banner34

banner6

Patent Yol Haritası

Patent Yol Haritası Patent, bütün dünyada kabul görmüş ve uygulanan bir fikri mülkiyet konusudur. İnsanların yaşadıkları problemleri çözmek için ortaya koyduğu yeni çözümleri korumak için oluşturulmuş bir sistemdir.

Finans 14.01.2013, 22:00 14.01.2013, 22:00
Patent Yol Haritası
Patent Yol Haritası
Patent, bütün dünyada kabul görmüş ve uygulanan bir fikri mülkiyet konusudur. İnsanların yaşadıkları problemleri çözmek için ortaya koyduğu yeni çözümleri korumak için oluşturulmuş bir sistemdir. Patent sayesinde, çözümü, yani buluşu ortaya koyan buluşçunun, bu buluşu topluma açıklaması karşılığında, devlet tarafından kendisine o buluşla ilgili maddi kazanç sağlamak için tekel hakkı verilmektedir. Bu tekel olma hakkı, elbette başta sanayici ve iş adamları olmak üzere, bütün insanları patent almak konusunda teşvik etmektedir. Ancak özellikle ülkemizde buluşçuların yanlış veya eksik bildiği ve bu nedenle de yanlış hareket ettiği konular bulunmaktadır. Bunların bazılarına açıklık getirelim.
"Koruma süresi başvuru tarihi ile başlar.
Yanlış olmasa da, eksik bilinen konulardan biri, koruma süresinin başvuru tarihi ile başladığıdır. Doğru olan cümlenin kendisidir. Yani koruma başvuru tarihi ile başlar. Ancak eksik bilinen bunun bir şarta bağlı olduğudur. İfadenin olması gereken hali, "Patent başvurusu belge almaya hak kazanırsa, koruma süresi başvuru tarihi ile başlar. olmalıdır. Ancak bu durum, yapılan patent ihlallerine karşı, buluşçunun elinin ve kolunun belge alana kadar bağlı olduğu anlamına gelmemektedir. Yasal düzenlemeler, başvuru sahibine sanki belge sahibiymiş gibi haklarını kullanmaya müsaade etmektedir. Ancak böyle bir durumda yapılan eylemler, daha sonra belge almaya hak kazanılmaması durumunda olumsuz olarak geri dönebilmektedir. Yaptırım uygulanan üçüncü kişiler, geriye dönük olarak hak talep edebilmektedir. Bu riski de göz önünde bulundurmak ve eyleme geçmeden önce, konunun uzmanları olan hukukçular ve patent vekillerinden fikir almak oldukça önemlidir.
"Böyle bir ürün piyasada yok.
Buluşçuların sık yaptıkları hatalardan biri de yaptıkları ürün veya buldukları yöntemin piyasada veya çevrelerinde olmamasıdır. Ancak bu o ürünün veya yöntemin patentle korunmadığı anlamına gelmemektedir. Her ne kadar, 551 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 96. Maddesinde, patentle korunan bir buluşun belge verildiğinin yayınlanmasından itibaren üç yıl içinde kullanılması zorunluluğu belirtilse de, bu kullanımın tanımında birçok faktör etkili olmakta ve kullanımın olmaması durumunda doğrudan bir yaptırım uygulanmamaktadır. Bu nedenle de, yeni olduğuna inanılan buluş, ya henüz yeni yapılmış bir başvuru veya belge alalı henüz üç yıl olmamış bir buluş ya da henüz kullanıma başlanılmamış bir patent olabilir. Bu nedenle başvuru yapılmadan önce, patent vekilleri tarafından yapılacak bir patent araştırması, buluşçuya büyük nebzede yol gösterici olabilir.
"Ürün Türkiyede yok.
Bir önceki hatadan daha büyük bir hata ise, Türkiye dışında var olan ama Türkiyede olmadığından dolayı bir ürün veya yöntem için patent başvurusu yapılabileceğini düşünmektir. Çünkü bir patent başvurusunun belge alabilmesi için iddia edilen buluşun yeni olması gerekmektedir. Yenilik kavramı ise, 551 sayılı KHK Madde 7de, dünyanın herhangi bir yerinde toplumca erişilebilir yazılı veya sözlü tanıtım, kullanım veya bir başka yolla açıklanmamış bilgiler olarak açıklanmaktadır. Yani bir buluşun yeni olması için bütün dünyada bilinmiyor olması gerekmektedir. Zaten ülke dışında bulunduğu bilinen bir konu ile ilgili bir patent başvurusu yapıldığında, başvurunun ilk anda Türk Patent Enstitüsünce geri çevrilebileceği veya belge verilmeyeceği, verilse bile açılacak bir dava ile iptal edilebileceği gibi riskler en baştan kabul edilmelidir.
Sonuç olarak yukarıda belirtilen ve yanlış ya da eksik bilinen konular ile ilgili daha dikkatli olunmalı ve bahsedilen olası riskleri en aza indirmek için konunun uzmanları olan patent vekillerinden destek alınmalıdır.
Güzel günler dileklerimle,

Sayı: 871 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18