banner34

banner50

banner6

Mayısa kadar IMF ile görüşülmeyecek

Mayısa kadar IMF ile görüşülmeyecek

Finans 15.03.2010, 22:00 15.03.2010, 22:00
Mayısa kadar IMF ile görüşülmeyecek
Mayısa kadar IMF ile görüşülmeyecek

Babacan: "Mayısa kadar programla ilgili herhangi bir görüşmemiz söz konusu olmayacak, 4. madde gözden geçirilmesi çalışmalarından sonra IMF ile nasıl bir çerçeve yürüteceğimizi de o gün hesabını kitabını yapıp, o günkü şartlara göre karaımızı vereceğiz dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, mayısa kadar programla ilgili olarak Uluslararası Para Fonu (IMF) ile herhangi bir görüşme olmayacağını bildirerek, ''4. madde gözden geçirmesi çalışmalarından sonra IMF ile nasıl bir çerçeve yürüteceğimizi de o gün hesabını kitabını yapıp, o günkü şartlara göre kararımızı vereceğiz'' dedi. Babacan, Türkiye-Kore İş Forumundan çıkışında gazetecilerin IMF'ye ilişkin sorularını yanıtlarken, ''IMF ile stand-by görüşmelerini tamamen sonlandırdığı anlamına geliyor mu?'' sorusuna, Hazine Müsteşarlığından yapılan açıklamada, durumun ne olduğunun ve sürecin nasıl işleneceğine ilişkin detayların ortaya konduğunu söyledi.
IMF'ye üye olan her ülkenin ortalama yılda bir defa 4. madde çerçevesinde gözden geçirme yaptığını hatırlatan Babacan, bunu Türkiye'nin en son 2007 Mayıs ayında yaptığını ve raporunun 2007 Kasım ayında açıklandığını belirtti. Babacan, şöyle dedi: ''Uzun süre geçtiği için ve çalışma takviminden sarktığı için çalışmayı artık biran önce yapma kararını aldık ve dün akşam yaptığımız telefon görüşmelerinde bunun için ideal zamanın mayıs başı olacağı konusunda mutabakata vardık. Yani IMF'nin bahar toplantıları var nisan sonunda... Bahar toplantılarının hemen arkasından bir heyetin Türkiye'ye gelip bu çalışmaları yapması konusunda da mutabık kaldık. Şimdi bundan sonra bütün ilgimiz yoğunluğumuz artık 4. madde gözden geçirmesi çerçevesinde olacak. Bizim o tarihe kadar, mayısa kadar programla ilgili herhangi bir görüşmemiz söz konusu olmayacak. 4. madde gözden geçirmesi çalışmalarından sonra IMF ile nasıl bir çerçeve yürüteceğimizi de o gün hesabını kitabını yapıp, o günkü şartlara göre kararımızı o gün vereceğiz.''
Ali Babacan, ''Bugün ile mayıs arasındaki tarihte artık programla ilgili görüşmeler olmayacak. Tamamen görüşmelerimiz çalışmalarımız artık 4. madde çerçevesinde gözden geçirme heyetiyle yapacağımız gündeme yoğunlaşacak. Mayıs ayından sonra ne olacağı konusunda bugünden bir şey söylemiyoruz'' diye konuştu.

Sayı: 723 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18