banner34

banner6

Toparlanma hızlanacak kredi talebi canlanacak

Toparlanma hızlanacak kredi talebi canlanacak

Finans 22.02.2010, 22:00 22.02.2010, 22:00
Toparlanma hızlanacak kredi talebi canlanacak
Toparlanma hızlanacak kredi talebi canlanacak

"2010da ekonomik toparlanmanın hız kazanacağı tahmin ediliyor. Bu gelişme kredi talebini canlandıracak. S&Pnin not artırımına gitmesi olasılığı da güçlü.

Türkiye İş Bankası, 2010 yılında, ekonomide toparlanmanın hız kazanmasının ve bu gelişmenin kredi talebini canlandırmasının beklendiğini bildirdi.
Şubat ayına ilişkin olarak Türkiye iş Bankası İktisadi Araştırmalar Müdürlüğü tarafından hazırlanan, ''Dünya ve Türkiye Ekonomisinde Gelişmeler'' ile Ing Bank Hazine Grubu Ekonomik Araştırmalar Bölümü tarafından hazırlanan bültenlerde, Türkiye ekonomisinde yaşanan son gelişmeler değerlendirildi.
Türkiye İş Bankası'nın bülteninde, 2010 yılında global ekonomideki toparlanma ile birlikte emtia fiyatlarının bir miktar yükseliş eğilimine girmesi ve yurtiçi talepteki canlanma eğiliminin ithalatı artırmasına bağlı olarak cari açığın yeniden genişlemesinin beklendiği bildirildi.
Bültende, ancak, global risk algılamasında ani bir bozulma olmaması halinde finansman açısından sıkıntı yaşanmayacağı ve liranın değerini koruyacağı tahmin edildi.
2009 yılı genel olarak değerlendirildiğinde, global krize rağmen Türk bankacılık sektörünün finansal sağlamlık açısından gücünü koruduğunun görüldüğü ifade edilen bültende şöyle denildi:
"Özellikle yılın başlarında kredilerde izlenen temkinli tutum ve faizlerdeki düşüşün etkisiyle elde edilen menkul kıymet getirileri, sektörün karlılığını krize rağmen artırmasını sağlamıştır. Son dönemde kredi derecelendirme kuruluşları tarafından Türkiyenin notunun artırılmasının gerekçelerinden biri olarak da bankacılık sektörünün sağlam yapısı vurgulanmıştır. 2010 yılında ise ekonomik toparlanmanın hız kazanacağı tahmin edilmekte ve bu gelişmenin kredi talebini canlandırması beklenmektedir.
ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren tarafından kaleme alınan ''Politika belirsizlikleri ön plana çıkıyor?...'' başlıklı bültende ise, Türkiyenin göreli istikrar avantajını genel olarak koruduğu ve bunun Fitch ve Moodysin ardından son olarak Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCRın not artırımları ile teyit edildiği belirtildi.
Bültende, Standard and Poor's'un da, Türkiyenin önümüzdeki dönemde yatırım kategorisinde kredi değerliliğine çıkmasına temel oluşturacağı düşünüldüğünde, Mali Kural yasasının gereken kurumsal altyapısı ile birlikte kabul edilmesinde ciddi bir gecikme yaşanmaması halinde (Nisan ayından sonrasına kalmazsa) önümüzdeki aylarda not artırımına gitmesi olasılığının güçlü göründüğü belirtildi.
Dış koşulların, Türkiyede erken faiz artırımlarından ziyade geç artırımları desteklediği ve her ne kadar enflasyon yılın ilk yarısında yüzde 9u aşabilecek olsa da, çekirdek göstergeler bozulmadıkça bunun değişmeyeceği ifade edilen bültende şöyle denildi: "Maliye politikaları cephesinde ise, Hazine borçlanma gereğini rahatlıkla karşılamaya devam ederken, Mali Kural yürürlüğe girinceye kadar piyasaların bütçe gerçekleşmelerine biraz daha duyarlı hale gelmesi beklenebilir ve Ocak ayı sonuçları bu anlamda bir test olmaya aday. 2010 bütçe hedeflerinin çok agresif olmadığı ve beklenenden daha hızlı olması mümkün görünen nominal GSYH artışının vergi gelirlerini olumlu etkileyeceği düşünülecek olursa, bu yıl hükümetin en önemli testi (beklenenden iyi gelir tahsilatının) tasarruf edildiğini garanti etmesi olacaktır.''

Sayı: 720 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18