banner34

banner6

KOMŞU YARDIM iSTiYOR

KOMŞU YARDIM iSTiYOR

Dünya 22.02.2010, 22:00 22.02.2010, 22:00
KOMŞU YARDIM iSTiYOR
KOMŞU YARDIM iSTiYOR

Borç batağındaki Yunanistanın Maliye Bakanı George Papakonstantinu, Avro Bölgesinin,
borç krizindeki üyelerine yardım paketi hazırlayıp, piyasaları sakinleştirmesi gerektiğini söyledi.

Yunanistan Maliye Bakanı George Papakonstantinu, Avro Bölgesinin borç krizindeki üyelerine yardım paketi hazırlayarak piyasaları sakinleştirmesi gerektiğini söyledi.
Düşünce kuruluşu Avrupa Politika Merkezi'nde konuşan Papakonstantinu, Yunanistan'ın borç krizine yenik düşmemesi için geçen yıl gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 12,7'sine ulaşan bütçe açığını bu yıl yüzde 4 seviyesine indirmenin büyük önem taşıdığını belirterek "İnsanlar bize inanmasa bile açığı indirmek için ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.
Bütçe açığını bir yıl içinde bu derece düşürmenin zorluğuna dikkat çeken Papakonstantinu, "Eğer başka bir ülke böyle bir şey yapabiliyorsa oturup alkışlarız" diye konuştu.
Aldıkları önlemler konusunda mart ayına kadar bekleyip AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu uzmanlarının ilk değerlendirme raporlarını görmek istediklerini anlatan Yunan Bakan, uluslararası kuruluşların değerlendirmelerine de bakarak ek önlem gerekip gerekmediğine karar vereceklerini dile getirdi.
Ülkesinin içinde bulunduğu "korkunç karmaşa" nedeniyle bir önceki merkez sağ hükümeti suçlayan Papakonstantinu, "Önceki hükümet çok kısa sürede her şeyi çok daha kötü hale getirdi. Yeni hükümet Titanik'in kaderini değiştirmeye başladı" şeklinde konuştu. Güvenin çok hızla kaybedilebilirken geri kazanmanın uzun süre aldığını anlatan Papakonstantinu, aldıkları önlemlerin sonuç vermesinin biraz zaman alacağını söyledi. Papakonstantinu, "Yunanistan'da başlayan sorun genişleyerek Avrupa sorunu haline geldi" tespitinde bulundu.
Avro Bölgesinin Yunanistan'ı kurtarmak için daha somut bir paket açıklaması halinde piyasaların sakinleşeceğini kaydeden Papakonstantinu, iflas tehlikesi yaşayan Avro ülkeleri için devreye girebilecek bir mekanizmaya ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Geçen hafta Brüksel'de toplanan AB liderleri, sorumluluklarına sahip çıkmasını istedikleri Yunanistan'la dayanışma mesajı verseler de bu piyasaların ülkenin iflasa sürüklenmesi ihtimaline karşı somut bir kurtarma paketi beklentisini karşılamamıştı.
ALMANYA, ÖZEL KURTARMA FONU KURULMASINI KABUL ETMEDİ
Almanya, Yunanistan'ın da içinde bulunduğu Avro bölgesinde bütçe sıkıntısına düşmüş ülkeleri kurtarmak için Özel Kurtarma Fonu kurulması fikrini kabul etmedi. Almanya Maliye Bakanlığı sözcüsü Michael Offer, Avrupa Para Fonu tarzı bir oluşumun, Yunanistan gibi vakalara yardımının olmayacağını, sıkı mali tedbirlerin daha yararlı olacağını kaydetti. Offer, Yunanistan'ın bütçe açığını 2012 yılına kadar, Gayri Safi Yurt içi Hasılası'nın yüzde 3'üne indirmesi gerektiğini söyledi. (AA)

Sayı: 720 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18