banner34

banner6

Örnek belediye başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen...

Örnek belediye başkanı Prof. Dr.

Finans 19.04.2010, 21:00 19.04.2010, 21:00
Örnek belediye başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen...
Örnek belediye başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen...

Biz yıllardır gerek bu sütunlarda gerekse diğer zeminlerde kentlerimizdeki sorunları bu sorunların çözümleriyle ilgili görüş ve düşüncelerimizi dile getiriyoruz..
Bu arada özellikle de yerel yöneticilerimizin bu sorunları çeşitli sebeplerle çözmede başarısız kaldıklarını bu sorunların yılların ihmali neticesinde kangren haline gelmesinde yerel yöneticilerimizin önemli sorumlulukları bulunduğunu ifade ediyoruz..
Ancak hiç şüphesiz geçmişte olduğu gibi bugün de yerel yönetim sorumluluğunu taşımış ve bugün de taşımakta olan bazı yerel yöneticilerimizi bu genel değerlendirme içerisinde düşünülmesinin büyük haksızlık olduğunu da biliyoruz..
Ülkemizin çok partili demokratik hayata geçtiği buna paralel olarak yerel yönetimlerin de yavaş yavaş ön plana çıktığı 1950lerden itibaren baktığımızda belediye başkanı seçildikleri kentlerine büyük hizmetler yapmış,adeta kentlerinin kaderini değiştirmiş belediye başkanlarımız da yok değil..
Başarılı belediye başkanlarımız arasında Kayseride Osman Kavuncu, Antalya, Bursa ve İstanbulda Vali ve Belediye Başkanlığı görevlerinde bulunmuş Haşim İşcan, İzmirde Osman Kibar şu anda adı aklımıza gelenlerin sadece birkaçı..
Son dönemlerde ise başarılı belediye başkanlarımızın başında hiç şüphesiz çeşitli belediyecilik ve şehircilik hizmet ve eserleri ile Eskişehiri çağdaş bir batı kenti standartlarına yükselten Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen gelmektedir..
Sayın Büyükerşenin başarısı yalnız 3üncü dönemine giren Belediye Başkanlığında yapmış olduğu ve birçok belediyemize örnek olacak hizmetlerle de sınırlı değildir..
Değerli hocamız akademik kariyerinde İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Başkanlığı, Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü, Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu Başkanlığı, Açık Öğretim Fakültesi Uzaktan Öğretim Anabilim Dalı Başkanlığı, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Yönetim Kurulu Başkanlığı olmak üzere bulunduğu her görevde birçok ilkleri başarmış ve örnek hizmetlerde bulunmuştur. Geçtiğimiz yıl Türk-Alman firmalarının ortaklığı ile yapılan Eskişehir Arıtma Tesisleri ile ilgili olarak Eskişehiri ziyaretimizde kenti gezip yapılan hizmetleri yakından görme fırsatımız olmuştu.. Gerek yurt dışında kaldığımız uzun sürede gerekse daha sonra dünyanın birçok ülkesindeki kentlerde çağdaş şehircilik örneklerini çevre projelerini inceleme fırsatı bulmuş ve 30 yıldan fazla bir süreden beri de dışarıda ve ülkemizde belediyecilik, şehircilik ve çevre projelerini yakından takip etmekte olan bir kimse olarak Eskişehire hayran kaldığımızı söylersek abartmış olmayız..
Özellikle kent merkezinde gerçekleştirilen hizmetler, sanat ve kültür alanındaki çalışmalar ve hayata geçirilen projeler bütün belediyelerimize örnek olacak niteliktedir.
Eskişehir 4 tiyatro, 2 üniversite, porsuk çayında gondollar, plaj, ağaç ve çiçeklerle bezeli caddeleri, yaya öncelikli trafiği, faytonları, parkları, kafeleri, bilim parkı vb. ile Avrupa kenti standartlarını yakalamış durumdadır..
Yalnız birkaçını saydığımız bu hizmetler bile Prof. Dr.Yılmaz Büyükerşenin ciddi, dürüst,seviyeli hizmet anlayışı ile vizyoner yaklaşımlarını ortaya koymaya yeter zannediyoruz..
Bizce belediye başkan ve yerel yöneticilerimiz hatta belediye meclis üyeleri yurt dışına faydası kendinden menkul geziler yerine Eskişehiri gezip yapılan hizmetleri yerinde görmelidirler..
Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen gerek Belediye Başkanlığında gerçekleştirdiği hizmetler gerekse akademik kariyerindeki başarılar ile yalnız Eskişehirin değil ülkemizin de gurur abidesidir..
Kendisini içtenlikle kutluyor, başarılı hizmetlerinin devamını diliyoruz..
Önemli Not:
Yerel yöneticiler, bürokratlar, il genel meclis üyeleri, yerel ölçekte siyasi faaliyet içerisinde bulunan kadrolar, medya mensupları, ilgili meslek ve sivil toplum kuruluşu yönetici ve üyeleri,üniversitelerimizin ilgili fakülte ve bölüm öğrencileri, her meslek ve kesimden kentlilik bilincine sahip duyarlı vatandaşlarımız için Ar-Ge ve/veya bilgi bankası işlevini yerine getirmeyi amaçlayan www.ziyaguney.com web sitemizde aradığınızdan daha fazlasını bulabilirsiniz.

Sayı: 728 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18