banner8

banner13

banner6

TAŞ VE MERMER OCAKLARINDA

TAŞ VE MERMER OCAKLARINDA SORUNLAR DEVAM EDERKEN. .

Dünya 20.05.2013, 21:00 20.05.2013, 21:00
TAŞ VE MERMER OCAKLARINDA
TAŞ VE MERMER OCAKLARINDA
SORUNLAR DEVAM EDERKEN..
Bundan kısa bir süre önce kentimizdeki taş ve mermer ocaklarını gündeme getirmiş ve ormanlarımızın, tarım alanlarının kısacası kentimiz yakın çevresindeki doğanın taş ve mermer ocakları ile nasıl katledildiğini izah etmeye çalışmıştık.
Uzun yıllardan beri ülkemiz ve kentimizin çok önemli bir çevre sorunu olarak her zeminde dile getirdiğimiz bu çevre katliamının halen de bütün hızı ile devam etmesi ve bu konuda çeşitli çevrelerden benzer tepkiler almamız üzerine aynı konuyu farklı bazı yönleri ile bir defa daha kentimizin gündemine taşımayı uygun gördük..
Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da kentimizde en aktif çalışan sivil toplum kuruluşlarımızın başında da hiç şüphesiz Şehir Plancıları Odası gelmektedir..
Bu odamızın taş ve mermer ocakları ile ilgili olarak yaptığı çalışmadan kısa bazı pasajlar aktarmak istiyoruz.
Yer kabuğunda ve su kaynaklarında tabii olarak bulunan, ekonomik ve ticarî değeri olan petrol, doğal gaz, jeotermal ve su kaynakları dışında kalan her türlü madde 3213 sayılı Maden Kanununa göre maden olarak nitelendirilmektedir.
Son zamanlarda kentimizde yoğun bir madencilik ve taş ocağı faaliyetinin yürütülmeye başlandığı şüphesiz ki herkesin dikkatini çekmektedir. Kent merkezinden biraz uzaklaşınca dağlarda ve tepelerde açılan devasa gedikler hepimiz tarafından görülmektedir.
İlçe bazında yapılan değerlendirmede ise ilçe bazında en fazla ruhsat ve işletme ile Mustafakemalpaşa birinci sırada yer alırken, onu Orhaneli ve Nilüfer ilçeleri takip etmektedir..
Kentimizin sahip olduğu maden kaynaklarının değerlendirilerek, ülke ekonomisine katkıda bulunulması şüphesiz ki karşı çıkılması mümkün olmayan bir gerçektir.
Ancak unutulmaması gereken bu değerlendirme yapılırken doğal yapıya ve çevreye en az zarar verilmesi, maden arama ve taş ocağı faaliyetlerinin doğaya saygılı yapılması gereklidir.
Bugüne kadar yürürlükte olan 1998 yılında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından onaylanan ve Bursa İl sınırlarının tamamını kapsayan 1/100.000 ölçekli Planın Amacı; " 2020 yılı hedef alınarak, Bursa İlinde sürdürülebilir, yaşanabilir bir çevre yaratılması; tarımsal, turistik ve tarihsel kimliğinin korunmasını ve Türkiyenin kalkınma politikası kapsamında sektörel gelişme hedeflerine uygun olarak belirlenen planlama ilkeleri doğrultusunda sağlıklı gelişmeyi ve büyüme hedeflerini sağlamak" olarak belirtilmiş, 4.1.1 maddesinde ise Yenişehir, İnegöl, Mustafakemalpaşa, Karacabey ve Bursa ovalarının, toplulaştırma alanlarının, özel mahsul alanlarının, orman alanlarının, su toplama ve rezerv alanlarının korunması gerektiği belirtmiştir.
•• İlimizde verilen maden ve taş ocağı ruhsatlarına bir sınırlama getirlmelidir..
•• Bu ruhsatlar ilgili bakanlığın kapalı kapıları arkasında, kağıt üzerinde değil bölgede gerekli incelemeler yapılarak verilmelidir..
•• Bu bölgelerde taş ocakları ve madencilik faaliyetleri son bulduktan sonra mevzubahis ocaklarda rehabilitasyon çalışmaları yapılmadığı gözlemlenmiştir. Bu konuda orman idaresi gerekli her türlü tedbiri almalıdır.
•• Firmaların ruhsat aşamasında verdiği taahhütlere uymadığı görülmektedir.. Bu taahhütlerin aynen ve geciktirilmeden yerine getirilmesi sağlanmalıdır.
İlimizde yürütülen bir çok maden arama faaliyeti meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve yöre halkı tarafından açılan davalar sonucu durdurulmuş, bir çok arama faaliyetine kamuoyundan büyük tepki almıştır.

Sayı: 889 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?