banner34

banner50

banner6

Carry Trade

Carry Trade Yazı yazarken veya bir anlatımı ifade ederken yabancı terim kullanmam. Önce sonuna kadar güzelim ana dilim Türkçeyi zorlarım.

Finans 12.04.2010, 21:00 12.04.2010, 21:00
Carry Trade
Carry Trade

Yazı yazarken veya bir anlatımı ifade ederken yabancı terim kullanmam. Önce sonuna kadar güzelim ana dilim Türkçeyi zorlarım. Eğer olmadı ise orjinal kelimeyi kullanırım. Altı yıldır yazı yazıyorum ve ilk kez başlığını İngilizce atıyorum.
Carry trade; düşük faiz getiren bir para biriminden borçlanıp, elde edilen parayı yüksek faiz veren başka bir yatırım aracında değerlendirmek. Örneğin A ülkesinin Merkez Bankasının faiz oranı yüzde bir. Söz konusu A ülkesinden borç para alıp B ülkesinde yüzde 10 olan bir ülkeye parayı götürüyorsunuz, paranızın vadesi dolduğunda paranızı B ülkesinden tahsil edip ABD dolarına çevirip götürüyorsunuz. Sistem son derece basit.
Ülkemiz de yıllardır dünya ortalamalarının çok üstünde faiz verdiği için ülkemize de yurtdışından gelen sıcak para resmen carry trade sistemi uygulanmakta. Cari açığı olan ülkelere kısa vadede fayda sağlar ama, uzun vadede ülke kaynaklarına çok ciddi bir şekilde zarar vermektedir.
Merkez Bankasının yaklaşık bir yıldır uyguladığı nispeten düşük faiz politikası nedeni ile carry trade sistemi ülkemiz için uygulanmıyordu. Bu sistem de ülkede para bolluğu olduğundan dolayı döviz düşük, TL ise yüksek seyri gerçekleştiriyordu bu da özellikle ülkemizde üretim yapmak isteyen kesime müthiş zararlar veriyordu.
Ama her şeye rağmen Merkez Bankasının son bir yıldır enflasyonla ilgili uyguladığı politikayı da çok beğeniyordum ve üreticiler adına ümitli idim.
Son zamanlarda ise işler iyice kızıştı sebebini yine İngilice terimlerle anlarız ama, yine emtia fiyatları ve hammadde fiyatları aşırı bir yükselme eğiliminde. Üstüne üstlük hammade fiyatları döviz cinsinden artarken TLnin maşallahı var, yani Dolar düşük, Euro düşük, parite düşük, buna karşılık ise Türk Lirasının değeri çok yüksek.
Eğer yine carry trade sistemi uygulanırsa döviz iyice geriler, euro, dolar paritesi, olduğundan da düşük seyrederse, üretici ve özellikle de pamuk ipliğine bağlanmış krizin yaralarını sarmaya çalışan ihracatçının yaraları iyice depreşir. Butün bunlara karşılık ekonomimiz uzun vadede de yara alır ve işsizlik asla azalmaz. Ama inşallah ben yanılırım...
Saygılarımla.

Sayı: 727 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18