banner34

banner50

banner6

Kara tahta

Kara tahta Okullarda kara tahta yerini akıllı tahtalara bırakmış, öğrenciler tabletlerle tahtada yazılanları dijital ortamda kaydedebiliyormuş. Söylenenlere göre eğitimde bir devrim gerçekleşmiş.

Finans 19.11.2012, 22:00 19.11.2012, 22:00
Kara tahta
Kara tahta
Okullarda kara tahta yerini akıllı tahtalara bırakmış, öğrenciler tabletlerle tahtada yazılanları dijital ortamda kaydedebiliyormuş. Söylenenlere göre eğitimde bir devrim gerçekleşmiş.
Bu bir devrim midir bunu yazımızda irdeleyeceğiz ancak bu işin büyük bir mali portesinin olduğu açıktır.
Eğitimimizin nerede olduğunu anlamak için yeni mezunlarla yapacağınız iş görüşmesi yeterli olacaktır. Ne yazık ki üniversitelerden her sene milyonlarca diplomalı genç mezun olmaktadır. Bu gençlerin ne meslek ne de temel eğitim bilgilerine sahip olduğu görülmektedir. Üniversitelerin insanı meslek sahibi yapmadığı inancı kabul görmüş bir gerçektir. Milyarlarca lira harcanan üniversitelerin boşa kürek çektiğini hepimiz biliyoruz ama bu yatırıma devam ediyoruz. Üniversite sayısı sürekli artmaktadır, artık başbakanlar adına bile üniversite yapılmaya başlanmıştır.
Bu üniversiteler ki, en prestijlisinin bölüm başkanı bir profesörün mesleğinin A B C siyle ilgili soru sorduğuna üzülerek tanık olduğumuz eğitim kurumları halini almıştır.
Evet, üniversiteleri bir kenara bırakalım. Yeni mezunlardan görülen; bu gençlerin bırakın tarihi, yakın tarihlerini bile bilmedikleri görülmektedir.
Genç arkadaşlar iş hayatının temel şartı olan sorun çözücü olmak bir yana birey olarak kendilerini ifade etmekte sıkıntı yaşamaktadır.
Hayata atılmış bir insanın bir kompozisyon, bir dilekçe yazabilmesini beklersiniz değil mi? Dijital ortamda yazmaya alışmış ve tahtadaki bilgiyi kaydetmiş bir öğrenciden bunları beklemek belki de bir haksızlık.
Gençlerin iş görüşmelerinde iyi yaptığı şey ücret taleplerini ortaya koymaktır. Tüketim toplumunun bir dişlisi haline getirilmiş bir genç için önceliğin bu olması anlaşılır bir durumdur.
Meydanlarda plastik cihazların sallanmasıyla bu işler yürümez. Eğitim sistemimizde kara tahta kalkmış, ancak "karanlık devam etmektedir.

Sayı: 863 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18