banner8

banner6

banner11

KOBİ’lere 1 milyon liralık destek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB’in  “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” temasıyla 3’üncü çağrıya çıktığını ve bu kapsamda KOBİ’lere 1 milyon liraya kadar dijitalleşme desteği verileceğini bildirdi.

Finans 12.04.2021, 23:32
KOBİ’lere 1 milyon liralık destek

Daha önce yapılan iki çağrıda 651 KOBİ’ye 229,5 milyon liralık destek verildi. Bakan Varank, “Dijital teknolojilerin yerli üretimini ve ticarileşmesini sağlayarak güçlü bir dijital ekosistem oluşturmaya devam edeceğiz” dedi.  Bakan Varank, yazılı açıklamayla, KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı’nın “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” çağrısını kamuoyuyla paylaştı. İmalat sanayisinde dijital dönüşümün 11’inci Kalkınma Planı ve 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nın odak alanları arasında yer aldığını belirten Varank, “Biz de dijital teknolojilerle verimliliğin artmasını, standartlara tam uyumlu ve kaliteli ürünlerin üretilmesini ve böylece KOBİ’lerimizin rekabet gücünü artırmayı hedeflerimiz arasına koyduk.” ifadelerini kullandı. KOBİ’lerin iş süreçlerine dijitalleşmeyi entegre etmeye başladığını vurgulayan Varank, şöyle devam etti: “İmalat sanayimiz, artık dijital dönüşümün ne kadar önemli olduğunu daha iyi kavradı. ‘İmalat Sanayinde Dijitalleşme’ temasıyla yeni bir çağrıya çıkıyoruz. Bu çağrımızla yine akıllı dijital teknolojileri geliştiren veya bunları imalat süreçlerinde kullanan KOBİ’leri destekleyeceğiz. Dijital teknolojilerin yerli üretimini ve ticarileşmesini sağlayarak güçlü bir dijital ekosistem oluşturmaya devam edeceğiz.”
“Farkındalık oluşturduk”
Varank, “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” temasıyla ilk çağrıya 2019’da çıkıldığını anımsatarak, toplamda 258 KOBİ’ye 71,5 milyon liralık desteği onayladıklarını, 2020’deki ikinci çağrıda da artan farkındalık ve talep doğrultusunda 396 KOBİ’nin 158 milyon liralık destekten faydalanması yönünde karar aldıklarını bildirdi. Varank, çağrılarla sanayide dijitalleşme konusunda farkındalık oluşturduklarını kaydetti.İmalat Sanayinde Dijitalleşme temalı çağrıda geri ödemeli destek tutarının yüzde 50’ye kadar olan kısmı, “erken ödeme” olarak verilebilecek. KOBİ’ler çağrı kapsamında en az 8 ay, en fazla 16 ay içinde projelerini tamamlayabilecek.

Yorumlar (0)
14
açık
banner12