banner34

banner50

banner6

Yeni trendler

Yeni trendler Artan kaynak kıtlıkları,Japonya da meydana gelen nükleer facia ve global ısınmanın başlamış olması,artık dünyanın dört bir yanında ki enerji sistemlerinin sürdürülebilir olmadığını gözler önüne seriyor. ancak gidişatı değiştirecek planlar da yok değil.

Finans 14.01.2013, 22:00 14.01.2013, 22:00
Yeni trendler
Yeni trendler

Artan kaynak kıtlıkları,Japonya da meydana gelen nükleer facia ve global ısınmanın başlamış olması,artık dünyanın dört bir yanında ki enerji sistemlerinin sürdürülebilir olmadığını gözler önüne seriyor.ancak gidişatı değiştirecek planlar da yok değil.örneğin Almanya,içerdiği bütün sorunlara rağmen insanlar,çevre ve ekonomi için bir çok fırsat sunan sürdürülebilir enerji arzına geçmeye kesin kararlı.
Oysaki son zamanlarda sürekli olarak sürekliliği vurgulayan sürdürebilirlik kelimesi her alanda sıkça kullanılımmaktadır.bu kelime yalnızca ülkemizde değil bütün dünya da çok sık karşımıza çıkmaktadır.sürekli büyüme, üretim, daha iyi,daha da iyi;karşılılğında sürekli tüketimi de oluşturmaktadır.
Sürekli tüketim alışkanlıkları olumsuzlukları da beraberinde getireceği düşüncesine inanan Almanya çözüm olarak ta dünya nüfüsunun kontrol edilebilir olmasını hedeflemektedir.
Mevcut dünya kayanaklarının şu anki dünya nüfüsuna cevap vermediğini ve yerküre ısısının artmasınına da çoğalan nüfusa cevap vermeye çalışan sanayi ve enerji tüketimi olduğunu söylemektedirler.
Bu önemli bilgilerin kaynağı ise;
Ülkemizde yatırımları olan bir alman şirketinin "gelecek trendleradlı her ay türkçe yayınlanan bilimsel dergisinden.
Dergi,aynı zamanda bilim kurgu masalıymış gibi inanılmayacak yeni teknolojik projeleri da konu ediniyor.örneğin yeni enerji üretim konusunda ayın çekim gücünden istifade etmek sureti ile elde edilecek enerjiyi,depolayarak mikro veya nano teknoloji ile yaşamın her alanında kullanabilmenin yanı sıra çevresel etkileri de ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.
Yine farklı bir projelerinde ise gelecekte her türlü üretimin nakliye edilmesi esnasında meydana gelen binlerce masraf ve enerji tüketimini ortadan kaldırmayı amaçlayan fakat global ekonomiyi daha da yaygınlaştırmayı amaçlayan bilgi teknolojileri geliştirmeyi kafaya koymuşlar.
Her şeye rağmen,ekonominin yeniden organizasyonu için hammaddeleri yeniden kullanmak,geri kazanmak ve kapalı devre atık yönetimine daha fazla kafa yormamız gerketiğini,tassarufu ve iyileştirmeyi unutmadan mümkünse sıfır karbonlu enerji kaynaklarına yönelmemiz gerektiğini ve her şeyin fazlasının zarar olduğunu hiç aklımızdan çıkarmamamız lazım.
Boynumuzun bocu olduğunu unutmadan; doğayı,geçmiş nesillerden aldığımız gibi,gelecek nesillere teslim etmemezi lazım.
Gelişmiş ülkelerde yeni tirend ler işte böyle:yani sürdürebilirlik ilkesi,yani güneş,rüzgar,dalga ve en yenisi ayın çekim gücü.

Saygılarımla

Sayı: 871 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18