banner34

banner50

banner6

'Petrol fiyatı, tatmin edici seviyelerde

"Petrol fiyatı

Dünya 01.03.2010, 22:00 01.03.2010, 22:00
'Petrol fiyatı, tatmin  edici seviyelerde
"Petrol fiyatı, tatmin
edici seviyelerde

Irak Petrol Bakanı Hüseyin El Şehristani, petrol fiyatlarının tatmin edici seviyelerde olduğunu söyledi.
El Şehristani, ABD ham petrolü fiyatının 80 doları aşmasından sonra yaptığı açıklamada, ''Petrol fiyatları tatmin edici düzeyde ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) gelecek ay yapacağı toplantıda üretimi değiştirmesini beklemiyorum'' dedi.
Irak Petrol Bakanı El Şehristani, OPEC'in, 17 Mart'ta yapacağı toplantıda, üretimde değişikliğe gitmek yerine, üyelerin üretim kotalarına uymasını görüşeceğini ifade etti. OPEC, küresel ekonomik krizin petrole olan talebi düşürmesi nedeniyle 2008 yılında üretimde bir dizi kesintiye giderek, günlük üretimi 4,2 milyon varil azaltmıştı.
Bu arada uluslararası piyasalarda ham petrolünün varil fiyatı geçen hafta, borç kriziyle uğraşan Yunanistan'a maddi destek verileceği haberi ve ABD dolarının değerinin düşmesi nedeniyle 80 doların üzerine çıktı.
ABD ham petrolünün varil fiyatı Mart ayı teslimi bir ara 66 sent artışla 80,47 dolara kadar çıkarak, altı haftanın en yüksek seviyesini gördü.
ABD ham petrolünün varil fiyatı Mart ayı teslimi daha sonra 80 doların altına gerileyerek 79,91 dolardan işlem görmeye başladı.
Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 78,39 dolardan satılıyor.
Piyasa uzmanları, ''petrolün fiyatının artmasında en büyük etkenin zayıf dolar ve Yunanistan'a maddi yardımda bulunulacağı beklentisi'' olduğunu söylediler.
Uzmanlar, Çin'de petrol rafinerisindeki artışın ve Fransız petrol şirketi Total'de devam eden grevin de petrol fiyatının yükselmesinde etkili olduğunu belirttiler.

Sayı: 721 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18