıda düşüş beklese de 2013'ten umutlu.
Sahip olduğu birçok varlığıyla gerek sanayide, gerek tarımda, gerek hizmet anlayışında öne çıkan Bursa, bacasız sanayi olarak da nitelendirilen turizm sektörü ile ilgili Bursa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'nin de önemli destekleriyle atağa kalktı.
Bu atakta tarihi mirası öne çıkarmaktan, termal turizm anlayışını güçlendirmeye kadar birçok argümanı aynı anda sahaya süren Bursa turizm sektörü içinde bulunduğu bu hızlı süreçte dünya ekonomisindeki savrulmalardan payını alıyor ne yazık ki.
Özellikle Bursa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'nin de imza attığı önemli projelerle atağa kalkan Bursa turizmi, Skal Bursa Kulübü önderliğinde
hayata geçecek 1. Turizm Zirvesi'nde gelecek vizyonunu masaya yatıracak.
Bursa Skal Kulübü önderliğinde hazırlanarak 3 Kasım 2012 Cumartesi günü Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek olan 1. Turizm Zirvesi'ne günler kala Bursa Skal Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Eker ile bir araya geldik. İlkinin gerçekleşmesi için çalışmaları hızlandıran ve gelecekte gelenekselleşerek Bursa turizmine sınıf atlatmada yardımcı olması planlanan Turizm Zirvesi'nin, fikir aşamasından başlayarak oluşumunu ve bu zirveyle amaçlanan temaları konuştuk Eker ile.
Hasan Eker, Kulüp olarak bu zirveye ön ayak oldukları için çok mutlu ve heyecanlı. Özellikle Bursa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'nin destekleri ile de motivasyonlarının arttığını ifade eden Eker, Turizm Zirvesi'nin ‘Bursa'nın turizm vizyonu' olmasını amaçladıklarını söylüyor. Sektör duayenlerini bir araya getirecek Zirve'de Bursa'ya farklı açılardan bakılarak, nokta atışı kilit noktaları ortaya çıkarmayı hedef edindiklerini dile getiren Eker'den Zirve ile ilgili öğrendiğimiz tüm ayrıntıları siz EKOHABER okuyucuları ile paylaşıyoruz. Zevkle okumanız dileğiyle…

“Bu zirve Bursa'nın
Turizm vizyonu olacak”
“Biz Bursa Skal Kulübü olarak üyelerimiz otelciler, turizm acentaları, restoran işletmecileri, turizm profesyoneli yöneticilerden ve firma sahiplerinden oluşan bir topluluğuz. Turizmin tüm ilgili kişileri bir araya gelerek bir turizm zirvesi yapma kararı aldık. Tabi uluslararası ve ulusal alanda bir Dernek olduğumuz için de ilgili kişilerle irtibat halindeyiz. Onlarla ilişkilerimiz mevcut. Böyle bir zirveye karar verince önce Sayın Valimiz ile görüştük. Valimiz de bu kararı desteklediğini ve Valilik himayelerinde yapılmasını onayladığını söyledi. Çünkü biz Valimiz bu kadar turizm ile ilgiliyken Valiliğimiz'in izni ve onayıyla hareket etmek istedik. Akabinde Büyükşehir Belediye Başkanı'nı ziyaret ettik. Başkanımız da onay verdi ve Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ni tarafımıza tahsis etti. Daha sonra TÜRSAB Başkanı ile görüştük. Onlar da destek olacaklarını belirttiler. TÜROFED ve Turizm Yatırımcıları Derneği ile görüşmelerimiz oldu. Hepsinden aldığımız onaylarla zirvenin hazırlıklarına başladık.
Bizim bu zirvede düzenleme kuruluyla bir araya geldiğimizdeki amacımız her zaman konuşulanların konuşulması değil, aslında icraata geçmek için yapılması gerekenleri tespit etmekti. Burada havaalanı, hızlı tren gibi konuları değil, daha sonra yapmadığımıza pişman olmayacağımız konuları şimdiden belirlemektir.

DUAYEN FİKİRLERİ YANSITACAĞIZ
Aynı zamanda bundan 20-30 yıl sonrasını öngörmek ve buna uygun planlamalar yapmak, bu zaman dilimi geçtikten sonra ‘keşke şurada şöyle yapsaydık' gibi söylemleri kullanmamak için bu zirveyi yapıyoruz. Bu zirvede özellikle Bursa'dan kimseyi konuşturmuyoruz. Turizmin duayenlerini buraya davet ettik. Çünkü onlar Antalya tecrübesini ve Türkiye tecrübesini biliyorlar. Biz açıkçası başka şehirlerin yaptığı hataları yapmamak için, başka şehirlerde yapılan güzel şeylerin yapılabilmesi için özellikle duayen isimleri çağırdık. Bazı görüşlere göre medyatik kişileri çağırmadağımıza dair eleştiriler alıyoruz ama açıkçası bize onların fikirleri lazım. Çünkü biz vizyonel bir planlama yapıyoruz ve bu anlamda vizyon sahibi kişilerin görüşlerine ihtiyacımız var. Bu çerçevede zirvenin programını özellikle 1 gün düşündük, çünkü ilgi ve algı dağılsın istemiyoruz. Bir bütünlük içerisinde ilerlemisini istiyoruz organizasyonun. Tabi bakanların zirveye gelmesi de çok önemli. Onları açılış konuşmaları için davet ettik.
Açılış konuşmalarından sonra sektör yöneticilerinin bir paneli olacak. Burada TÜRSAB, TÜROFED ve Turizm Yatırımcıları Birliği yani sektörün temel taşları bulunacak. Bunların dernek başkanları konuşacak. Sonrasında yenecek öğle yemeğinin akabininde de Bursa'nın turizm değerleri olan kongre turizmi, dağ ve kayak turizmi, tarih ve inanç turizmi, sağlık ve termal turizmi ana başlıkları elen alan bir panelimiz olacak. Buraya da Avrupa Kaplıca Dernekleri Yönetim Kurulu Üyesi bir katılımcı gelecek. Yine kongre merkezleri konusunda Türkiye'deki en deneyimli kurum Lütfü Kırdar'ın Genel Müdürü'nü davet ettik. Daha sonra da tur operatörleri oturumu olacak. Bu oturumda da Vural Öger'i davet ettik. Çünkü Öger, Türkiye'nin turizm patlamasının başlangıcındaki en büyük turisti getiren firmalardan biriydi Türkiye'ye. Dolayısıyla kendisi Antalya'nın ve Türkiye'nin öncesi ve sonrasını, iyi ve kötü taraflarını bilen bir isim.
Aynı zamanda ülkemizin de en büyük tur operatörü dediğimiz Atlas Jet'in sahibi Murat Ersoy'u davet ettik. Sağolsunlar davetlerimi kabul ettiler ve kongremize konuşmacı olarak katılacak ve vizyonlarını bizimle paylaşacaklar. Aynı zamanda oturum başkanı olarak da Türkiye Skal Federasyonu Başkanı ve Turizm Araştırmaları Dernek Başkanı ve eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel'i de oturum başkanı olarak davet ettik. Bir de İstanbul'un en büyük toplantı acentalarından Visi Tur'un sahibi Talha çamaş'ı davet ettik.
Bu şekilde toplantıda tüm bu konuşmacıların ve turizmcilerin görüşünü ve vizyonunu alacağız. Ama tabi onlar Bursa'yı bilmiyorlar. Onlara bir rapor hazırladık ve geçtiğimiz hafta bu raporu kendilerine gönderdik. Bu raporda Bursa'nın mevcut turizm kapasitesi ve altyapısı aynı zamanda da Bursa'da turizm konusunda yapılan ve yapılacak olan işler mevcut. Dolayısıyla dedik ki biz Bursa olarak şu anda buyuz. Ve sizden bunları istemiyoruz. Bizim bildiğimiz şeyleri istemiyoruz. Bunun üzerine ekleyeceğiniz şeyleri konuşun diye de açıkçası çekinerek de biraz yönlendirme yaptık. Çünkü boşa zaman kaybetmek istemiyoruz. Zirveden çıkan her konunun her konuşmanın nokta atışı olmasını istiyoruz.
Tabi zirvenin son oturumuna da katılımcı görüş paylaşımı olarak iki saatlik bir paneli ayırdık, çünkü oturumlarda çok soru-cevaba yer vermek istemiyoruz. Bu yüzden oraya gelenlere zirvenin sonunda süre verelim, fikirleri ve soruları olanları da o oturuma yönlendirelim. Orada görüş bildiren bir turizm forumu oluşsun istedik.

GELECEK İÇİN
TURİZM VİZYONU OLUŞTURACAĞIZ
Gelecek için şu an yapılması gerekenler nelerdir bunları ortaya koymak istiyoruz. ‘İcraate geçmek için neleri yapmalıyız'ı ortaya çıkarmak için tüm fikirleri alacağız bu zirvede.”
Yurtdışı krizi korkutuyor
Siyasi durum Bursa'yı etkiler
Ahmet Yaşar-İber ve Belinda Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı:
Antalya'daki otellerime bakarak konuşacak olursam elbette Bursa turizmi ile ilgili farklılıklar arz ediyor. Ama ben yapılan çalışmalarla Bursa'nın da çıtayı arttıracağını düşünüyorum. Bursa birçok altyapıyı bünyesinde barındıran bir duruşa sahip. Ama global ölçekte yaşanan sıkıntılar, öncelikle Avrupa ve ardından Ortadoğu ve Suriye'de patlak verenler elbette turistte farklı bir algı oluşturuyor. Bu algıdan Arap Baharı'nı yaşayan Bursa da etkilenecektir diye düşünüyorum. Savaş hiç bir ölçekte desteklenebilecek bir durum değildir. Umarım büyük kayıplar yaratmaz.
Sektör olumsuz etkilenebilir
Işık Uğurtuğ-Büyükyıldız Oteli Yönetim Kurulu Başkanı
Bursa'da turizm sektörü maalesef Türkiye turizminin gelişimine paralel büyüyemedi ve payına düşen dilimi alamadı. Özel sektör temsilcileri ve yatırımcılar Valiliğimiz'ce yeryüzüne çıkarılan jeotermal kaynakları turizmin hizmetine sokmakta gecikmemeliler. Burada amaç sadece standart otel hizmeti vermek olmamalı. Kaliteli hizmet bizim sektörümüzü yukarıya taşıyacak bakış açısıdır.
Mevcut dünya konjonktürüne bakıldığında ciddi sıkıntılar mevcut. Ortadoğu ve Suriye'de yaşananların sektörümüzü olumsuz etkilememesi için önlemler alınmalı.
Ersin Yazıcı
Almira Otel Genel Müdürü:
Yönetim Kurulu Başkanı:
Şu anda işlerimizin kötü gittiğini söyleyemem. Genel siparişler iyi durumda. Ama elbette yaşanan siyasi süreçler bizleri tedirgin ediyor. Ortadoğu'dan değil sadece Avrupa'dan gelen turist de savaş korkusuyla planlarını erteliyor ya da geri çekiyor. Umarım bu süreç ile ilgili olumsuz algı dağılır. Hali hazırda Bursa'da atılan çok önemli adımlar var turizm sektörünü geliştirmek ve Bursa'nın tanıtımını iyi yapabilmek anlamında. Bunlar elbette güzel gelişmeler. Ben hergeçen gün farklılaşan ve gelişen turizm ve turizmci bilinciyle 2013 yılının daha iyi geçeceği umudunu taşıyorum.
Turizm bu dönem siyasi
krizden etkilenir
Halil Güleç
Safran Otel Yönetim Kurulu Başkanı
Rezervasyonlar ile ilgilenmeye başladık yeni sezon için. Şu anda Avrupalı turist anlamında bir sıkıntımız olduğunu söyleyemeyeceğim. Acentalar ve diğer münferitler atağa geçti artık. Bundan sonra daha da hızlı şekillenecektir. Ama elbette dünyadaki global ortamda yaşanan olumsuzluklar bizi de düşündürüyor. Yabancı turistte de tepki uyandırıyor. Umarım Hükümetimiz en kısa zamanda gereken önlemleri alır. Netice olarak savaş kemsenin onaylayacağı bir durum değildir.
Siyasi kriz turist sayımıza yansır
Ahmet Aydın
Kırcı Otel Genel Müdürü:
Şu anda Avrupa Ülkeleri'nden gelen turistlerde bir artış gözlenmiyor. Beklenen seyirde ilerliyor. Ancak fiyatlar açısından çok düşük fiyatlara talepler geliyor. Düşük fiyatlı talepleri de tabiî 5 yıldızlı otellerin karşılaması mümkün değil. Ortadoğu ve Suriye ile yaşanan siyasi kriz Arap turistlerde elbette bir geri çekilme ve tedirginlik yaratacaktır. Ama 2013 yılında planlamalarımız doğrultusunda çok büyük kayıplar yaşamayacağımızı umuyoruz diyebilirim.
Uludağ yeni sezon için çalışmalarını tamamladı
Serdar Yazıcı
Genç Yazıcı Otel YKB:
Uludağ çok tercih edilen bir nokta. Herkesin hala kış turizmi için Türkiye'de en beğendiği yer. Palandöken'in kış döneminde biraz sisli olması, Kartalkaya'nın da kar yoğunluğunun bizimki kadar olmaması ayrıca da otel ve cazibe merkezlerinin eksikliği Uludağ'ın popülerliğini korumasını sağlıyor. Talep de yoğun olarak devam ediyor. Uludağ'daki otellerin bir çoğu da yenilendi. Oldukça güzel bir potansiyelimiz var aslında orada. Uludağ ile ilgili alt yapı çalışmaları da tamamlandı. Bu sezon iyi olacaktır umudundayız.

Sayı: 859 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18