banner34

banner50

banner6

Asıl beklenti...

Asıl beklenti. .

Finans 12.11.2012, 22:00 12.11.2012, 22:00
Asıl  beklenti...
Asıl
beklenti...
Fitch derecelendirme kuruluşu tarafından Türkiyenin kredi notunun yükselmesine objektif gözle bakacak olursak, olayın iki yönü var. Birincisi hükümetin, kredi derecelendirme kuruluşları notu düşürdüğü zaman "Sen kimsin?dediği kuruluşlara not yükseltildiği zaman ise kabullenmesi pek inandırıcı gelmiyor.
Bir anlamda da bu dereclendirme kuruluşu 20 yıldan beri; Türkiyeyi ilk kez yatırım yapılabilir pozisyonda görüyor. Burada yatırım ifadesi iki soruyu aklımıza getiriyor.
Birincisi; bu yatırırım gerçek anlamda anladığımız reel yatırım mı, yani istihdama yönelik yatırım mı..?
İkincisi; derecelendirme kurumu Gidin Türkiyede borsaya yatırın, bankaya yatırın mı..?
Bence ikincisi, eğer birincisi olsaydı 20 yıldır Türkiyeye yatırım yapan yerli ve yabancı yatırımcı bu derecelendirme kuruluşlarını harfi harfine dinlerlerdi ve Türkiyeye gelmezlerdi.
Demekki yabancı yatırımcı bir tek derecelendirme kuruluşunun gözüne ve sözüne bakmıyor, kendi hükümetlerinin sözlerine de kulak veriyor.
Yerli yatırımcıya gelince, zaten canını dişine takmış reel anlamda elinden geleni yapmaya çalışıyor.
Şu derecelendirme kuruluşunun notunun yükselmesinden bile ihcacat yapan üreten döviz düşüşünden dolayı zarar etmiş,ithalatçı ise tam aksine kar elde etmiştir. Herşeye rağmen ekonominin durumunu iyi buluyorum ama ben ve benim gibi işin üretim ayağını düşünen insanlar ve ihracat yapanların beklentileri, borsa ve finans yatırımcılarından çok farklı ama iki tarafın da işinin iyi olması bir bütünlük arz eder.
Bu konuyu bütün hafta iş dünyası ile ve özellikle üretim yapan insanlarla konuştum. Bu arkadaşlar arasında iktidarı destekleyen var, desteklemeyen var. Genel gürüş ise şöyle; Obamanın seçimi kazanması, derecelendirme kuruluşunun Türkiyenin notonu yükseltmesi, piyasalara canlılık, cesaret ve moral getirecektir.
Piyasa hareketlenmesinin yanında, faiz oranlarında düşme olacak ama asıl mesele ve beklentiler; bankalar eğer uzun vadeli kredi olanakları yaratırsa, özellikle yerli yatırımcı ve girişimci harekete geçecek daha cesaretle yatırıma yönelecektir. Üretim yapan insanların en büyük korkusu ise ekonominin durgunluğu, hareketsizlik ve yerinde saymaktır. Bundan dolayı Türkiyenin notunun yükseltilmesi herşeye rağmen olumludur.

Sayı: 862 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18