banner8

banner6

banner11

KKTC ekonomisi Güney Kıbrısı geçebilir

KKTC ekonomisi Güney Kıbrısı geçebilir Türkiyenin Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti Başkanlığı tarafından hazırlanan "2012 KKTC Ekonomi Durum Raporu yayımlandı. Türkiyenin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, raporun sunuş yazısında, tamamlanmış 2010-12 dönemi Ekonomik Programın uygulanmasında karşılaşılan en önemli sorunun "sahiplenme olduğunu belirterek, "Programda, dünya konjonktürüne göre doğru zamanlama ve doğru hedefler seçilmiş olmakla beraber, önemli bir kesimin ekonomik dönüşümün olabileceğine yeterince inanmadığı görülmüştür ifadelerini kullandı.

Dünya 12.08.2013, 21:00 12.08.2013, 21:00
KKTC ekonomisi Güney Kıbrısı geçebilir
KKTC ekonomisi Güney Kıbrısı geçebilir

Türkiyenin Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti Başkanlığı tarafından hazırlanan "2012 KKTC Ekonomi Durum Raporu yayımlandı.
Türkiyenin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, raporun sunuş yazısında, tamamlanmış 2010-12 dönemi Ekonomik Programın uygulanmasında karşılaşılan en önemli sorunun "sahiplenme olduğunu belirterek, "Programda, dünya konjonktürüne göre doğru zamanlama ve doğru hedefler seçilmiş olmakla beraber, önemli bir kesimin ekonomik dönüşümün olabileceğine yeterince inanmadığı görülmüştür ifadelerini kullandı.
Yeni programda temel dönüşüm alanlarının elektrik, telekom ve limanların işletme hakkı devriyle işletilmelerinin özel sektöre verilmesi, kamu bankalarının reforme edilmesi, kamu görevlilerinin verimli çalıştırılması ve mali denetimin güçlendirilmesi olarak belirlendiğini ifade eden Akça, "Yeni programda yer alan reformlar başarılır ise KKTC ekonomisi yeni bir seviyeye ulaşarak Güney Kıbrıs Rum kesimi ekonomisini yakalayabilecek hatta geçebilecektir dedi.
"Ekonomik program başarılamaz ise mevcut korumacılık reflekslerinin de etkisiyle, bulunduğu yerden de geriye düşebilecektir değerlendirmesinde bulunan Akça, "Ekonomik dönüşümle ilgili umut verici gelişme ise halkın Güney Kıbrısta yaşananları da görerek duyarlılığını artırması, ekonomi yönetimi ile ilgili konuları önplana çıkarması, tartışması ve seçimlerde belirleyici bir unsur olarak görmesidir tespitine yer verdi.

Sayı: 901 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
18
açık
banner12