banner34

banner50

banner6

Medical Park iddiaları

Medical Park iddiaları Geçen hafta bu köşede AK Parti hükümetinin sağlık alanında yaptıklarını okudunuz. Elbette bu yapılanlar AK Partinin başarı hanesine yazılmış ve seçimlerde partimize oy olarak önemli ölçüde katkı sağlamıştır.

Finans 26.04.2010, 21:00 26.04.2010, 21:00
Medical Park iddiaları
Medical Park iddiaları

Geçen hafta bu köşede AK Parti hükümetinin sağlık alanında yaptıklarını okudunuz. Elbette bu yapılanlar AK Partinin başarı hanesine yazılmış ve seçimlerde partimize oy olarak önemli ölçüde katkı sağlamıştır. Sağlık alanındaki bu başarının oluşumunda sosyal güvenlik kurumunun özel hastane ve sağlık kuruluşlarını da sistemin içine çekmesi ve bu kurumlardan hizmet satın alması da önemli bir etken olmuştur. Ancak bu hizmet satın almalarda kurumun zarara uğratıldığı konusunda toplumda yaygın bir kanaat vardır. Zaman zaman birkaç ili kapsayan organize suç örgütleri yakalanmış, yargılanmış birçok kişi hüküm giyerek ceza evine girmiştir. Devletin uğradığı zararın milyarlarla ifade edilecek boyutlara ulaştığı da yine bu operasyon ve yargılanmalarda görülmüştür.
Sosyal Güvenlik Kurumumuzda bu haksız kazancın önüne geçebilmek adına teftiş ve denetime büyük önem vermiş, gerek evrak üzerinden, gerek ihbarlar üzerinden, gerekse rutin denetimlerde önemli ölçüde yolsuzluklar, usulsüzlükler tesbit edilmiş ve sorumlular hakkında çeşitli cezai yaptırımlar uygulanmış ve gerekli görülenlerde cumhuriyet savcılıklarına intikal ettirilmişlerdir.
Ancak ülkemizde sosyal güvenlik kurumu ile çalışan binlerce eczane, yüzlerce hastane ve sağlık kuruluşu olduğunu ve bunların büyük bölümünün de işlerini dürüstçe ve özveri ile yaptığını biliyoruz. Tüm işlemlerin bilgisayar üzerinden izlendiği MEDULA sisteminin de devreye girmesi ile bu tür usulsüz ve haksız işlemler artık çok asgari düzeye inmiştir. Ancak insanın olduğu yerde hata ve yanlışında olacağını gözden ırak tutmamak gerekiyor.
Bu kadar girişi niye yaptım? Tahmin edebileceğiniz gibi konuyu Bursada faaliyet gösteren Özel Medical Park Hastanesine getirmekti amacım.
Geçtiğimiz ay Bursa CHP il örgütü bu özel hastane ile ilgili çok ciddi iddialar da bulundu ve bunları basın toplantısında gündeme getirdi. Bursa SGK İl Müdürlüğü rutin denetimleri dışında, bu iddialarla ilgili olarak da denetim ve incelemeler yaptı, yapmaya devam ediyor.
Hiç kimseyi ve kurumu peşinen suçlu ilan etmek mümkün değildir. CHPnin iddiaları mutlak doğrudur. Mezkur hastane yanlış yapmış, devleti zarara uğratmıştır filan demiyorum. Yapılacak denetimler gerçeği ortaya çıkaracaktır. Beni bu konunun üzerine gitmeye iten asıl neden, Özel Medical Parkın Bursadaki yerel basına tam sayfa ilanlar vermesi ama bu ilanlarda haklarındaki iddialara tek kelime ile bile olsa cevap verme ihtiyaçı duymamasıdır.
Hastane yönetimi tam sayfa ilanlarda Bursa Spora başarılar dileyebilir ama birkaç cümlede olsa iddialara cevap verebilirdi. Yaptığımız her iş ve işlem SGKnın denetimi altındadır. Hastanemizde kurumun müfettişleri ve doktorları inceleme yapıyorlar gibi kamuoyunu tatmin etmeye dönük mesajlar olabilirdi. Ama bu yapılmamış iddialar görmezden gelinmiştir.
Hastane, iddiaları araştırmak üzere gelen SGK Denetim ekibi doktorlarının denetim yapmaları engellenmeye çalışmış ve bu da yetmezmiş gibi tıp doktorlarından oluşan denetim ekibi Sosyal Güvenlik Kurumu Teftiş Kurulu başkanlığına şikayet edilmiştir. Tam burada bir hususu daha sizlerle paylaşmak istiyorum. "Hastane denetimi engellenmeye çalışıyor, denetim ekibini şikayet ediyor. Peki bu gücü nereden alıyor gibi sorular olabilir. Hiç yazılmayan ama bir şehir efsanesi gibi dilden dile dolaşan bir söylenti var. Medical Parkın ortaklarından biri Sayın Başbakanımızın değerli eşleri Emine Erdoğan hanımefendi. O yüzden Medical Park dokunulmaz. Küllüyen yalan ve iftira. Herkese açık olan ticaret sicilinden de görüleceği gibi Medical Park Sağlık Hizmetleri A.Şnin ortakları Muharrem USTA, Adem ELBAŞI, İzzet USTA, Saliha USTA ve Nurgül DÜRÜSTKAN ELBAŞI adlı kişilerdir.
Yerimiz kalmadığı için haftaya denetim adına neler yapıldığını yazmaya çalışacağım.

Sayı: 729 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18