banner34

banner6

Bursa dönüşmemeli

Bursa dönüşmemeli Bir kentsel dönüşüm lafıdır gidiyor. Doğanbey ve Tabakhaneler bölgesi ortada ur gibi dururken kentsel dönüşümden ne anlamamız gerekir bilemiyoruz.

Finans 12.11.2012, 22:00 12.11.2012, 22:00
Bursa dönüşmemeli
Bursa dönüşmemeli

Bir kentsel dönüşüm lafıdır gidiyor. Doğanbey ve Tabakhaneler bölgesi ortada ur gibi dururken kentsel dönüşümden ne anlamamız gerekir bilemiyoruz. Binlerce insan Doğanbey de mallarını kaptırmışken kim kentsel dönüşüme destek verebilir? Tabakhaneler den emekçi debbahların elektrik ve sularının kesilerek kovulmalarının üzerinden beş yıl geçmişken ortada bir eser var mı?

Bursa nın bir dönüşme ihtiyacı yoktur. Onbinlerce kaçak yapının yerini planlı yapının alması başkadır, kentin dönüşmesi başkadır. Altıparmak da eski SSK binası şehre meydan kazandıracağız diye yıkıldı, şimdi yamaçları bile betonlanıyor. Bu rezalete kim izin veriyor anlamak mümkün değil? Bu yamaçlar bina yerindeyken bile yeşillikler içindeydi.
Tramvay inşaatı ilerlemeye başladıkça neye benzediği anlaşılmaya başlandı. Tramvayın şehir merkezinde trafik sorununu arttıracağı kesindir. İlave olarak bu tramvay sadece gezinti amaçlı kullanılabilecek bir vesait olacaktır. Tramvayla Altıparmak tan Heykel e çıktınız buraya kadar güzel; Heykel den başladığınız yere ne kadar sürede varabilirsiniz? Tramvay ulaşım problemini arttıracaktır.

Bursa dönüşmesin diyoruz, evet Bursa dönüşmeden dokusunu korumalıdır. Dokunun korunması ve ortaya çıkarılması için atılması gereken en önemli adım Hanlar Bölgesi Projesi dir. Tarihi eserleri çevreleyen beton yapılar yerlerini insanların yürüdüğü alanlara bırakmalıdır.
Şehir merkezi tarih, kültürel, turistik bir merkez olmalıdır. Bunun için de ifade edildiği gibi tarihin ortaya çıkarılması en önemli adım olacaktır. Bursa da dünyanın turistik merkezlerinden daha önemli ve eski tarihi eserler vardır. Bunun kıymeti bilinmelidir.
Bursa ya kişiliksiz beton bloklar yapılarak bir yere varılamaz.

Sayı: 862 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18