banner34

banner50

banner6

Gümrüklere hitaben düzenlenen teminat mektuplarında önemli bir sorun aşıldı

Gümrüklere hitaben düzenlenen teminat mektuplarında önemli bir sorun aşıldı Gümrük vergi ve resimleri karşılığında, orijinal teyit yazısı ekinde verilen teminat mektuplarının, Gümrük Kanunu ve Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak düzenlenip düzenlenmediğini kontrol eden Gümrük İdareleri, ilgili banka şubelerinden teminat mektuplarının şubelerince düzenlendiğine dair faksla teyit aldıktan sonra teminat mektubunu ve teyit yazısını Saymanlığa göndermekteydi. Banka şubelerinden teminat mektuplarının, şubelerince düzenlendiğine dair faksla teyit alınması; işlemlerin gecikmesine, mesai vs.

Finans 19.04.2010, 21:00 19.04.2010, 21:00
Gümrüklere hitaben düzenlenen teminat mektuplarında önemli bir sorun aşıldı
Gümrüklere hitaben düzenlenen teminat mektuplarında önemli bir sorun aşıldı

Gümrük vergi ve resimleri karşılığında, orijinal teyit yazısı ekinde verilen teminat mektuplarının, Gümrük Kanunu ve Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak düzenlenip düzenlenmediğini kontrol eden Gümrük İdareleri, ilgili banka şubelerinden teminat mektuplarının şubelerince düzenlendiğine dair faksla teyit aldıktan sonra teminat mektubunu ve teyit yazısını Saymanlığa göndermekteydi.
Banka şubelerinden teminat mektuplarının, şubelerince düzenlendiğine dair faksla teyit alınması; işlemlerin gecikmesine, mesai vs. gibi ilave maliyetlere neden olmakta, bunun yanı sıra sanayici, imalatçı, ihracatçı ve dış ticaret erbabının mağduriyetine ve sızlanmalarına sebebiyet vermekteydi.
Konuyu geçtiğimiz ay yeniden gündeme getiren BUGÜMDER; konunun çözümü için, başta T.C. Bursa Valiliği Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğü olmak üzere, ilgili kurumlara bir dizi mektup yazarak sorunun çözülmesini istemişti.
T.C. Bursa Valiliği Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğünden gelen 30.03.2010 tarih 599 sayılı "Teminat Mektuplarının Teyidi konulu yazı ile sorunu sanayici ve ihracatçı lehine Muhasebat Müdürlüğü nezdinde çözdü.
Söz konusu yazıya göre; gümrük işlemleri için alınacak teminat mektuplarında (sahte olduğuna ilişkin şüphe olması durumu hariç) banka teyit yazısı aranılmaması gerektiği belirtilerek, gereği Bursa Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğüne gönderildi.
Değerli Okuyucular; Bu uygulama sayesinde; mektubun teyidi alınamadığı için ertesi güne kalan gümrük işlemleri nedeniyle ödenen, mesai ve ardiye ücretlerinin yanında üretimdeki günlük kayıp da ortadan kalkacaktır. BUGÜMDER e ve Bursa Defterdarlığı Muhasebe Müdürlüğüne, sanayici ve iş insanlarımızın bu önemli meselesini çözdükleri için teşekkürler.
Saygılarımla

Sayı: 728 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18