banner34

banner6

Türkiye, lojistikte 155 ülke içinde 39.

Türkiye

Dünya 01.02.2010, 22:00 01.02.2010, 22:00
Türkiye, lojistikte 155 ülke içinde 39.
Türkiye, lojistikte 155 ülke içinde 39.

Dünya Bankası'nın, ülkelerin gümrük, taşımacılık, altyapı gibi lojistik alanındaki performanslarını değerlendirdiği Lojistik Performans Endeksi'nde (LPI), 155 ülke arasında 39. sırada yer alan Türkiye'nin durumunu değerlendiren, endeksi hazırlayan ekipte görevli Prof. Lauri Ojala ''Türkiye'nin sıralamada olumlu bir pozisyonda olduğunu'' belirtti.
Prof. Ojala, ülkelerin lojistik profilini ortaya koymak amacıyla 1000 farklı lojistik hizmet sağlayıcının değerlendirmeleriyle hazırlanan raporda 39. sıradaki Türkiye'nin, listenin ilk çeyreğinde yer aldığını vurguladı.
Prof. Ojala, AB üyesi Yunanistan'ın 54. sırada bulunduğunu ifade ederek ''Türkiye sıralamada olumlu bir pozisyonda. Gelişme vaat ediyor. Türkiye'nin lojistik performansı iyi'' dedi.
Ticaret ve büyüme için lojistik faaliyetlerin öneminin herkesçe kabul gördüğüne dikkati çeken Prof. Ojala, bir önceki rapor olan LPI 2007 kapsamında ortaya çıkan sonuçların, yüksek lojistik performansının; ticaretin gelişmesi, ihracatın çeşitlenmesi, yabancı sermaye yatırımlarının cazip hale getirilmesi ve ekonomik büyüme ile ilişkisi olduğunu gösterdiğini kaydetti.
Prof. Dr. Okan Tuna ise, endeksin Dünya Bankası'nın alacağı birtakım yatırım kararlarında ve lojistik politikalarının belirlemesinde önemli olduğunu vurguladı.
Prof. Dr. Tuna şöyle dedi:
''Ülkerler de diğer ülkelere göre ne kadar ileri, ne kadar geri olduklarını bu rapora göre değerlendiriyor. Ayrıca dünyanın en büyük 500 şirketinin en az 20'si yatırım kararlarında yine bu endeksi kullanıyor. İki yılda bir hazırlanan raporun bir öncekinde Türkiye 34. sıradaydı. Şimdi 39. sırada. 39 ya da 34 olmak çok büyük fark değil. Önemli olan Türkiye'nin ilk çeyrekte olması. Tabi ki ciddi anlamda yapması gereken işler de var Türkiye'nin. Daha üst kademelere soktukça kendinizi ihracatınız hızlı bir şekilde artabiliyor. 34 ya da 39. sıra aynı kotada. Acayip bir gerileme yok. Önemli olan ilk çeyrekte bulunmak.

Sayı: 717 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18