banner34

banner50

banner6

'Borsa İstanbul ile NYSE ortak opsiyon piyasası açıyor'

''Borsa İstanbul ile NYSE ortak opsiyon piyasası açıyor''

Finans 10.12.2012, 22:00 10.12.2012, 22:00
'Borsa İstanbul ile NYSE ortak opsiyon piyasası açıyor'
''Borsa İstanbul ile NYSE ortak opsiyon piyasası açıyor''

NYSE Euronext Başkan Yardımcısı Roland Bellegarde, Borsa İstanbul ile NYSE Liffe'ın Londra'da ortak bir opsiyon piyasası oluşturmasına ilişkin, ''2013 Ocak ayında, belki de Ocak ayının sonunda türev sözleşmeleri, İMKB 30 Endeksinde işlem gören pay senetleri ve İMKB 30 Endesksine dayalı Vadeli İşlem ve Opsiyon sözleşmesi her iki borsada da işlem görecek'' dedi.
Bellegarde, Borsa İstanbul ile NYSE Euronext'in Avrupa Türev Ürünler Piyasası olan NYSE Liffe'ın Londra'da ortak bir opsiyon piyasasını açmasına ilişkin düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, pay senetleri ve türev işlemleri açısından bunun çok önemli bir iş birliği olduğunu belirtti.
Piyasaları bir araya getirme anlamında sorumluluğun yerine getirildiğini ve geniş bir yatırımcı kitlesine ulaşıldığını kaydeden Bellegarde, uluslararası ve yerel yatırımcılara ulaşmanın önemine işaret etti.
Bellegarde, ''Bunu yaparken birbirimize rakip değil, ortağız. Bu, uzun vadede oluşturmaya çalıştığımız iş birliğinin ilk adımıdır. Bu piyasa son derece büyük bir potansiyel taşımaktadır. Her açıdan harika bir piyasa. Özellikle pay senetleri, türevler anlamında hem yerel hem uluslararası yatırımcılara yönelik muhteşem fırsatlar sunan bir piyasa'' diye konuştu.
Bu iki şirketin bir araya gelmesiyle Borsa İstanbul ile NYSE Liffe güçlerini birleştirdiğini ifade eden Bellegarde, ''Aslında bunu yaparak, bu piyasayı geliştirme anlamında birlikte çalışacağımızı gösteriyoruz. Kendi tarafımızdan 2013 Ocak ayında, belki de Ocak ayının sonunda türev sözleşmeleri, İMKB 30 Endeksinde işlem gören pay senetleri ve İMKB 30 Endesksine dayalı Vadeli İşlem ve Opsiyon sözleşmesi her iki borsada da işlem görecek'' bilgisini verdi.
İMKB 30 Endeksindeki şirketlerin, paylara dayalı esnek pay vadeli işlem sözleşmeleri ile standart ve esnek pay opsiyon sözleşmeleri de işlem görebileceğini dile getiren Bellegarde, sözlerini şöyle tamamladı:
''Buradaki likiditeyi arttıracak. Bunun özellikle İstanbul Finans Merkezi açısından bakıldığından da çok önemli bir adım olduğunu görüyoruz. Yani sadece yerel yatırımcılar değil. Ama yerel ve uluslararası yatırımcılar arasında bağın kurulması da çok önemli. 2013'ün başında da bireysel paylarda değil, İMKB 30 Endeksinde de işlemler başlayacak. Sadece türevlerde değil, bütün aktif sınıfların da aynı zamanda geliştirme, büyüme anlamında çok büyük katkılarda bulunacağımızı düşünüyoruz. Çok mutluyuz ve gurur duyuyoruz.''
Konuşmaların ardından İMKB Başkanı İbrahim Turhan ile Bellegarde, Borsa İstanbul ile NYSE Liffe iş birliği sözleşmesini imzaladı.

-Sözleşme içeriği-

İMKB ve NYSE Euronext'in Avrupa Türev Ürünler piyasası olan NYSE Liffe, İMKB 30 Endeksinde yer alan pay senetleri ve İMKB 30 Endeksine dayalı vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri her iki borsada da işlem görecek.
Yeni sözleşmeler yıl sonundan önce İMKB'de, 2013 yılının ilk çeyreğinde ise NYSE Liffe'ın faaliyet gösterdiği ülkelerde işlem görmeye başlayacak.
İMKB 30 Endeksi kapsamındaki şirketlerin paylarına dayalı vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri İMKB ve NYSE Life emir defterinde işlem görecek. İMKB 30 Endeksindeki pay senetlerinin türev işlemlerinin yanı sıra İMKB 30 Endeksi üzerine de türev sözleşmeler her iki borsada işleme açılacak.

Sayı: 866 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18