banner34

banner50

banner6

İspanyaya yatırım çağrısı

İspanyaya yatırım çağrısı Madridde düzenlenen 2nci Türkiye-İspanya Hükümetlerarası Zirvesinde, İspanyadan, enerji ve alt yapı sektörlerinde Türkiyeye yatırım yapmaları istendi. İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen 2nci Türkiye-İspanya hükümetlerarası zirvesi kapsamında, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Madrid Ticaret Odası'nda İspanyol iş adamlarıyla bir araya geldi.

Dünya 01.03.2010, 22:00 01.03.2010, 22:00
İspanyaya yatırım çağrısı
İspanyaya yatırım çağrısı

Madridde düzenlenen 2nci Türkiye-İspanya Hükümetlerarası Zirvesinde, İspanyadan, enerji ve alt yapı sektörlerinde Türkiyeye yatırım yapmaları istendi.

İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen 2nci Türkiye-İspanya hükümetlerarası zirvesi kapsamında, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Madrid Ticaret Odası'nda İspanyol iş adamlarıyla bir araya geldi. Basına kapalı yapılan toplantıyla ilgili AA muhabirinin aldığı bilgilerde, Türkiye'nin 2023 yılına kadar dünyanın en iyi ilk 10 ekonomisinden biri olmayı hedeflediklerini vurgulayan 4 bakanın, İspanyol iş adamlarını özellikle enerji ve alt yapı sektörlerinde Türkiye'de yatırım yapmaya davet ettiği öğrenildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız'ın 2023 yılına kadar enerji sektöründe toplam 122 milyar dolarlık yatırım yapılacağını ve bunun tamamının özel sektör tarafından gerçekleştirileceğini söylediği belirtilip, İspanyolların da uzman oldukları rüzgar enerjisi alanında 15 bin megavatlık bir yatırım olacağını ifade ettiği kaydedildi.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da konuşmasında 15 milyar doları 2010'da olmak üzere 2023 yılına kadar toplam 100 projeyle 350 milyar dolarlık yatırım yapılacağını ve bunun 200 milyar dolarının kamu-özel sektör yatırımlarından karşılanacağını dile getirdiği bildirildi. Yıldırım'ın, şu an 11 bin km. olan tren hattının 2023'e kadar 24 bin km.ye çıkarılacağını ve bunun 5 bin km.sinin hızlı tren hattı olacağını, şehirlerarası 12 otoyolun yapılacağını ve 10 havaalanının inşa edileceğini aktardığı da ifade edildi.

Sayı: 721 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18