banner34

banner50

banner6

BDDK finansal piyasa raporu

BDDK finansal piyasa raporu

Finans 19.04.2010, 21:00 19.04.2010, 21:00
BDDK finansal piyasa raporu
BDDK finansal piyasa raporu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Finansal Piyasalar Raporunda, 2009 yılında, bankacılık sektörünün dönem net karının bir önceki yıla göre yüzde 50,9 oranında artarak 20 milyar lira düzeyine ulaştığı kaydedildi. Raporda, bankacılık sektörünün en fazla istihdam yaratan sektör olduğu belirtildi.
BDDK Finansal Piyasalar Raporu yayımlandı. Türkiye ekonomisinde, 2009 yılının ilk üç çeyreğinde ekonomik aktivitede azalan hızda daralma eğiliminin görüldüğü, bununla birlikte dördüncü çeyrekte yüzde 6'lık büyüme hızına erişilmesiyle 2009 yılının tamamının yüzde 4,7 küçülme ile sonuçlandığı anlatılan raporda, açıklanan verilerin ekonomik toparlanmanın kademeli şekilde devam ettiğini gösterdiği kaydedildi.
Finans sektöründe faaliyet gösteren kuruluşların sayısı 2009 yılında bir önceki yıla göre yüzde 3,4 azaldığı belirtilen raporda, şu tespitlerde bulunuldu:
''Finans sektörünün toplam personel sayısı 2009 yılında bir önceki yıla göre küçük oranlı bir bir artış gösterirken bankacılık sektörü en fazla istihdam yaratan sektör olmuştur. Tasarruf sahiplerinin mevduat ve katılma hesaplarını artırma eğilimlerini sürdürdükleri, fakat kredi ve kredi kartı müşteri sayılarında durağan bir seyrin olduğu dikkat çekmektedir. Sermaye piyasalarında işlem yapan müşteri sayısındaki artış, söz konusu piyasaların derinleşmesi açısından olumlu bulunmaktadır. Finans sektörünün toplam aktifleri 2009 yılında bir önceki yıla göre yüzde 12 artmıştır. Bankacılık sektörü finans sektörü içinde yüzde 80'lik ağırlıklı payını korumuştur.''
Raporda, finans sektörünün karının yüzde 90'ından fazlasının bankacılık faaliyetlerinden kaynaklandığı kaydedildi. Sigortacılık ve reasürans şirketlerinin karlarında 2009 yılında ciddi bir küçülme yaşandığı belirtildi.
Son yıllardaki finansal ve makroekonomik istikrar ortamında, küresel likiditenin de katkısıyla Türkiye'de para piyasalarının likit seyir izlediği, sermaye piyasalarının önemli bölümünü oluşturan İMKB'nin Türkiye ekonomisinin dinamik yapısını yansıttığı ve bölgesel anlamda giderek daha da önemli bir role sahip olduğu anlatıldı.

Sayı: 728 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18