banner34

banner6

YAPI KREDİNİN 500 MİLYON EUROLUK EUROBOND İHRACINA 7 KAT FAZLA TALEP

YAPI KREDİNİN 500 MİLYON EUROLUK EUROBOND İHRACINA 7 KAT FAZLA TALEP

Finans 21.01.2013, 22:00 21.01.2013, 22:00
YAPI KREDİNİN 500 MİLYON EUROLUK EUROBOND İHRACINA 7 KAT FAZLA TALEP
YAPI KREDİNİN 500 MİLYON EUROLUK EUROBOND İHRACINA 7 KAT FAZLA TALEP
Yapı Kredi, özel bir Türk Bankası tarafından Doğu Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu Bölgesinde (CEEMEA) yapılan 2013 yılının ilk eurobond ihracını gerçekleştirdi. Yapı Kredinin 7 yıl vadeli ve 500 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracına 7 kat fazla talep geldi. Eurobond ihracına, 264 kurumsal yatırımcıdan 3.5 milyar dolarlık talep gelirken, yüzde 4,25 getiri ile başlayan ihraç, yüzde 4 kupon faizi ile sonuçlandı.
Avrupa, Amerika, Latin Amerika, Körfez Ülkeleri ve Uzak Doğudan yatırımcıların yoğun ilgisini çeken ihraçla ilgili olarak Yapı Kredi CEOsu Faik Açıkalın, şu değerlendirmede bulundu: "7 yıl vadeli 500 milyon dolarlık eurobond ihracı, yatırımcılardan gelen yoğun talep neticesinde yüzde 4 kupon faizi ile tamamlanarak, Yapı Kredinin ikinci piyasadaki mevcut eurobondlarından da daha iyi bir seviye ile fiyatlanmış oldu.
Yapı Kredi olarak fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesini temel stratejik önceliklerimizden biri olarak belirledik ve çalışmalarımızı bu yönde şekillendirmeye devam ediyoruz. Son iki sene içinde gerçekleştirdiğimiz üst düzey toplantılar ve roadshow ile Amerika, Avrupa, Asya ve Orta Doğu olmak üzere dünyanın her yerinden sabit getirili menkul kıymet yatırımcılarına ulaştık. Bu yaklaşım sayesinde Türkiye, Türk bankacılık sektörü ve Yapı Kredi'nin güçlü hikayesini geniş bir yatırımcı kitlesine yaymayı başardık. Bu başarıda olumlu ekonomik koşullar ve güçlü bankacılık sistemi sayesinde yatırım yapılabilir ülke seviyesine gelmemizin etkisi de büyük. Ayrıca Türkiye'ye ilişkin olumlu beklentiler başarımızı destekledi.
Yapı Kredinin, eurobond ihracına geniş bir coğrafyaya yayılan ve hem yatırım fonlarını, hem de özel bankaları içeren 264 yatırımcı şirket katılım gösterdi. İhracın yüzde 54'ü yatırım fonlarına, yüzde 27si özel bankalara, yüzde 16sı sigorta ve emeklilik şirketlerine gerçekleştirildi. İhraca ilişkin işlemlerin önümüzdeki hafta başında tamamlanması bekleniyor.
14 Ocak 2013de sonlandırılan 7 yıl vadeli işlem, Bank of America Merrill Lynch, Morgan Stanley, Mitsubishi UFJ ve UniCredit Bank aracılığıyla gerçekleştirildi.

Sayı: 872 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18