banner34

banner50

banner6

İmamı getiren düşünsün

İmamı getiren düşünsün Birbiriyle evlenecek erkek ve kadın, evlendirme memurluğuna birlikte başvururlar. Evlenme başvurusu, evlenecek olan bu kişilerce yazılı veya sözlü olarak yapılır.

Finans 19.04.2010, 21:00 19.04.2010, 21:00
İmamı getiren düşünsün
İmamı getiren düşünsün

Birbiriyle evlenecek erkek ve kadın, evlendirme memurluğuna birlikte başvururlar. Evlenme başvurusu, evlenecek olan bu kişilerce yazılı veya sözlü olarak yapılır. Başvuru sırasında her iki tarafın birlikte olması halinde imzaların onaylanması, başvuru yapılan memurca yerine getirilir.
Dosyanın incelenmesi sonucunda evlenmeye engel bir hal yoksa ve belgeler tamamsa, evlendirme memuru evlenecek çifte bir evlenme izin belgesi verir. Evlenecekler, evlendirme memuru huzurunda evlenme törenini yaparlar.
Bu şekil bir evlenme, Türk Medeni Yasasına uygun bir "resmi nikahı anlatmaktadır.
Nüfusunun büyük bir çoğunluğu müslüman olan ülkemizde, resmi nikah olmadan evlenmenin dinsel törenin de yaptırıldığına çokça rastlanmaktadır.
İslam hukukuna göre nikah, dinde kadınla erkeğin evlenme sözleşmesine denir. Nikahın kurulması için, resmi evlenmede olduğu gibi icap ve kabul zorunludur.
Her iki evlenme şekli arasındaki farklılık, evlenme memurunun sıfatı ve tanıkların erkek ya da kadın olması halinde sayısal durumu olarak gözükmektedir.
Türk Ceza Yasasına göre, aralarında evlenme olmaksızın, evlenmenin dinsel törenini yaptıranlara hapis cezası verilmektedir. Ancak, medeni (resmi) nikah yapıldığında kamu davası ve hükmedilen ceza bütün sonuçlarıyla ortadan kalkmaktadır (m.230/5).
Bu yaptırım, resmi nikahın yapılmasını teşvik etmekte ve özendirmektedir.
Ülkemizde halen pek çok insan nikahsız bir hayat sürmekte ve çocukları bulunmaktadır.
Yasaya göre, aralarında resmi evlenme olmaksızın, evlenmenin dinsel törenini yaptıranlar yanında, ayrıca bu suçun icrasını kolaylaştıran şekilde yardım edenlerde ceza görmektedirler.
Böylece, evlenmenin dinsel törenini yaptıran erkek ve kadın, dinsel töreni yapan imam ve bu imamı törene getiren kişilere de ceza verilmektedir (TCK m.37/1, 39/2, 40, 230/5).
Aralarında evlenme olmaksızın, evlenmenin dinsel törenini yaptıracaklar ile imamı getirecek olanlara önemle duyurulur.
Saygılarımla.

Sayı: 728 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18