banner34

banner6

Mısır'a 27 milyar dolarlık yatırım

Mısır'a 27 milyar dolarlık yatırım

Dünya 05.11.2012, 22:00 05.11.2012, 22:00
Mısır'a 27 milyar dolarlık yatırım
Mısır'a 27 milyar dolarlık yatırım
Mısır'a yapılan yabancı yatırımların toplam tutarının, yaklaşık 27 milyar doları bulacağı belirtildi.
Mısır Yatırım Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bakanlık Mısır'daki projeleri gerçekleştirmek için yatırım yapacak Türkiye, Katar, Malezya ve İtalya orijinli yatırımcıların başvurularını değerlendirmeye aldı. Yatırımların toplam tutarının 27 milyar doları bulacağı kaydedildi.
Yabancı yatırımcıların ilgi odağı haline gelen Mısır, genel yatırım ve finansman programıyla ülkeye yaklaşık 44,3 milyar dolarlık yatırım çekmeyi planlıyor.
Katarlı yatırımcıların Mısır'da gerçekleştireceği iki proje için yakında 9 milyar dolarlık yatırımda bulunacağını belirten bakanlık yetkilileri, projeleri hayata geçirecek şirket isimlerini açıklamaktan kaçındı.
Yetkililer ayrıca, Ortadoğu'daki en büyük şirketlerden biri olan İtalyan petrol şirketi Eni'nin, petrol ve gaz araştırmaları için 18 milyar dolarlık yatırım yapacağını söyledi.
Mısır Cumhurbaşkanlığı, 6 Eylül'de Katar'ın enerji üretimi, sanayi ve turizm sektörlerine 18 milyar dolarlık yatırımda bulunacağını ve Mısır Merkez Bankası'na 2 milyar dolar yatıracağını açıklamıştı.

Sayı: 861 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18